Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Oni złożyli daninę krwi

(h)
W VI Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru razem z Sybirakami szli kombatanci i młodzież
W VI Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru razem z Sybirakami szli kombatanci i młodzież M. Kość
Ponad 7 tysięcy osób i 270 pocztów sztandarowych z Polski i zagranicy uczestniczyło w VI Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który w czwartek przeszedł ulicami Białegostoku. Był to wielki przemarsz pokoleń. Obok tych, którym udało się wrócić z "nieludzkiej ziemi", szli bardzo licznie przedstawiciele młodego pokolenia: młodzież szkolna i harcerze. Przesłanie do uczestników Marszu skierował premier Jarosław Ka-czyński, a serdecznie powitał ich przy pomniku katyńskim prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków - Tadeusz Chwiedź.

W kościele pw. Ducha Świętego mszę św. w intencji Sybiraków i pokoju odprawił Administrator Archidiecezji Białostockiej bp prof. Edward Ozorowski, a homilię wygłosił ks. Józef Wiśniewski. Zwracając się do Sybiraków powiedział między innymi:
- Co wywiozłeś na Sybir i co stamtąd przywiozłeś? Wróciłeś bogatszy duchem. Odpuśćmy winy naszym winowajcom. Przekażmy sobie znak Bożego pokoju...
Na zakończenie nabożeństwa bp Edward Ozorowski stwierdził:
- Wszystkim zesłańcom, którzy złożyli daninę krwi, którzy cierpieli, składamy hołd i podziękowanie...
Przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka, obok którego stanęły warty honorowe, w intencji zmarłych ofiar sowieckich deportacji, odmówiono modlitwy w obrządku katolickim i prawosławnym. Sztandary organizacji sybirackich z Białegostoku, Jeleniej Góry, Szczecina i Wrocławia udekorowano medalami "Pro memo-ria".
Przemówienia okolicznościowe wygłosili: szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - Janusz Krupski, wojewoda Jan Dobrzyński i prezydent Białegostoku Ryszard Tur. Podkreślili oni, że Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru jest wyrazem solidarności społeczeństwa ze Związkiem Sybiraków, wdzięczności dla całego pokolenia Sybiraków, wierności Bogu. Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi.
Po apelu poległych rozległa się trzykrotna wojskowa salwa honorowa. Przy pomniku złożono liczne wieńce i wiązanki kwiatów. Szczególnie serdecznie przyjmowano przedstawicieli najmłodszego pokolenia, a zwłaszcza zuchów. Tradycyjnie też harcerze zapalili znicze.
W godzinach rannych w katedrze prawosławnej pw. św. Mikołaja została odprawiona Święta Liturgia w intencji Sybiraków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna