Oryginalna metoda łagodzenia bólu porodowego w szpitalu

  Oryginalna metoda łagodzenia bólu porodowego w szpitalu

  Urszula Ludwiczak uludwiczak@wspolczesna.pl

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Oryginalna metoda łagodzenia bólu porodowego w szpitalu

  ©A. Chomicz

  Prąd oszukuje nerwy kobiet.
  Oryginalna metoda łagodzenia bólu porodowego w szpitalu

  ©A. Chomicz

  Łagodzenie bólu porodowego przy pomocy impulsów elektrycznych to nowa metoda znieczulania wprowadzona właśnie na oddziale położniczym szpitala w Mońkach. Skorzystało z niej już siedem pacjentek. To jedyny szpital w województwie podlaskim, który stosuję taką metodę. - Zamiast bólu, rodząca odczuwa tylko mrowienie - mówią pracownicy szpitala. - Do tego metoda ta nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

  W Anglii od lat

  Przezskórna stymulacja obwodowych nerwów czuciowych przez impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie - TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation), to metoda łagodzenia bólu w położnictwie od lat powszechnie stosowana w Wielkiej Brytanii. W Polsce nie jest jeszcze zbyt popularna - stosują ją tylko niektóre prywatne kliniki. W naszym regionie pionierem nowej metody jest publiczny szpital w Mońkach.

  - Dajemy rodzącym u nas paniom możliwość skorzystania z takiego urządzenia - mówi dr Łucja Chojnowska, specjalista ds. położnictwa i ginekologii oraz dyrektor ds. lecznictwa SP ZOZ w Mońkach. - Skoro jest to metoda łagodząca ból porodowy, czemu z niej nie skorzystać. Wydatek dla szpitala nie jest duży, a najważniejsze, że wielu osobom pomaga.

  Jak to działa? TENS blokuje impuls nerwowy niosący informację o bólu do mózgu, przez co mózg nie otrzymuje danych odnośnie miejsca i nasilenia bólu. Blokowanie impulsów bólowych nie uszkadza struktury nerwów, lecz "oszukuje" mechanizm informowania o bólu. Do tego urządzenie inicjuje powstawanie naturalnych substancji przeciwbólowych - beta-endorfin, mających działanie przeciwbólowe równie silne jak morfina.

  - TENS nie leczy przyczyny bólu, ale znacznie zmniejsza jego odczuwanie i efekt ten utrzymuje się przez dłuższy czas - dodaje Jarosław Pokoleńczuk, dyrektor szpitala. - Zamiast bólu pacjentka czuje wyłącznie lekkie mrowienie na skórze i co najwyżej lekkie wibracje mięśni wokół elektrod. Impulsy posiadają małe natężenie i stymulują jedynie nerwy czuciowe na powierzchni skóry. Prądy TENS nie mają znanych skutków ubocznych. Metoda jest całkowicie bezpieczna zarówno dla rodzącej jak i dla dziecka, potwierdzona klinicznie.

  Rodząca sama decyduje czy chce skorzystać z metody i kontroluje proces łagodzenia bólu.
  - Jeśli jest zainteresowana stymulacją, przed porodem dostaje instrukcję skorzystania z urządzenia i jest nadzorowana przez położną - mówi dr Chojnowska. - Cztery elektrody przykleja się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, sam stymulator to urządzenie wielkości telefonu komórkowego. Nie jest to skomplikowane urządzenie. Jest wyposażone w pilota, którym rodząca reguluje natężenie prądu w momencie skurczu. Impuls ten dociera do ciała w miejscu przypięcia elektrod, wywołując efekt przeciwbólowy - zamiast skurczów kobieta odczuwa łagodne szczypanie i lekkie napinanie się mięśni pleców w okolicy elektrod.

  Większość zadowolona

  Jak mówi dyrektor Chojnowska, większość pań, które skorzystały z nowej metody, jest zadowolona.

  - Chociaż były i takie panie, na które impulsy nie działały - przyznaje lekarka. - Ale takie rodzące mogą skorzystać np. z gazu rozweselającego. Bo i tę metodę łagodzenia bólu stosujemy na oddziale. Są też i takie panie, które nie chcą korzystać z żadnej formy pomocy, rodzą w pełni naturalnie.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)