Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświetlenie oczka wodnego. O czym pamiętać, żeby wyglądało i działało dobrze

Anita Kowal
Zakładając oczko wodne warto pomyśleć o jego oświetleniu.
Zakładając oczko wodne warto pomyśleć o jego oświetleniu. Ramboldheiner (Pixabay.com)
Tajemnicze szuwary, efektowne kępy roślin, ryby polujące na roje owadów - oczko wodne jest dekoracją każdego ogrodu. Podświetlone pozwala wykreować interesujący, tajemniczy zakątek również po zmierzchu.

Iluminację oczka wodnego można zrealizować na wiele sposobów. Tafla wody rozprasza i załamuje światło, co otwiera możliwości do eksperymentów z różnymi rodzajami reflektorów i lampek, zarówno ustawianych na brzegu, jak i pływających po lustrze wody, a także podwodnych.

Można oświetlać taflę zbiornika, dno i żyjące na nim rośliny, toń z pływającymi rybami. Światłem można również podkreślić kaskadę, figurki, kładki, efektowne kępy roślin i inne detale. Jeśli w ogrodzie nie ma prądu elektrycznego lub nie chcemy niszczyć wypielęgnowanej roślinności układaniem kabli, nic straconego. Oczko wodne równie efektownie można podświetlić lampkami solarnymi. Mają tę dodatkową zaletę, że ich eksploatacja nic nie kosztuje.

Oświetlenia oczka wodnego - jak dobrać elementy instalacji

Oświetlenie oczka wodnego najlepiej planować już na etapie projektowania tego elementu ogrodu, gdyż wówczas jest największe pole do popisu dla wyobraźni i najłatwiej ułożyć niezbędną instalację elektryczną. Niezależnie od rodzaju wybranego oświetlenia i terminu realizacji trzeba zadbać, aby instalacja była bezpieczna.

Oświetlenie oczek wodnych, ze względów bezpieczeństwa, powinno być zasilane prądem o napięciu 12 lub 24 V. To oznacza konieczność zastosowania transformatora. Najprostsze i najoszczędniejsze jest doprowadzenie napięcia do rozdzielnicy z transformatorem, umieszczonej przy brzegu oczka, za pomocą jednego przewodu zaizolowanego specjalną, grubą izolacją, umieszczonego dodatkowo w plastikowej osłonie i zakopanego na głębokości ok. pół metra. Skrzynkę rozdzielczą można ukryć wśród zieleni, bądź zastosować modele w obudowach imitujących naturalne materiały, np. kamień. Wybierając rozdzielnicę warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i szczelność obudowy.

Godne polecenia są modele wyposażone w automatyczny włącznik, samodzielnie zapalające światło po zmierzchu. Moc transformatora należy dobrać w zależności od mocy reflektorów, które zostaną użyte do oświetlenia zbiornika. Należy dodać moc wyrażoną w watach wszystkich podłączanych lamp i założyć dodatkowo 15% rezerwy.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Kable prowadzące od rozdzielnicy do poszczególnych lampek układamy wokół jeziorka w specjalnej izolacji dostępnej w supermarketach budowlanych. Zakopujemy je dość płytko - na głębokość około 20 cm - by mieć łatwy dostęp na wypadek awarii, bądź wprowadzania zmian w iluminacji. Przewody leżące na dnie oczka warto zamaskować żwirem, roślinnością i kamieniami. Uważajmy na nie podczas prac pielęgnacyjnych w ogrodzie i oczku wodnym!

Oczko wodne w przydomowym ogrodzie
Oczko wodne urozmaica architekturę ogrodu i jest jego ozdobą. Ważny jest jego dobry projekt i staranne wykonanie. Magdalena Kmita-Kulesza

O czym pamiętać, planując oświetlenie oczka wodnego?

Wielu producentów oferuje gotowe systemy oświetlenia oczek wodnych, często wyposażone w pełną automatykę i zdalne sterowanie pilotem, jednak większość właścicieli ogrodów woli samodzielnie zaprojektować iluminację, gdyż tylko w taki sposób jeziorko zyska w pełni indywidualny charakter.

Budując oświetlenie samodzielnie, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których przestrzeganie pomoże osiągnąć zamierzony efekt. Wszelkie reflektory, lampy i halogeny używane do oświetlania zbiorników wodnych powinny być umieszczane tak, by widoczne było światło, a nie urządzenie.

Oświetlenie dna i toni nie sprawdza się w przypadku dużych oczek i małych stawów, gdyż lampy umieszczone pod wodą są mało widoczne z brzegu. Duże zbiorniki lepiej oświetlać po obrysie, eksponując ciekawe elementy roślinności i małej architektury nad taflą wody - kładki, fontanny, czy kaskady. Na wiele lamp można nakładać kolorowe filtry i warto z nimi eksperymentować - efekty często przechodzą oczekiwania.

Odpowiednie lampy do odpowiednich zastosowań

Do oświetlenia oczka wodnego używamy oczywiście lamp i innych elementów instalacji przeznaczonych do stosowania na zewnątrz i w kontakcie z wodą lub wodoszczelne (elementy zanurzone w wodzie). Oznacza to m.in., że oprawy muszą mieć IP 67 lub 68 (przeznaczone do większych i głębszych zbiorników). Wokół oczka możemy umieścić lampy zewnętrzne o IP co najmniej 44.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Czym oświetlać oczko wodne?

Do oświetlenia oczka wodnego mamy do wyboru różne typy lamp:

  • Reflektory nabrzeżne - dostępne w szerokiej gamie modeli, wzorów i kolorów. Są odporne na warunki atmosferyczne, jednak nie są wodoszczelne, zatem nie wolno ich zanurzać w wodzie. Reflektory nabrzeżne maskowane w imitacjach naturalnych materiałów - idealne wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zamaskowania lampy roślinnością, czy elementami małej architektury.
  • Podwodne reflektory - przeznaczone do podświetlania różnych elementów skupioną wiązką światła. Można nimi eksponować kępy podwodnej roślinności lub spod wody oświetlać fontanny, kaskady, mostki itp. Oferowane są w wersjach o rożnej mocy. Można je przesłaniać kolorowymi filtrami.
  • Lampy pływające - zaprojektowane do rozświetlania tafli wody. Oferowane są wersje o różnej mocy i kolorach kloszy. Na rynku można znaleźć również solarne lampki tego typu. Obrotowe, wielokolorowe lampy montowane na pompach - stosowane zazwyczaj w zbiornikach z fontannami i kaskadami z wymuszonym obiegiem wody. Dysk obraca się pod wpływem przepływającej wody i zmienia kolor podświetlenia, np. fontanny.
  • Lampki solarne - są to reflektory wyłącznie nabrzeżne i pływające. Zasilane energią słoneczną, co wyklucza ich działanie pod wodą. Lampki słoneczne delikatnie podświetlają oczko wodne. Ze względu na specyficzne źródło zasilania nie mogą osiągać dużych mocy. Ich zaletą jest eksploatacja bez ponoszenia kosztów za prąd.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oświetlenie oczka wodnego. O czym pamiętać, żeby wyglądało i działało dobrze - e-Ogródek

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna