Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszustwo na BLIKA i włamanie na konto społecznościowe. Podlasianin chciał pomóc koleżance, a stracił 5 tys. zł

OPRAC.:
Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Pokrzywdzony 50-latek wiedział, że jego rozmówczyni jest w trakcie remontu domu, więc nie zdziwiła go prośba o pożyczkę na zakup nowych mebli. W trakcie prowadzonej korespondencji wygenerował trzy kody BLIK
Pokrzywdzony 50-latek wiedział, że jego rozmówczyni jest w trakcie remontu domu, więc nie zdziwiła go prośba o pożyczkę na zakup nowych mebli. W trakcie prowadzonej korespondencji wygenerował trzy kody BLIK Podlaska policja/ zdjęcie ilustracyjne
Cyberprzestępcy, aby wyłudzić pieniądze, często wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Jedną z metod stosowaną przez przestępców jest próba uzyskania kodu BLIK. Tym razem ofiarą oszusta padł 50-latek z Hajnówki, który odpowiedział na prośbę rzekomej znajomej o pożyczkę na zakup mebli. Stracił w sumie blisko 5 tys. zł.

Oszustwo na BLIKA. Mężczyzna sądził, że pomaga koleżance

W tym tygodniu pokrzywdzony zgłosił się do policjantów z Hajnówki. 50-letni mieszkaniec miasta stwierdził, że został oszukany przez osobę podszywającą się pod jego koleżankę.

Czytaj też:

Jak ustalili mundurowi, wcześniej ktoś włamał się na konto społecznościowe znajomej hajnowianina, a następnie podając się za nią, poprosił za pośrednictwem komunikatora o udostępnienie kilku kodów BLIK.

- 50-latek był przekonany, że koresponduje ze znajomą. Z ich rozmowy wynikało, że koleżanka zamierzała kupić nowe meble. 50-latek wiedział, że jego rozmówczyni jest w trakcie remontu domu, więc nie zdziwiła go jej prośba. W trakcie prowadzonej korespondencji wygenerował 3 kody BLIK. W ten sposób stracił blisko 5000 złotych - informuje mł. asp. Paulina Pawluczuk-Kośko z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce.

Mieszkaniec Podlaskiego ofiarą oszustwa na BLIKA

Przypomina, że podszywanie się na portalach społecznościowych pod inne osoby i zwracanie się w ich imieniu z prośbą o pilną pożyczkę to częsta metoda stosowana przez oszustów.

- Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom - podkreśla mł. asp. Paulina Pawluczuk-Kośko.

Zobacz także:

Wyłudzenie pieniędzy. Jak nie dać się oszukać na BLIKA

Aby nie paść ofiarą oszustów policja radzi:

  • weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy,
  • nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem,
  • pamiętajmy również o stosowaniu silnych haseł, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne,
  • dodatkową ochroną naszego konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowej.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna