Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjencie, pomocy szukaj w NFZ

Julia Szypulska, jr [email protected]
Trwa protest lekarzy związany z wypisywaniem recept na leki refundowane Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

NFZ przygotował porady dla pacjentów, którzy otrzymają receptę na lek pełnopłatny, choć przysługuje im refundacja.

Reakcja funduszu ma związek z protestem lekarzy, który zaczął się z początkiem lipca. Jak informowaliśmy, nie chcą oni wypisując lek wskazywać stopnia refundacji. Wskazują, że to zadanie urzędników, a ich obowiązkiem jest leczenie. Sprzeciw medyków budzi też to, że za źle wypisaną receptę grożą im kary finansowe. W tej sprawie w końcu minionego tygodnia toczyły się rozmowy, jednak lekarze i władze Narodowego Funduszu Zdrowia nie doszły do porozumienia. Efektem jest protest.

Co to oznacza dla pacjenta? Część lekarzy zamierza wypisywać recepty z pełną odpłatnością. Inni z kolei powrócą do tzw. protestu pieczątkowego, jaki miał miejsce na początku roku. Polegał on na tym, że w rubryce, w której należało wpisać stopień refundacji lekarze stawiali pieczątkę z napisem: "Refundacja do decyzji NFZ".

Jeszcze wczoraj większego zamieszania z tego powodu nie było. W momencie zamykania tego wydania gazety do NFZ wpłynęły sygnały odnośnie czterech recept. Fundusz interweniował. NFZ przygotował też porady dla osób, które otrzymały pełnopłatną receptę, mimo że miały prawo do leku refundowanego. Dotyczy to jednak tylko przychodni, które mają podpisaną umowę refundacyjną z NFZ.

- Należy jak najszybciej zgłosić się do dyrektora danej placówki medycznej o wystawienie recepty z należną refundacją, ponieważ lek refundowany jest świadczeniem gwarantowanym, należnym pacjentowi zgodnie z obowiązującym prawem - wyjaśnia Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego oddziału NFZ.

Jeśli ta interwencja nie okaże się skuteczna, pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z biurem Rzecznika Praw Pacjenta za pośrednictwem ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii 800-190-590 czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 9-21. W zgłoszeniu telefonicznym koniecznie trzeba przekazać następujące dane: imię i nazwisko pacjenta, adres i telefon kontaktowy, adres placówki, gdzie wystawiono receptę, datę zdarzenia, nazwę leku, nazwisko lekarza wystawiającego receptę, ewentualne uprawnienia, np. kombatant. Należy też opisać sytuację i wskazać, czy wypisany lek dotyczy choroby przewlekłej.

Pacjenci mogą także zwrócić się o pomoc do oddziałów NFZ. W Białymstoku znajduje się on przy ul. Pałacowej 3, w Siemiatyczach przy ul. Ogrodowej 5, w Łomży przy al. Piłsudskiego 11a, a w Suwałkach ul. Pułaskie-go 73.

Osoby, które będą miały problem z uzyskaniem porady lekarskiej, a zwłaszcza z uzyskaniem poprawnie wystawionej recepty, umożliwiającej jej realizację w aptece z refundacją NFZ, mogą zgłaszać się do placówek udzielających świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i Izb Przyjęć szpitali działających w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna