Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Branickich. Czeka nas edukacyjna i ciekawa wędrówka po pałacowych zakamarkach

Urszula Krutul [email protected]
A. Chomicz
Społeczeństwo. Już w niedzielę każdy z Was może zostać dwórką lub dworzaninem u Branickich. A do tego pobawić się na ulicy Kilińskiego i poświętować urodziny Izabeli Branickiej. A w piątek wyruszyć w filmową podróż śladami ulubionych tytułów lub postaci znanych z ekranu.

Pałacowa Gra Edukacyjna to impreza, w której mogą wziąć udział dzieci, młodzież i dorośli. Odbędzie się w niedzielę w godz. 12-14 na terenie Pałacu Branickich i w jego okolicach.
- Na początku zapraszamy uczestników do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku po odbiór karty gry - mówi Magdalena Grassmann, kierowniczka Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB. - Mieścimy się w prawym skrzydle pałacu.

Punkty kontrolne i specjalne stemple

Następnie uczestnicy muszą odszukać pięć punktów kontrolnych, w których rozwiążą zlecone zadanie oraz pobiorą pamiątkowy stempel.

- Pierwsze z miejsc to nasze muzeum - mówi Grassmann. - W grze wykorzystamy najnowszą wystawę, czyli "Projekt z ryciny czytany". Chcemy, żeby uczestnicy zorientowali się w terenie ogrodu, a następnie przenieśli swoją wiedzę na deski muzeum. Nie będę odkrywać wszystkich zadań, bo zależy mi na tym, żeby uczestnicy przeżyli bardzo pozytywne zaskoczenie.

Drugi punkt znajduje się na Dziedzińcu Paradnym, kolejny w Westybulu Głównym, a następne w Auli Magna, czyli dawnej sali balowej i jadalnej oraz w Pawilonie pod Orłem, który znajduje się w ogrodach pałacowych.
Po zebraniu wszystkich stempli należy zgłosić się do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, i tam okazać kartę gry.

- Kart nie trzeba będzie nam zdawać, ponieważ na ich drugiej stronie umieściliśmy specjalny dyplom - zapewnia Magda Grassmann. - Zaświadcza o ukończeniu gry i przyjęciu na dwór Izabeli i Jana Klemensa Branickich. Na pewno nikt nie wyjdzie od nas z pustymi rękami. Na każdego uczestnika gry czeka nagroda-niespodzianka, która będzie doskonałą pamiątką.

Organizatorami są Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, Biuro Promocji i Rekrutacji uczelni oraz Szkoła Podstawowa nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku. Gra wiąże się z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka, ale nie tylko. To też okazja do świętowania rocznicy urodzin Izabeli Branickiej oraz obchody Święta Ulicy Kilińskiego, które w tym roku również przypada na 1 czerwca.

Świętuj na ulicy

Na to ostatnie święto zaprasza również Muzeum Wojska, które przygotowało sporo atrakcji. W godz. 12-17 otwarty będzie Muzealny Plac Budowy. Na chętnych czeka aż 60 tysięcy klocków, z których będzie można zbudować wspólnie ulicę Jana Kilińskiego. W godz. 13-14 odbędą się klockowe konkursy dla dzieci ph. "Ulica moich marzeń", a od 14 do 15 - "Niech się klocki pną do góry", czyli konkurs rodzinny na najwyższą budowlę z klocków. Dodatkowo przez cały dzień będzie można zwiedzać wystawy w Muzeum Wojska (ul. Kilińskiego 7). Czeka też kiermasz książek i muzealny sklepik.

A może gra filmowa

To nie koniec imprez. W najbliższy piątek w Białymstoku zaroi się od młodych miłośników filmu i wielbicieli kina. Działające przy Białostockim Ośrodku Kultury kino Forum, Polski Instytut Sztuki Filmowej wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej zapraszają na Filmowe Gry Miejskie. To pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji wędrówki po miastach w całej Polsce.

- Gry kierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych - mówi Maciej Rant z Białostockiego Ośrodka Kultury. - Mogą być pretekstem do przypomnienia sobie ulubionych filmowych scen, cytatów czy bohaterów oraz powiedzeń, które teraz są używane.

Zadania będą związane z dowolnie wybranymi przez uczniów filmami. W każdym punkcie znajdą się wskazówki, które pomogą prawidłowo rozwiązać zagadkę bądź wykonać zadanie. Białostocka odsłona zabawy rozpocznie się o godzinie 10.
- Zapisywać się można przez formularz, dostępny na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury - dodaje Krzysztof Sienkiewicz z BOK. - Zgłaszać się można również wysyłając do nas wiadomość na adres mailowy: [email protected].

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna