Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palenie czy dobre widzenie - wybór należy do Ciebie

(now)
Dziesiątki godzin spędzanych przed komputerem, palenie papierosów czy przebywanie w zadymionych pomieszczeniach mogą znacznie osłabić Twój wzrok
Dziesiątki godzin spędzanych przed komputerem, palenie papierosów czy przebywanie w zadymionych pomieszczeniach mogą znacznie osłabić Twój wzrok
Ponad 56 proc. Polaków obawia się utraty wzroku bardziej niż jakiejkolwiek innej dolegliwości fizycznej. Mimo to 35 proc. to palacze, należący do grupy najwyższego ryzyka - najbardziej narażonej na osłabienie wzroku. I tylko 23,4 proc. badanych uznało, że rzucenie palenia może zmniejszyć to ryzyko.

Niestety, nie mają racji. Palenie tytoniu sprzyja degeneracji plamki żółtej. To część oka, która umożliwia ostre widzenie centralne. W przypadku jej uszkodzenia grozi nieodwracalna ślepota.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) powoduje, że chorzy nie widzą tego, na co patrzą wprost. Nie mogą czytać, oglądać telewizji, prowadzić samochodu czy rozpoznać twarzy. Jednym słowem - jakość ich życia pogarsza się dramatycznie. Mimo to około 35 proc. Polaków nadal pali i ryzykuje utratę wzroku (odsetek ten nie uwzględnia nawet tzw. biernych palaczy).

Czynniki ryzyka w przypadku AMD poza wiekiem i paleniem tytoniu to otyłość, kwestie dziedziczne oraz płeć. Kobiety są bardziej podatne na ryzyko niż mężczyźni. Poza życiem wolnym od palenia badacze plamki żółtej udowodnili, że dwa karotenoidy, luteina i zeaksantyna - odpowiedzialne za gęstość plamki - to główne elementy mechanizmu obronnego oka.

Regularne przyjmowanie suplementów odżywczych zawierających te dwa karotenoidy może stanowić skuteczną pomoc dla ludzi starszych, gdy osłabnie naturalny system ochronny oczu. Nie zaszkodzi też odpowiednia dieta, powstrzymanie się od palenia, umiarkowane ćwiczenia i unikanie silnego światła słonecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna