Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Pola tętniące życiem

Bartosz. J. Klepacki, SŁ [email protected]
Często to co niewidoczne w przyrodzie dla oka można podejrzeć lupą.
Często to co niewidoczne w przyrodzie dla oka można podejrzeć lupą. A. Jadczak
Doświadczenia i spotkania edukacyjne mają ukazać jak piękna, a zarazem skomplikowana jest Polska natura. Środowisko, które często jest nie doceniane jest źródłem bogatej wiedzy. Park Krajobrazowy Doliny Narwi odkrywa to co w przysłowiowej trawie piszczy.

Mimo sezonu wakacyjnego, edukacja to silna domena Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Kampania ekologiczna "Pola tętniące życiem" ma pokazać ludziom piękno krajobrazu rolniczego i sposoby zachowania różnorodności biologicznej poprzez różne środki przekazu: film promujący kampanię, spotkania dla nauczycieli, lekcje pokazowe w szkołach, obecność na festynach itp.

- Kampania realizowana jest w 30 polski powiatach - wyjaśnia Anna Jadczak, koordynator akcji w powiecie łomżyńskim.

Polskość nad niebiosa

Wiele osób wie, że co czwarty bocian jest Polakiem. Ale ile osób wie, że podobnie jest w przypadku skowronka, czy pliszki żółtej? Tak, w wielu miejscach zachodniej części Europy .
skowronek jest gatunkiem silnie zagrożonym wyginięcie. Co sprawia, że w Polsce te gatunki znajdują bardzo dobre warunki do życia? W głównej mierze jest to zasługa polskiego, ekstensywnego rolnictwa. Dzięki niemu krajobraz naszej wsi jest bardzo urozmaicony, co powoduje, że wiele gatunków zwierząt i roślin znajduje w nim doskonałe warunki do bytowania.

- Aby uświadomić mieszkańcom wsi jak wielką wartość ma przyroda krajobrazu rolniczego, zwłaszcza na tle innych krajów europejskich, Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" realizuje projek, kampanię edukacyjną na rzecz ochrony różnorodności
biologicznej w krajobrazie rolniczym - mówi Marek Kowalski z Towazystwa Przyrodniczego "Bocian". - Dzięki tym działaniom pragniemy pokazać piękno i różnorodność krajobrazu, zaciekawić odbiorcę biologią gatunków związanych z terenami rolniczymi oraz pokazać nieszkodliwe dla przyrody sposoby gospodarowania - dodaje Kowalski.

Grupą docelową projektu są mieszkańcy terenów rolniczych wschodniej Polski - głównie młodzież szkolna i rolnicy z województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.

Koordynator na wagę złota

Działania prowadzone są w 30 powiatach przez lokalnych koordynatorów. Ich zadaniem jest organizowanie pokazów specjalnie nakręconego filmu o przyrodzie krajobrazu rolniczego,

szkolenia dla nauczycieli, pokazowe lekcje w szkołach (z wykorzystaniem przygotowanych dla celów projektu materiałów edukacyjnych) czy brać udział w lokalnych festynach. Po Polsce kursuje wystawa profesjonalnych zdjęć przyrodniczych, a zimą organizowane będą akcje ogławiania wierzb.
- Zakładamy że poprzez przeprowadzenie tak różnorodnych działań edukacyjnych uda nam się dotrzeć z przekazem do szerokiego grona odbiorców, zainteresować ich przyrodą polskiej wsi, uświadomić im, że to od ich działań zależy dalszy los ginących już na zachodzie Europy gatunków związanych z ekstensywną gospodarką rolną - wyjaśnia Kowalski. - Mamy nadzieję, że wzrost świadomości będzie miał swoje odbicie w zmianie postaw i w odejmowanych działaniach: przyczyni się do większej dbałości rolników o cenne przyrodniczo elementy krajobrazu i na ich przystępowanie do programów rolnośrodowiskowych - dodaje.

Krok w statystyki

W skali Unii Europejskiej nasz kraj jest ważną ostoją dla szeregu innych gatunków związanych z krajobrazem rolniczym. Gniazduje u nas 30% "unijnych" derkaczy, pokląskw czy żurawi , 40% pliszek żółtych… Liczby te świadczą o tym, że środowisko przyrodnicze na obszarach wiejskich jest w Polsce wciąż bardzo dobrze zachowane. Co trzeci europejski skowronek wychowuje swoje młode w Polsce. Ten jeden z pierwszych zwiastunów wiosny, który już w marcu wszem i wobec oznajmia swoją obecność donośnym śpiewem, wydaje nam się pospolity. Tymczasem w Wielkiej Brytanii czy Niemczech liczebność skowronka w ostatnich dziesięcioleciach zmniejszyła się tak drastycznie, że konieczne okazało się wprowadzenie specjalnie na niego nakierowanych działań ochronnych. Polegają one m.in. na promocji upraw zbóż jarych i tworzeniu "luk skowronkowych" czyli pozbawionych roślinności fragmentów gleby.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna