Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Park Kulturowy Korycin Milewszczyzna otwiera się 5 maja. Będą jednak ograniczenia [ZDJĘCIA]

td
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie
Od dziś otwiera się jedna z większych atrakcji turystycznych na Podlasiu. W ubiegłym roku Park Kulturowy Korycin Milewszczyzna odwiedziło ponad 50 tysięcy zwiedzających.

Jest to drugi sezon turystyczny obiektu, który w 2019 roku stał się wspaniałą atrakcją turystyczną województwa podlaskiego o czym świadczy ponad 50 000 odwiedzających!

Z uwagi na tegoroczną pandemię nie będą organizowane imprezy, ale dzięki temu iż obiekt jest położony na rozległym, pięknym terenie zdecydowano o udostępnieniu go dla turystów.

Powstanie Park kulturowy Korycin-Milewszczyzna. Będzie kosztował 5 mln zł

Od 5 maja otwarte będą wrota do średniowiecznego grodziska, ale wyłącznie do samodzielnego zwiedzania. Dzięki tablicom informacyjnym oraz wytycznym alejkom każdy turysta może bez przodownika zwiedzać obiekt oraz poznać ciekawostki parku.

Informacje są w 3 wersjach językowych – polska, angielska i rosyjska. Park dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych zarówno na wózkach inwalidzkich oraz niedowidzących (opisy atrakcji są napisane także językiem Braille’a).

  • Dostępna jest infrastruktura rekreacyjna na plaży – wiaty, miejsce ogniskowe oraz grillowe.
  • Do końca maja będzie zamknięty wiatrak oraz sala etnograficzna z uwagi na bezpieczeństwo odwiedzających.
  • Obowiązkiem jest zachowanie bezpiecznych odległości od innych osób – co najmniej 2m, zakrywanie ust i nosa.
  • Wstęp na teren Parku jest bezpłatny

Park Kulturowy w Milewszczyźnie to pomnik 1000 lat historii Ziemi Korycińskiej oraz regionu. Stanowi doskonały przykład ciągłości dziejów, zachodzących zmian na przestrzeni wieków. Zgromadzono tu przedmioty służące niegdyś mieszkańcom wsi w ich codziennym życiu. Zwiedzający mogą zapoznać się z wybranymi rzemiosłami i wytwórczością wiejską, zaś w czasie zwiedzania obiektu zgłębić niezwykłą historię tego miejsca i regionu.

Badania archeologiczne, przeprowadzone w 2014 roku odkryły wiele tajemnic z przeszłości. Istniejące w Milewszczyźnie grodzisko, powstało w X wieku i funkcjonowało do XII. Gród otoczony był trzema wałami i prawdopodobnie trzema fosami. Sprawne oko obserwatora może dostrzec wszystkie te elementy podczas wędrówki po jego umocnieniach.

Jedną z atrakcji jest wiatrak z 1949 r. posadowiony w centrum parku, na majdanie – podobno stał w tym miejscu w XIX w. Został on przeniesiony z pobliskiej miejscowości Jatwieź Duża. To jeden z najpiękniejszych wiatraków w Polsce. Dzięki temu, że posiada pełne wyposażenie, odwiedzający poznają konstrukcję młynów wiatracznych oraz historię młynarstwa. Każdy chętny może „zostać młynarzem” i spróbować własnych sił przy produkcji mąki na żarnie nieckowatym i żarnie obrotowym.

Są też ślady XVI – XVII wiecznej strażnicy czy powstałego na przełomie XIX i XX w. dworku, na którego fundamentach stanęła szklana wiata edukacyjna.

Można też zajrzeć do starej, zbudowanej z kamienia piwniczki, która jest charakterystycznym elementem korycińskiej wsi. Przechowywane są w niej dary ziemi (ziemniaki, marchew, buraki) i wytwory pracy rąk mieszkańców, takie jak: konfitury, soki, kompoty czy sery korycińskie.

Atrakcją w pobliżu jest też Park Plebański w Korycinie, założony w XVII w. z sączącym się Św. Źródłem, do którego przed wiekami ciągnęli pielgrzymi. Górująca nad korycińską ziemią przepiękna bryła neogotyckiego kościoła z przełomu XIX i XX w. kryje w sobie cudowny obraz Matki Boskiej Korycińskiej (legenda głosi, że znaleziony został przy Św. Źródle).

Korycin. Otwarcie sezonu w Parku Kulturowym Korycin-Milewszc...

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna