MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Paryż. MKOl jest przeciwny upolitycznianiu sportu

OPRAC.: Filip Bares
Andrzej Banas
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) potwierdził w opublikowanej we wtorek deklaracji swoje zdecydowane stanowisko sprzeciwiające się upolitycznianiu sportu. Jest ono zgodne z podstawowymi zasadami Karty Olimpijskiej.

Stanowisko MKOl jest jasne. Sport odbywa się w ramach społeczeństwa i organizacje sportowe działające w ramach ruchu olimpijskiego powinny zachować neutralność polityczną. Mają one prawa i obowiązki wynikające z autonomii, które obejmują swobodne ustanawianie i kontrolowanie zasad sportu, określanie struktury i zarządzania tymi organizacjami, korzystanie z prawa do wyborów wolnych od wszelkich wpływów zewnętrznych. Ponoszą ponadto odpowiedzialność za zapewnienie stosowania zasad dobrego rządzenia - stwierdza opublikowana we wtorek deklaracja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Deklaracja potwierdza, że misją MKOl jest promowanie olimpizmu na całym świecie i przewodzenie ruchowi olimpijskiemu, jak również przeciwstawianie się wszelkim politycznym lub komercyjnym nadużyciom sportu oraz sportowców.

Zasady te zostały wielokrotnie uznane i poparte wieloma rezolucjami Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w ostatnich latach, w tym wyraźnym "uznaniem podstawowych zasad Karty Olimpijskiej". Ostatnia, z listopada 2023 roku, traktuje o budowanie pokojowego i lepszego świata poprzez sport i ideał olimpijski.

ONZ popiera niezależność i autonomię sportu, a także misje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w kierowaniu ruchem olimpijskim oraz Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego w kierowaniu ruchem paralimpijskim.

MKOl zauważa, że wbrew podstawowym zasadom Karty Olimpijskiej i rezolucjom Zgromadzenia Ogólnego ONZ rosyjskie władze zamierzają organizować w Rosji imprezy sportowe o czysto politycznym podłożu. Rząd rosyjski stworzył i sfinansował "Międzynarodowe Stowarzyszenie Przyjaźni" (IFA), aby zorganizować letnie i zimowe "Igrzyska Przyjaźni".

Pierwsza edycja "Letnich Igrzysk Przyjaźni" ma się odbyć w Moskwie i Jekaterynburgu we wrześniu 2024 roku, a "Zimowe Igrzyska Przyjaźni" w Soczi dwa lata później.

Rząd rosyjski rozpoczął bardzo intensywną ofensywę dyplomatyczną, wysyłając delegacje rządowe i ambasadorów, a także władze ministerialne i inne organy władzy, do rządów na całym świecie - Aby ich czysto polityczna motywacja była jeszcze bardziej oczywista, celowo omijając organizacje sportowe w tych krajach.

"Jest to rażące naruszenie Karty Olimpijskiej i jednocześnie pogwałcenie rezolucji ONZ. To także cyniczna próba upolitycznienia sportu przez Federację Rosyjską. Komisja zawodnicza MKOl, reprezentująca wszystkich olimpijczyków świata, wyraźnie sprzeciwia się wykorzystywaniu sportowców do propagandy politycznej. Komisja dostrzega nawet ryzyko, że sportowcy zostaną zmuszeni przez swoje rządy do udziału w tak w pełni upolitycznionym wydarzeniu sportowym, a tym samym zostaną wykorzystani jako część politycznej kampanii propagandowej.

Rosyjski rząd wykazuje również całkowity brak szacunku dla światowych standardów antydopingowych i uczciwości zawodów. W przeszłości był on zamieszany w systemowy program dopingowy podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku, a później w manipulowanie danymi antydopingowymi.

W zeszłym tygodniu Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wyraziła "ciągłe zaniepokojenie rosyjskimi planami zorganizowania Igrzysk Przyjaźni, niesankcjonowanego wydarzenia, we wrześniu 2024 roku. W szczególności niepokojące jest to, że ponieważ impreza nie odbędzie się pod ochroną Światowego Kodeksu Antydopingowego".

WADA apeluje więc do wszystkich sygnatariuszy Kodeksu o zachowanie ostrożności i nielegitymizowanie tego wydarzenia, ponieważ agencja nie może ręczyć za program antydopingowy, który może, ale nie musi być wdrożony. Stanowisko to wzmacnia fakt, że rosyjska Narodowa Agencja Antydopingowa (RUSADA) nie przestrzega obecnie Kodeksu, w Rosji nie ma aktualnie laboratorium akredytowanego przez WADA, a ogólne zaufanie do systemu antydopingowego w Rosji pozostaje niskie.

(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wojciech Łobodziński, trener Arki Gdynia: Karny był ewidentny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Paryż. MKOl jest przeciwny upolitycznianiu sportu - Sportowy24

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna