Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok 2:0 [NA ŻYWO, ZDJĘCIA, OPINIE]

Piotr Grela
Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok 2:0
Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok 2:0 Marzena Bugała
Piast na zakończenie rundy zasadniczej pokonał Jagiellonię Białystok. Bramki dla gospodarzy strzelili Bartosz Szeliga oraz Martin Nespor.

Jagiellonia przystępowała do starcia z Piastem Gliwice z iluzorycznymi tylko szansami na awans do pierwszej ósemki. Oba zespoły przed meczem łączyło wiele: remis nie satysfakcjonował żadnej ze stron, obie drużyny wysoko przegrały swoje mecze w przedostatniej kolejce rundy zasadniczej i obie chciały zatrzeć po sobie złe wrażenie.

Mecz poprzedziła minuta ciszy ku pamięci Karola Fajferka, byłego piłkarza Piasta Gliwice i Ruchu Chorzów, który przegrał w walkę z ciężką chorobą. Miał 66 lat.

W bramce Jagiellonii za pauzującego Drągowskiego (nadmiar żółtych kartek) stanął Krzysztof Baran. W Piaście powracający po przerwie kartkowej Mraz i Nespor zagrali od pierwszej minuty meczu. Najlepszy strzelec Piasta, Josip Barisić, nie znalazł się nawet na ławce rezerwowych.

Gospodarze pierwszy raz groźnie zaatakowali w 12. minucie. Po rzucie rożnym bitym przez Jagiellonię, kontrę Piasta zainicjował Murawski, który wybił piłkę pod nogi Gerarda Badii. Akcję kończył strzałem zza szesnastki Kamil Vacek. Piłka poszybowała jednak wysoko ponad bramką. W 20 minucie bardzo silnym strzałem z ponad 30 metrów starał się zaskoczyć Rafał Grzyb. Strzał kapitana Jagiellonii na raty wybronił Jakub Szmatuła.

Po pół godzinie gry miało miejsce sprytne uderzenie głową Bartosza Szeligi. Skrzydłowy Piasta o mały włos nie przelobował Krzysztofa Barana. Bramkarz Jagi zdołał sięgnąć piłkę i wybij ją na rzut rożny.

Gol dla gospodarzy padł w 37 minucie gry. Szybkością i skutecznością w grze ciałem wykazał się Bartosz Szeliga. Górną piłkę do szybkiego pomocnika zagrywał Hebert, a popularny „Szeli” wygrał starcie bark w bark z defensorem Jagielloni i pewnie pokierował piłkę obok interweniującego bramkarza gości.

Piłkarze z Podlasia próbowali odrobić straty w samej końcówce pierwszej połowie, ale najpierw minimalnie niecelny strzał Karola Świderskiego minął słupek bramki Piasta. Kilkanaście sekund później kolejny atak zakończył się interwencją stopera Piasta i rzutem rożnym.

Echa trybun – kibice przed rozpoczęciem meczu zapytali swoich piłkarzy – GKS, o co Wy gracie? By Tuż po przerwie odpowiedzieć – Gracie o Mistrza! GKS gracie o mistrza!

W 49. minucie rezerwowy piłkarz Jagiellonii Przemysław Mystkowski, który od kilkunastu sekund znajdował się na placu gry, za próbę nabrania sędziego i wymuszenie rzutu karnego otrzymał żółtą kartkę.

Piłkarze Piasta odważnie ruszyli do ataków by podwyższyć prowadzenia. Najpierw próbował strzelec gola Szeliga, a po krótkiej chwili z bardzo ostrego kąta piłkę w bramce starał się zmieścić Mateusz Mak.

Podopieczni Michała Probierza próbowali zagrozić bramce Szmatuły wykorzystując okazję po dośrodkowaniach z rzutów rożnych i wolnych. Do najwyższych śmiałków w ekipie gości należeli Guti oraz Tarasovs. Bramkarz Piasta wychodził obronną rękawicą z większości opresji. 65 minuta, bliski kolejnej bramki w tym meczu był Bartosz Szeliga, który główkował po dośrodkowaniu Mraza z rzutu wolnego.

Co nie udało się Szelidze, udało się Martynowi Nesporowi i w 66 minucie Piast prowadził z Jagiellonią 2:0. To była czeska akcja. Asystę przy golu Nespora zanotował Kamil Vacek. Gospodarze wyraźnie poczuli krew. Co rusz stwarzali sobie kolejne okazje by jeszcze wyżej prowadzić z drużyną z Podlasia. Strzelali kolejno Mak i Nespor. Jagiellonia próbowała się odgryźć. Silne uderzenie Mackiewicza, Jakub Szmatuła bez ryzyka wolał wypiąstkować poza pole karne „Piastunek”.

Piast – Jagiellonia: 2:0 (1:0)

Bramki: 37. Szeliga, 66.

Składy:

Piast: Szmatuła – Pietrowski, Hebert, Korun, Mraz – Murawski, Vacek, Mak (74. Jankowski), Szeliga, Badia (58. Bukata) – Nespor (80. Zivec)
Jagiellonia: Baran – Burliga, Tarasovs (73. Szymonowicz), Guti, Tomasik – Grzyb (79. Grzelczak), Góralski, Cernych, Mackiewicz, Vassiljev – Świderski (47. Mystkowski) Nespor Żółte kartki: Pietrowski, Mraz; Grzyb, Mystkowski, Góralski

Sędziował: Tomasz Kwiatkowski