Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień wiosny - kiedy wypada kalendarzowa wiosna? [DATA, KIEDY, PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 21.03.2018]

mac, aip
Pierwszy dzień wiosny - kiedy wypada kalendarzowa wiosna? [DATA, KIEDY, PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 21.03.2018]
Pierwszy dzień wiosny - kiedy wypada kalendarzowa wiosna? [DATA, KIEDY, PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 21.03.2018] Archiwum / 123rf
Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny? Kalendarzowa wiosna 2018 zbliża się wielkimi krokami, choć w województwie podlaskim mamy jeszcze mrozy. Jeżeli nie pamiętasz, przypomnij sobie, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny.

Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny? Przypomnij sobie datę [KIEDY WIOSNA, PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 2018]

W województwie podlaskim, pomimo mrozów, które powróciły ponad tydzień temu do nad nasz region, czuć już wiosnę. Słoneczna pogoda zwiastuje nadejście tej pory roku, budzącej do życia faunę i florę. Kiedy dokładnie wypada pierwszy dzień wiosny? Wielu uczniów z pewnością wie, ponieważ wiąże się to z dniem wagarowicza.

A Ty pamiętasz, kiedy przychodzi kalendarzowa wiosna i wypada jej pierwszy dzień?

Pierwszy dzień wiosny 2018 - kiedy wypada? [KALENDARZ, PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY, DATA, KIEDY]

Data kalendarzowej wiosny to co roku 21 marca. Dlaczego akurat wtedy? Pierwszy dzień wiosny obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, który najczęściej przypada w dniu 21 marca, dnia poprzedniego lub następnego, w zależności, gdzie jest obserwowana. W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca.

W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2043 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2044 roku – 19 albo 20 marca. Kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102. Przyczyną zjawiska jest ruch punktu Barana związany z precesją ziemskiej osi rotacji.

Wiosna 2018. Kiedy pierwszy dzień wiosny? [DATA, KALENDARZ, PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 21 MARCA]

W pierwszy dniu wiosny, 21 marca, zgodnie z polską tradycją topi się marzannę, boginię mroźnej zimy i śmierci. Zwyczaj ten oznacza zakończenie okresu zimowego i rozpoczęcie wiosny. Obecnie obrzęd łączony jest z nastaniem kalendarzowej wiosny 21 marca. Wiosną obchodzone są uroczystości Wielkanocne. Jest to najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Uroczystości Wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne (Triduum Paschale). Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych.

Przedszkolaki spaliły Marzannę w Łomży

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna