Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pił? Nie pozwól mu kierować!

Urszula Bisz (hel) suwał[email protected]
Mimo surowych kar, liczba nietrzeźwych za "kółkiem" rośnie.

Piętnastu pijanych kierowców zatrzymuje każdego dnia podlaska policja. W powiecie suwalskich natomiast, w ręce policji wpada codziennie 2 szoferów na podwójnym gazie. I nie pomagają ani akcje społeczne, ani surowe kary. Pijaków nie przeraża możliwość pozbawienia kogoś życia, groźba więzienia, dożywotnia utrata prawa jazdy czy grzywna w wysokości 100 tys. zł.

Wpadło 300 pijaków
Mocno zaostrzone przepisy, dotyczące pijanych kierowców, obowiązują od ponad roku (weszły w życie 1 lipca 2010 r.). Paradoksalnie, mimo że kary są bardziej surowe, podlascy policjanci w I półroczu br. ujawnili o około 300 nietrzeźwych kierujących więcej niż od stycznia do czerwca 2010 r. Także więcej w powiecie suwalskich. W ciągu sześciu miesięcy tego roku zatrzymano 288 kierowców, podczas gdy przed rokiem 269.

- Mamy więcej sprzętu i jest on bardziej nowoczesny, np. alcoblow, który wystarczy przyłożyć do ust i po chwili mamy wynik - powiedział podinsp. Adam Petelski, zastępca podlaskiego komendanta wojewódzkiego policji. - Wydałem przy tym polecenie, żeby każdy kierujący, który jest poddawany czynnościom kontrolnym na drodze, ponieważ np. przekroczył prędkość, ma też zostać zbadany pod kontem trzeźwości.

Zdaniem wiceszefa podlaskiej policji jest to tylko jedna z hipotez. Inna jest taka, że do ludzi, którzy mimo restrykcyjnych kar wsiadają pijani za kierownicę, świadomość prawna nie dociera, albo - co jeszcze gorsze - lekceważą ją.

To my pozwalamy !
Do tej drugiej tezy skłania się Radosław Oryszczyszyn, białostocki socjolog.
- Moim zdaniem większe grzywny, czy bardziej restrykcyjne kary nie są rozwiązaniem tego problemu - twierdzi Oryszczyszyn. - Istnieje bowiem społeczne przyzwolenie na jazdę po przysłowiowych dwóch piwach. To nieprawda, że wszyscy piją, ale spożywanie alkoholu to u nas codzienność, powszechność. Póki nie uda się zmienić takiego myślenia, kary, nawet surowe, niewiele raczej pomogą.

Chodzi tu o myślenie nie tylko samych kierowców, ale ich rodzin, czy znajomych, którzy widząc, że pijany siada za kierownicę, nie reagują. Warto, żeby wiedzieli, że w tym roku pijani kierowcy z powiatu suwalskiego spowodowali 15 kolizji i trzy wypadki drogowe. W minionym roku odpowiednio 22 i 5.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna