MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pizza jako posiłek ucznia? Jakie jedzenie pomaga w przyswajaniu wiedzy? Dieta w czasie nauki i lista zdrowych przekąsek

Pizza jest uwielbianą przez młodzież potrawą. Czy jest jednak na liście posiłków wspierających efektywną naukę?
Pizza jest uwielbianą przez młodzież potrawą. Czy jest jednak na liście posiłków wspierających efektywną naukę? Unsplash
Pizza jest niezdrowa dla uczniów? Co jeść, aby lepiej się uczyć? Nie tylko długie godziny spędzone nad notatkami i podręcznikami są gwarancją dobrych wyników w nauce. Bardzo istotny wpływ na to, jak przyswajamy wiadomości, ma sposób odżywiania. Obok snu i aktywności fizycznej, talerz ucznia jest jednym z bardzo istotnych czynników powodzenia w szkole, na sprawdzianach i na egzaminach. Jakie produkty poprawiają pamięć i sprawność mózgu?

Spis treści

Pizza i czekolada! Uczniowie to kochają

Choć dietetycy odradzają spożywanie tzw. śmieciowego jedzenia i słodyczy, w chwilach wytężonej nauki można zrobić odstępstwo od zdrowej diety i ze smakiem spałaszować ulubiony przysmak. Wszystko wymaga jednak umiaru. Warto też zwrócić uwagę na jakość produktów, które spożywamy.

Pizza – ten włoski wynalazek, który pokochał niemal cały świat, jest nie tylko pyszny, ale też sycący. Jest też wysokokaloryczny. Porcja pizzy błyskawicznie zaspokoi głód, ale też może spowodować senność. Jeśli mamy ochotę na pizzę – szczególnie przy okazji jej święta, które przypada 9 lutego – zadbajmy tylko o to, aby nie jeść jej zbyt późno. Ciężkostrawna pizza spożywana przed snem zdecydowanie może pogorszyć jakość nocnego wypoczynku.

TIP: Wybierz pizzę z rzemieślniczych pizzerii, gdzie ciasto jest świeże. Pizzę możesz wzbogacić posypując dużą ilością zieleniny np. liści szpinaku, a sos lub dip zastąpić oliwą z oliwek. Uczta dla podniebienia i mózgu!

Słodycze – przy wytężonej nauce chętnie sięgamy po coś słodkiego. Nic dziwnego – cukry proste to najszybszy sposób na dodanie sobie energii. Warto jednak zaznaczyć, że takie cukier „trzyma” nas krótko i spadek energii jest niemal błyskawiczny. A kalorie zostają. Zatem jeśli lubimy słodycze, wybierajmy te bardziej wartościowe: czekoladę, bakalie.

Czy istnieją zdrowe przekąski, które pomagają w nauce?

Jeśli chodzi o przekąski podczas nauki, polecam różnego rodzaju orzechy. To solidny zastrzyk energii i składników, które usprawniają pracę naszego mózgu, a co za tym idzie, poprawiają skuteczność nauki – mówi dr n. med. Anna Kubiak.

Zdrowe przekąski pomagające w nauce:

  • Orzechy, takie jak migdały i nerkowce, są pełne białka, witamin i minerałów, które pomagają w utrzymaniu energii i koncentracji.
  • Banany są pełne witaminy B6 i potasu, które pomagają w regulacji nastroju i poprawiają funkcjonowanie mózgu.
  • Owoce jagodowe: jagody, truskawki i borówki, są pełne antyoksydantów i witamin, które pomagają w utrzymaniu zdrowego mózgu i poprawiają pamięć.

Pamiętajmy jednak, że nawet zdrowe przekąski powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach, a dieta powinna być zrównoważona i urozmaicona.

Co jeść przed maturą lub trudnym egzaminem?

Dieta ucznia, ale także każdej osoby, która aktywnie uczestniczy w zajęciach szkolnych i wymaga skupienia oraz dobrej koncentracji, odgrywa istotną rolę w osiągnięciu sukcesów edukacyjnych i może pomóc w skutecznej nauce. Należy zadbać o odpowiedni bilans żywieniowy, dostarczając organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Duże znaczenie ma nawadnianie organizmu. Woda pozostaje najlepszym wyborem. Warto pamiętać, że kawa, mimo swojego pobudzającego działania, powinna być spożywana z umiarem.

Dr Anna Kubiak, dietetyk kliniczny, podkreśla, że kofeina zawarta w kawie może poprawić koncentrację i zdolności poznawcze, ale jej nadmierne spożycie w efekcie prowadzi do odwodnienia organizmu. Dlatego optymalne funkcjonowanie organizmu podczas intensywnego wysiłku umysłowego zapewni picie wody i odżywcze posiłki.

Tuż przed sprawdzianem lub egzaminem:

  • Zadbaj o właściwy sen i odpoczynek, aby być odpowiednio wypoczętym i skoncentrowanym na drugi dzień.
  • Zjedz zdrowy posiłek i nawodnij się, by zapewnić sobie energię i koncentrację.
  • Przypomnij sobie ważne informacje – powtórz swoją wiedzę, aby upewnić się, że jesteś przygotowany.
  • Zrelaksuj się – uprawiaj jakąkolwiek formę ćwiczeń relaksacyjnych, takich jak świadomy oddech lub medytacja, aby oczyścić umysł i zredukować stres.
  • Nie porównuj się z innymi – skup się na swoim własnym wyniku i nie porównuj się z innymi, aby zachować spokój i pewność siebie.
  • Bądź przygotowany – zabierz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz, aby zminimalizować stres związany z brakiem przyborów.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna