Pjongczang 2018. Zawodniczka Juvenii Natalia Maliszewska w ćwierćfinale igrzysk

Natalia Maliszewska podczas rywalizacji w biegu kwalifikacyjnym w Pjongczangu
Natalia Maliszewska podczas rywalizacji w biegu kwalifikacyjnym w Pjongczangu AFP East News
Natalia Maliszewska z Juvenii Białystok awansowała do ćwierćfinału na 500 metrów.

Białostocka zawodniczka toru krótkiego udanie zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu. Podczas biegu kwalifikacyjnego na dystansie 500 metrów 22–letnia łyżwiarka zajęła drugie miejsce i awansowała do ćwierćfinałów zmagań. Tym samy jest w 16 najlepszych zawodniczek igrzysk na tym dystansie.

Maliszewska wystartowała w pierwszym biegu kwalifikacji. Rywalki miała bardzo mocne. Faworytką tej serii była Kanadyjka Kim Boutin, która w klasyfikacji Pucharu Świata zajęła czwarte miejsce. W zawodach tego cyklu w tym sezonie wystartowała dwa razy: była druga w Dordrechcie i wygrała w Szanghaju. Ponadto w serii z Polką były jeszcze Włoszka Lucia Peretti i Amerykanka Lana Gehring, które mają w swoim dorobku medale igrzysk w sztafecie.

Kanadyjka potwierdziła swoją wysoką formę w tym sezonie i pewnie wygrała bieg. Przedstawicielka Juvenii uzyskała czas – 43,725 s. i po raz drugi pokazała, że dobrze czuje się w olimpijskim obiekcie. Rok temu właśnie w Korei ustanowiła rekord życiowy – 42,808 s. Jest to zarazem rekord Polski, który wtedy dał jej trzecie miejsce w zawodach.

W pozostałych biegach najszybsze były Arianna Fontana z Włoch, Sofia Proswirnowa z Rosji, Elise Christie z Wielkiej Brytanii, Kexin Fan z Chin, Martina Valcepina z Włoch i Minjeong Choi z Korei Południowej, która wynikiem 42,870 s. pobiła rekord olimpijski.
Biegi ćwierćfinałowe zostaną rozegrane jutro. Oczywiście Maliszewska nie będzie faworytką do awansu. Jej rywalkami będą medalistki olimpijskie Włoszka Arianna Fontana i Kanadyjka Marianne St–Gelais oraz medalistka mistrzostw świata i Europy Holenderka Yara van Kerkhof. Do półfinału awansuję dwie pierwsze z czterech biegów.

Natomiast w siódmym biegu eliminacyjnym wystartowała wychowanka Juvenii reprezentująca AZS Opole Magdalena Warakomska. Niestety zajęła czwarte miejsce i odpadła z dalszej rywalizacji. Ona jeszcze będzie miała szansę na 1000 i 1500 metrów.

Wszystko o IO Pjongczang 2018 - polub nas i bądź na bieżąco!