Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pochłaniacz wilgoci do samochodu. Jaki wybrać, ile kosztuje, jak zrobić samemu

(hel)
Pochłaniacz wilgoci do samochodu wpływa na nasze bezpieczeństwo. Czasami może uratować nawet życie
Pochłaniacz wilgoci do samochodu wpływa na nasze bezpieczeństwo. Czasami może uratować nawet życie
Pochłaniacz wilgoci do samochodu pomoże osuszyć powietrze, ale też usunąć brzydkie zapachy. Podpowiadamy, jakie są najlepsze pochłaniacze do auta, ile kosztują, a także jak zrobić skuteczny pochłaniacz wilgoci w domu.

Jaki pochłaniacz wilgoci do samochodu?

Pochłaniacz wilgoci do samochodu bywa czasami niezbędny. Wilgoć w aucie gromadzi się przez nieszczelne uszczelki lub inne elementy, a zimą także wraz z naniesionym śniegiem. W efekcie po wewnętrznej stronie szyby są zaparowane, co utrudnia widoczność dla kierowcy. Może też powodować, że tapicerka jest wilgotna, a w aucie czuć stęchliznę.

Niewielkie ilości wilgoci w samochodzie można usunąć stosując inhibitory, czyli silikonowe granulki pochłaniające wilgoć z powietrza. Takie pochłaniacze wilgoci sprzedawane są między innymi wraz z butami. Ale można je też kupić w sklepach w woreczkach, lub innych zamkniętych pojemnikach. Pochłaniacze wilgoci wystarczy położyć na podłodze auta i już zaczną działać.

Jak pozbyć się wilgoci z samochodu?

Samochodowy pochłaniacz wilgoci - cena

W sklepach jest duży wybór pochłaniaczy wilgoci do samochodów. W zależności od sposobu, w jaki urządzenie pochłania wilgoć, pochłaniacze można podzielić na:

  • pochłaniacze wilgoci na tabletki
  • pochłaniacze wilgoci z granulat
  • elektryczne pochłaniacze wilgoci.

Czy się różnią od siebie poszczególne rodzaje pochłaniaczy wilgoci? Przede wszystkim substancją, która absorbuje wilgoć i ceną, która waha się od 6 złotych do 120 zł. Zależy ona od producenta i jakości pochłaniacza wilgoci. Najtańsze pochłaniacze wilgoci działają kilka tygodni. Natomiast najdroższe pochłaniacze można wykorzystywać wielokrotnie. Gdy pochłaniacz wilgoci będzie „pełny” wystarczy włożyć go do mikrofalówki, by woda odparowała i urządzenie znowu jest gotowe do pracy. Fachowcy odradzają stosowanie pochłaniaczy wilgoci ze zbiorniczkiem na wodę.

Z opinii ekspertów wynika, że wprawdzie takie samochodowe pochłaniacze wilgoci są skuteczne, ale jeśli o nich zapomnimy to woda z pojemniczka może się rozlać i nasz trud pójdzie na darmo.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pochłaniacza wilgoci na tabletki, które wkłada się tak, aby miały kontakt z powietrzem. Dzięki temu tabletka absorbuje wilgoć z samochodu. Zamienia się ona w ciecz, która spływa do zbiornika zamontowanego w pochłaniaczu. Gdy tabletka się całkowicie rozpuści, wystarczy wylać płyn z pojemnika i włożyć do pochłaniacza wilgoci nową tabletkę. Takie urządzenie w internetowych sklepach można kupić już za 30-40 złotych.

Zakup osuszacza elektrycznego wiąże się z wydatkiem około 100 złotych, ale urządzenie służy na lata i jest bardzo wygodne w użyciu. Wbudowany wskaźnik (kolor kuleczek zmienia się podczas pracy pochłaniacza) pozwala na oszacowanie, kiedy należy naładować urządzenie. Należy wtedy je do gniazdka elektrycznego, a mechanizm ładownia urządzenia rozpocznie się. Kilka godzin później pochłaniacz wilgoci będzie ponownie gotowy do użycia

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do samochodu w domu?

Można też wykonać pochłaniacz wilgoci w domu - we własnym zakresie. W tym celu wystarczy zastosować kilka starych domowych sposobów.

  • Pochłaniacz wilgoci z ryżem. Do bawełnianego woreczka należy wsypać zwykły ryż. Będzie on pochłaniał wilgoć we wnętrzu auta. Gdy będzie mokry, woreczek trzeba wyrzucić i zrobić kolejny pochłaniacz wilgoci. Woreczek z ryżem można trzymać pod siedzeniem.
  • Pochłaniacz wilgoci z kawą. Wykonuje się go podobnie jak pochłaniacz wilgoci na ryż. Tyle tylko, że do bawełnianego woreczka wsypuje się ziarnistą kawę. Można też wsypać ją do kieszeni tylnych drzwi samochodu. Kawa absorbuje wilgoć, a poza tym eliminuje nieprzyjemny zapach z wnętrza samochodu.
  • Pochłaniacz wilgoci z herbatą. W tym przypadku saszetkę z herbatą wystarczy powiesić w aucie, np. przy lusterku. Zaletą tego pochłaniacza wilgoci jest to, że można dobrać sobie zapach. W samochodzie można umieścić herbatę pomarańczową, cytrynową, czy np. miętę. Zaletą tego rozwiązania jest także to, że stosujemy produkty naturalne, które nie powodują alergii.

Pochłaniacz wilgoci do samochodu i nie tylko...

Kierowcy twierdzą także, że dobrym pochłaniaczem wilgoci jest żwirek dla kota, ale konieczne silikonowy. W sklepie kilogramowa torba silikonowych kulek kosztuje ok. 16 złotych. Aby zrobić pochłaniacz wilgoci wystarczy wsypać żwirek do skarpety i wrzucić ją pod fotel samochodu. Taki pochłaniacz wilgoci działa przez 2-3 miesiące. Później należy żwirek wymienić na nowy.

Zobacz koniecznie: Jak sprawdzić punkty karne przez internet?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna