MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlasie nasze i wasze. Aneta Orłowska wymyśliła książkę do nauki języka polskiego

Anna Kopeć [email protected]
Aneta Orłowska jest studentką V roku filologii polskiej na Uniwersytecie w Białymstoku
Aneta Orłowska jest studentką V roku filologii polskiej na Uniwersytecie w Białymstoku Archiwum prywatne
Podręcznik trafi do szkół w regionie, w których uczą się cudzoziemcy. Będzie też w internecie.

Pracując przy różnych projektach związanych z nauczaniem języka polskiego jako języka obcego spotkałam się z wieloma podręcznikami. Zauważyłam, że na naszym rynku nie ma książki do indywidualnej nauki, która nawiązywałby konkretnie do naszego regionu. Postanowiłam więc sama ją stworzyć - opowiada Aneta Orłowska, pomysłodawczyni książki językowej "Podlasie nasze i wasze".

Inicjatorem tego projektu jest Fundacja Okno na Wschód. Przy redagowaniu tego podręcznika pracują także dr Konrad Szamryk i dr Katarzyna Szostak-Król ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Pollando.

- Ci lektorzy na co dzień pracują z obcokrajowcami i mają świetne przygotowanie merytoryczne. Ich uwagi były bardzo cenne - mówi Aneta Orłowska. - Fabułą naszego podręcznika są podlaskie legendy. To bardzo specyficzny materiał. Postanowiliśmy przerobić je w taki sposób, by mogły służyć do nauki języka na poziomie B1 i B2. Będą w niej nie tylko teksty, ale i ćwiczenia sprawdzające zrozumienie tekstu.

Wspólnie opracowali 20 opowieści miastach regionu. Na ok. 80 stronach znajdziemy legendy o tym, jak powstawał Białystok, Supraśl, Wysokie Mazowieckie, Suwałki, Augustów czy Suraż. Jest też opowieść o Puszczy Białowieskiej.

- Nie będzie to książka historyczna, ma przede wszystkim służyć nauce języka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - podkreśla autorka książki.

Nie zabraknie w nim także słownika w wersji polsko-angielskiej, który opracowała współpracująca z Pollando Małgorzatę Januszko.

Książka ukaże się już we wrześniu. Prawdopodobnie będzie miała - nawiązującą do regionu - zieloną szatę graficzną. Ukaże się w dwóch wersjach: papierowej i elektronicznej. W tej pierwszej wersji będzie ok. 200 egzemplarzy.

- Na pewno trafi do szkół w naszym regionie, w których uczą się cudzoziemcy, a język polski jest nauczany jako język obcy, czyli np. w Łomży, Białymstoku, Hajnówce czy Bielsku Podlaskim - mówi studentka. - Książka to tylko jeden z elementów naszego projektu. Planujemy także cykl lekcji regionalnych, które będą promować nasz podręcznik i region.

Wydawnictwo "Podlasie nasze i wasze" będzie dostępne także w internecie. Bezpłatnie będzie można je pobrać ze stron Fundacji Okno na Wschód, szkoły Pollando oraz Wrót Podlasia.

Projekt podręcznika jest finansowany z urzędu marszałkowskiego i przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Pollando.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna