MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała swoje działania w 2019 roku

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Na zdjęciu od lewej: Radosław Hancewicz, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku; Wojciech Orłowski, dyrektor białostockiej IAS oraz insp. Maciej Fiłończuk, naczelnik Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego - podczas konferencji podsumowującej zeszłoroczne działania podlaskiej KAS.
Na zdjęciu od lewej: Radosław Hancewicz, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku; Wojciech Orłowski, dyrektor białostockiej IAS oraz insp. Maciej Fiłończuk, naczelnik Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego - podczas konferencji podsumowującej zeszłoroczne działania podlaskiej KAS. Andrzej Matys
Wykrywanie oszustw podatkowych, skuteczna obsługa ruchu granicznego, zwalczanie przestępczości i ochrona społeczeństwa oraz przyjazna obsługa podatników. To priorytetowe kierunki działania podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, która w czwartek (20.02) podsumowała 2019 rok.

Miniony rok był trzecim rokiem działania KAS, która powstała po to, by zwalczać i zapobiegać przestępczości ekonomicznej oraz profesjonalnie i przyjaźnie obsługiwać podatników. W Podlaskiem bardzo istotnym zadaniem jest także ochrona i obsługa zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Wpływy z podatków
Wysokość wpływów budżetowych z PIT, CIT i VAT w naszym województwie w 2019 roku wyniosła 3,53 mld zł, czyli o 340 mln zł więcej niż rok wcześniej. Jak informuje kierownictwo KAS, wpływy budżetowe w Podlaskiem systematycznie rosną od kilku lat. W ubiegłym roku duży wzrost wpływów nastąpił szczególnie w podatku PIT, czyli tym, który odprowadzają osoby fizyczne.

Skuteczne kontrole i wykrywanie oszustw podatkowych
Co ciekawe, spadła liczba kontroli celno-skarbowych prowadzonych przez podlaską KAS przy jednoczesnym wzroście ich efektywności. W 2019 roku przeprowadzono 199 takich kontroli, podczas gdy w 2016 roku było ich 398.

- Wzrastają za to kwoty nieprawidłowości ujawnianych podczas tych kontroli, co oznacza, że lepiej typujemy do kontroli i kierujemy swoje działania tam, gdzie powinniśmy. Rosną także wpłaty w wyniku kontroli celno-skarbowych. W 2019 roku w ich wyniku wpłynęło do budżetu 127 mln zł. To o 50 mln zł więcej niż w roku 2017. W tym czasie zidentyfikowaliśmy spółkę, która brała udział we wprowadzaniu do obrotu tzw. pustych faktur. Szacowane straty Skarbu Państwa wynikające z jej przestępczej działalności to blisko 35 mln zł - informuje Wojciech Orłowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Podsumowanie działalności podlaskiej KAS w 2019 roku from poranny24

Dzięki współpracy KAS z Białegostoku, CBŚP i Prokuratury Regionalnej w Warszawie została rozbita zorganizowaną grupa przestępczą, której członkowie podejrzani są m.in. o oszustwa podatkowe. Wstępnie oszacowane straty Skarbu Państwa sięgają 25 mln zł.
- Podczas kontroli jednego z podatników ujawniliśmy finansowe nieprawidłowości związane z unikaniem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Dzięki właściwej analizie i skutecznie przeprowadzonemu postępowaniu podatkowemu do budżetu państwa wpłynęło ponad 55 mln zł zaległości podatkowych wraz z odsetkami - mówi szef białostockiej IAS.

Obsługa ruchu granicznego i podatników w urzędach
W 2019 roku na podlaskich przejściach granicznych odprawiono ponad 1,6 mln aut osobowych, ponad 540 tys. ciężarówek i blisko 195 tys. wagonów.

- Obsłużyliśmy ponad 83 tys. zgłoszeń celnych w imporcie i blisko 53 tys. zł w eksporcie, a kwota należności wykazanych w zgłoszeniach celnych przekroczyła 1,8 mld zł. Ponadto, obsłużyliśmy 902 tys. dokumentów TAX Free na kwotę 519 mln zł. Ponadto, w zeszłym roku podlaska KAS przyjęła i obsłużyła ponad 1,8 mln dokumentów PIT, CIT i VAT. Aż 92 proc. z nich złożono w formie elektronicznej bez konieczności wizyty podatnika w urzędzie. To znaczny wzrost (rok wcześniej ten odsetek wynosił 85 proc.), który bardzo nas cieszy, bo pokazuje, że także w Podlaskiem główną formą kontaktów podatników z administracją jest już forma cyfrowa - podkreśla dyrektor Orłowski.

Przemyt, bimbrownie, narkotyki i nielegalny hazard
Potencjalne straty Skarbu Państwa, którym zapobiegła podlaska KAS w obszarze akcyzy od wyrobów tytoniowych wyniosły 167 mln zł (w 2018 r. - 154 mln zł, a w 2017 r. - 93,5 mln zł).

- Co ciekawe ujawniliśmy mniej niż przed rokiem papierosów bez akcyzy (51,5 mln szt.), ale zatrzymaliśmy znacznie więcej, bo 47,5 tony suszu tytoniowego. Można z niego wyprodukować 62 mln papierosów. Np. koło polsko-litewskiej granicy przechwyciliśmy 8,7 mln sztuk papierosów ukrytych w estońskim tirze, który miał przewozić poduszki. W tym samym miejscu przejęliśmy ponad 16 ton suszu tytoniowego, który przewoził ciężarówce 56-letni Polak - wylicza insp. Maciej Fiłończuk, naczelnik Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego i dodaje: - Podczas spektakularnej, wspólnej akcji z CBŚP przejęliśmy rekordowe 70 ton tytoniu (za ponad 31 mln zł). Można z niego wyprodukować co najmniej 70 mln papierosów.

Poza tym, w zeszłym roku KAS zlikwidowała w Podlaskiem sześć bimbrowni, w których było ponad tysiąc litrów alkoholu oraz blisko 15 tys. litrów zacieru. - Zajęliśmy aparaturę, 23 tony cukru i 7 ton mąki, a 7 osób usłyszało zarzuty nielegalnego wytwarzania alkoholu. Natomiast w czerwcu, w jednym z gospodarstw gminy Gródek zlikwidowaliśmy największą w historii podlaskiej KAS bimbrownię. Znaleźliśmy tam linię produkcyjną i półprodukty, z których można było "wypędzić" 12 tys. litrów - przypomina insp. Maciej Fiłończuk.

Ważne ujawnienia dotyczyły także narkotyków. W zeszłym roku służby celne zatrzymały m.in. ponad 86 kg marihuany, 246 gram amfetaminy i 2,5 litra płynnej amfetaminy, a także 232 sztuki oraz prawie 40 gramów środków odurzających i ekstazy.
- Przechwyciliśmy 14 861 sztuk podrobionych towarów, m.in. kosmetyków, odzieży, galanterii i zabawek. Co ważne wśród zabawek były takie, które zawierały niebezpieczne dla zdrowia ftalany. Zatrzymaliśmy też 83 nielegalne automaty do gier hazardowych, a kwota kar wymierzonych w związku z tym kar przekroczyła 12 mln zł - dodaje naczelnik PUC-S.

Ważna nowość KAS
Jak poinformował dyrektor Orłowski, podlaska KAS w XV Rankingu Dziennika Gazety Prawnej wygrała kategorię „Najbardziej efektywna Izba Administracji Skarbowej” i klasyfikację generalną IAS. Było to kolejne wyróżnienia w tym rankingu.
Poinformował również o nowości, którą Izba wprowadzi od 3 marca br.

- Otwieramy nowe, miejsca przyjmowania deklaracji AKC-U, które są obowiązkowe przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru. Najczęściej chodzi o import używanych aut z zagranicy. Dotychczas deklaracje można było składać tylko w trzech urzędach skarbowych: w białostockiej "Jedynce" oraz w Łomży i Suwałkach. Od 3 marca deklaracje AKC-U będą przyjmowały również urzędy w Augustowie, Bielsku Podlaskim i Grajewie, co ułatwi załatwianie tych spraw - mówi Wojciech Orłowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała swoje działania w 2019 roku - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna