Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski Tydzień Seniora 2022. Instytucje kultury przygotowały moc atrakcji. Gdzie warto pójść?

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Podlaskie instytucje kultury zapraszają w swoje progi seniorów. Od 20 do 29 października w ramach Tygodnia Seniora, odbędą się spektakle teatralne, warsztaty, wykłady, a nawet dyskoteka z DJ Viką, najstarszą didżejką w Polsce.
Od czwartku 20 października w ramach Podlaskiego Tygodnia Seniora, instytucje kultury w Podlaskiem otwierają drzwi na oścież z myślą o seniorach.

W akcję włączyło się pięć oddziałów Muzeum Podlaskiego, Podlaski Instytut Kultury oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Warto zajrzeć również do Teatru Dramatycznego w Białymstoku, który dla seniorów przygotował pakiet bezpłatnych biletów i biletów o obniżonej cenie.

Z kolei Książnica proponuje spotkania międzypokoleniowe przy grach planszowych oraz turniej szachowy o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego.

Będzie okazja, by potańczyć

W Książnicy 29 października o godz. 18:00 odbędzie się "Dyskoteka międzypokoleniowa. Potańcówka z DJ Wiką".

Organizatorem Podlaskiego Tygodnia Seniora jest Województwo Podlaskie. Akcję koordynuje Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Szczegółowy program:

Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Pierwszych dziesięć osób (seniorów z województwa podlaskiego) otrzyma bezpłatne dwuosobowe zaproszenie na dowolny, wybrany przez nich spektakl grany w terminach:
  • 22 października: "Treny", godz. 16:00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury), "Boeing, Boeing", godz. 19:00 (Aula Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku),
  • 23 października: "Treny", godz. 16:00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury), "Boeing, Boeing", godz. 19:00 (Aula Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku).


Pozostałe osoby (które nie zdobędą darmowego zaproszenia) będą miały możliwość nabycia biletów w promocyjnej cenie 30 zł na te spektakle. Akcja będzie obowiązywać tylko 20 października. Zarówno przy odbiorze zaproszeń, jak i kupnie biletów trzeba będzie okazać dokument potwierdzający wiek emerytalny. Odbiór zaproszeń oraz sprzedaż biletów w promocyjnej cenie będzie obowiązywać tylko w kasie biletowej Teatru (ul. Suraska 1, budynek NSZZ Solidarność). Hasło do odbioru biletów: "Podlaski Tydzień Seniora".

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej 20 października w godz. 10:00 - 15:00 odbędzie się natomiast wykład "Ziołolecznictwo dawniej i dziś" mgr farm. Ewy Czyżewskiej. Będzie można także wspólnie przygotować mieszanki ziołowe. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jak zrobić i do czego stosować octy ziołowe i owocowe, które z łatwością można przygotować w domu.

Przewidziano tego dnia również możliwość zwiedzania wystaw z przewodnikiem: "Polska tkanina dwuosnowowa", "Sztuka ludowa Podlasia", "Wystawa wnętrz dworskich we dworze z Bobry Wielkiej" oraz "Wiejska szkoła w czasach PRL-u w budynku szkoły z Kalinowa-Solek", gdzie uczestnicy przypomną sobie swoje dziecięce lata. Po zajęciach przewidziano wspólne ognisko (uczestnicy proszeni są o zabranie swoich koszyczków).

Na zajęcia obowiązują zapisy pod nr tel. 509 336 816 lub mailowo: [email protected].

Książnica Podlaska

W piątek (21.10) w Książnicy Podlaskiej od godz. 11:00 będzie miał miejsce wykład policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku "Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności".

W sobotę (22.10) w godz. 16:00 - 17:30 odbędzie się spotkanie z dietetyk Agnieszką Kucharczyk na temat: "Dieta długowieczności – co i jak jeść, żeby żyć długo i zdrowo?".

W poniedziałek (24.10) Książnica zaprasza na godz. 18:00 na Planszówki u Johnny’ego.

26 października w godz. 16:00 - 19:00 odbędzie się Turniej Szachowy o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego.

29 października o godz. 18:00 będzie miała miejsce "Dyskoteka międzypokoleniowa. Potańcówka z DJ Wiką".

Muzeum Historyczne w Białymstoku

Muzeum Historyczne w Białymstoku 25 października przygotowało kreatywne warsztaty międzypokoleniowe dla seniorek i seniorów z przyjaciółmi oraz wnukami.

W godz. 10:00 – 12:00 odbędzie się pierwsza część spotkania, podczas której pod czujnym okiem prowadzącej uczestnicy będą mogli rozwijać swoje talenty i umiejętności rękodzielnicze, inspirując się zabytkami z kolekcji Muzeum Historycznego. Wspólnie wykonają łapacze snów techniką makramy. Zostaną wykorzystane do tego celu także babcine serwetki szydełkowe, dając im drugie życie.

W godz. 13:00 – 15:00 odbędzie się drugie spotkanie, które rozpocznie się od zwiedzania buduaru mieszczącego się w kamienicy Cytronów, w którym pani domu odpoczywała, spędzała wolny czas dbając o swoją urodę, czytając, a także wyszywając. Wykonane przez nią piękne serwety i obrusy z misternymi monogramami i ornamentami nadawały domostwu splendoru i urody. Uczestnicy otrzymają torby materiałowe, które ozdobią za pomocą podstawowych ściegów hafciarskich, markerów i guzików.

Stworzona przez uczestników dokumentacja fotograficzna zostanie zaprezentowana na muzealnym Fanpage'u. Międzypokoleniowe warsztaty będą okazją do wspomnień i wymiany doświadczeń. Należy na warsztaty dokonać rezerwacji pod nr tel. 509 336 878.

Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego w Białymstoku

25 października o godz. 16:00 w Muzeum Rzeźby odbędzie się inspirująca opowieść o twórczości rzeźbiarza Alfonsa Karnego oraz międzypokoleniowa dyskusja o patriotyzmie "Patriotyzm łącznikiem pokoleń".

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim

25 października o godz. 11:00 w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim odbędą się warsztaty fotograficzne połączone ze zwiedzaniem wystawy czasowej "Malowane obiektywem Wiktora Wołkowa".

Po zapoznaniu się z twórczością fotografa odbędzie się fotograficzny "plener z mistrzem", podczas którego uczestnicy wykonają zdjęcia dawną techniką fotograficzną – cyjanotypią. Wymagana jest rezerwacja pod nr tel. 509 336 841.

Muzeum Ikon w Supraślu

Także 25 października o godz. 11:00 w Muzeum Ikon w Supraślu odbędzie się spotkanie "Sztuka Ikony: <> Słynące łaskami ikony na Podlasiu" połączone ze zwiedzaniem ekspozycji. Należy dokonać rezerwacji pod nr tel. 509 336 829.

Muzeum w Tykocinie

Muzeum w Tykocinie zaprasza 25 października o godz. 13:00 na spotkanie poświęcone żydowskiej sztuce kultowej połączone ze zwiedzaniem Wielkiej Synagogi w Tykocinie.

Podlaski Instytut Kultury

W Podlaskim Instytucie Kultury 26 października odbędzie się występ kabaretu seniorów "Szpilka" i Chóru im. Stanisława Moniuszki. Bezpłatne wejściówki są do odebrania w Spodkach PIK, ul. św. Rocha 14 od 17 października.
od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaski Tydzień Seniora 2022. Instytucje kultury przygotowały moc atrakcji. Gdzie warto pójść? - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna