MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie kąpieliska. Gdzie można bezpiecznie pływać w naszym regionie? (zdjęcia)

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
"Na Fali", rzeka Supraśl w Michałowie
"Na Fali", rzeka Supraśl w Michałowie A. Chomicz
Wakacje i słoneczna pogoda sprawia, że wiele osób będzie szukać ochłody w wodzie. Nie wszędzie będzie to możliwe od tego weekendu.

Na terenie woj. podlaskiego zgłoszono do inspekcji sanitarnej 13 kąpielisk. Trzy już działają. Mowa o białostockiej plaży miejskiej na terenie Ośrodka Sportów Wodnych ,,Dojlidy’’, Camp Serwy nad jeziorem Serwy i kąpielisku "Na fali" Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Michałowie (rzeka Supraśl).

Zobacz podlaskie kąpieliska:

AKTUALIZACJA

Przeczytaj koniecznie: Kąpieliska w województwie podlaskim. Sprawdź, które kąpieliska są otwarte 18.07.2020

15 czerwca w Czyżewie miało zostać otwarte nowe miejskie kąpielisko na rzece Brok. Na obniżonym brzegu zbiornika retencyjnego na długości około 40 metrów wykonane zostały trzy strefy kąpielowe, przy nich - wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych i piaszczysta plaża. Niestety goście nie będą mogli korzystać ze wszystkich tych atrakcji. W wodzie wykryto bakterie Enterokoki i Escherichia coli. Ze względu na parametry mikrobiologiczne, woda jest nieprzydatna do kąpieli i obowiązuje tam zakaz pływania. Następne badanie zaplanowano na 8 lipca. Po tym terminie zapadnie decyzja, czy zakaz zostanie odwołany.

Czytaj też: TOP 16 pomysłów na tanie wakacje w Polsce 2020. Zorganizuj wycieczkę dla całej rodziny (ZDJĘCIA, ATRAKCJE, CENY)

Od soboty 27 czerwca zacznie działać Kąpielisko Miejskie w Siemiatyczach (woda w czwartek była w trakcie oznaczeń) oraz Kąpielisko PTTK w Starym Folwarku (Jezioro Wigry) - gdzie wyniki wyszły pozytywnie, a woda jest przydatna.

Zgodnie z wykazem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Białymstoku, na większości podlaskich akwenów sezon ruszy jednak dopiero 1 lipca. Wtedy będzie można zażyć kąpieli w Jeziorze Necko przy Plaży Radiowej Trójki w Augustowie, w Zalewie Zarzeczany w gm. Płaska, w Zalewie Arkadia w Suwałkach, a także w rzece Supraśl przy plaży miejskiej w Supraślu, kąpielisku nad rzeką Bug w Drohiczynie, kąpielisku miejskim w Sokółce oraz kąpielisku Wyspa w Ciechanowcu w gminie Czyżew.

Prócz kąpielisk, w regionie zgłoszono również trzy miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli w Rajgrodzie, Górze Zamkowej oraz w Łomży na rzece Narew.

W tym roku nie będzie funkcjonowało kąpielisko nad jeziorem Czarne w miejscowości Mała Huta w gm. Suwałki (organizator wycofał się). Nie zostało też zgłoszone kąpielisko nad Zalewem Siemianówka. Miłośnicy pływania korzystają z nich na własną odpowiedzialność.

Zobacz także: Atrakcje turystyczne na Podlasiu idealne dla miłośników rowerów. Sprawdź, gdzie warto się wybrać

Aktualna liczba kąpielisk w poszczególnych powiatach wraz z informacją dotyczącą trwającego sezonu kąpielowego dostępna jest na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku

Sanepid przypomina, że w związku z pandemią SARS-CoV-2, na kąpieliskach należy zachowywać dystans społeczny oraz dbać
o higienę.

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego:

  • Należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie, jak również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska/ miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących).
  • Należy unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska/miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli.
  • Należy stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa.
  • Zaleca się szczególnie staranne zasłanianie ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania.
  • Należy korzystać z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny).
  • Zaleca się szczególną dbałość o higienę rąk – częste mycia rąk wodą z mydłem oraz/lub ich dezynfekcja, po skorzystaniu z toalety, także po kontakcie z wszelkimi powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku.
  • Należy zachowywać czystość w otoczeniu, wyrzucać odpady do właściwych pojemników, zgodnie z zasadami segregacji o ile to możliwe.
  • Nie należy korzystać z kąpielisk/miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

Na kąpieliskach nie powinny przebywać osoby objęte kwarantanną, mieszkające z osobą na kwarantannie, a także ci, którzy mieli kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie.

Szczegółowe dane na temat kąpielisk, w tym oceny jakości wody do kąpieli umieszczane są na bieżąco w "Serwisie kąpieliskowym" prowadzonym przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna