Podlaskie licea i technika coraz wyżej w rankingu

Julia Szypulska, tom
oprac. graf. B. Szachowicz
Udostępnij:
Technikum Elektryczne i I LO z Białegostoku - te szkoły wypadły najlepiej w ogólnopolskim rankingu.

Ranking szkół ponadgimnazjalnych przygotowały już po raz 14. "Rzeczpospolita" i wydawnictwo "Perspektywy". Znalazło się w nim aż 500 liceów oraz 250 techników. Oba typy szkół oceniano oddzielnie. Wśród kryteriów były wyniki egzaminów - maturalnego i zawodowego oraz olimpiad. Brano także pod uwagę opinie środowisk akademickich o szkołach.

W przypadku obu zestawień nie mają czego się wstydzić szkoły z województwa podlaskiego. Duży sukces osiągnęło zwłaszcza Technikum Elektryczne w Białymstoku. Szkoła znalazła się na 5. miejscu w rankingu techników.

Technikum to trudna szkoła
"Elektryk" poprawił swój wynik z ubiegłorocznego rankingu, kiedy to był na 13. pozycji. Gdzie tkwi tajemnica sukcesu?

- To zwykła ciężka praca - mówi Adam Aleksiejczuk, wicedyrektor placówki. - Wiadomo, że trafia do nas młodzież z nieco słabszymi wynikami egzaminów gimnazjalnych niż do renomowanych liceów. Tymczasem technikum jest szkołą trudniejszą niż "ogólniak". Tu bowiem młodzież musi się uczyć podwójnie, zarówno przedmiotów ogólnokształcących do matury, jak i zawodowych do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Mimo to, Technikum Elektryczne w Białymstoku znalazło się także w czołówce techników z najlepszymi wynikami egzaminów maturalnych. Placówka uplasowała się na 8. miejscu.
- Matura ma dla naszych uczniów duże znaczenie, bo w znacznej części idą oni na studia - tłumaczy wicedyrektor "elektryka". - Wyniki rankingu do dla nas powód do dumy i duży prestiż.

Olimpijczycy na medal
Swoją pozycję w tegorocznym zestawieniu poprawiło także białostockie I LO. Zajęło 23. miejsce, a rok temu było na 30. Ta szkoła z kolei wyróżniła się doskonałymi wynikami na olimpiadach przedmiotowych. Biorąc pod uwagę tę kategorię I LO jest 8. w kraju.

- W każdej olimpiadzie osiągnęliśmy jakiś sukces. Mamy w sumie 13 laureatów i 29 finalistów - nie kryje dumy Anna Półtorak, wicedyrektor I LO w Białymstoku. - Nasza pozycja to suma ciężkiej pracy, wspaniałych uczniów, nauczycieli oraz rodziców, którzy nas wspierają.

Technikum Elektryczne oraz I LO są równocześnie najlepszymi szkołami w województwie podlaskim.
Ranking pokazuje też, że niektóre szkoły wykonały wręcz spektakularne "skoki". Na przykład Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Białymstoku zajęło 41. miejsce, a rok temu było na 85.
- To niezły skok i duża radość - cieszy się Ewa Drozdowska, dyrektor SLO STO.

Z kolei największe spadki zanotowały licea z Łomży. I LO znalazło się na 70. pozycji, a było na 30. Z kolei II LO uplasowało się aż na 256. miejscu, kiedy rok temu było na 196. Nie najlepiej powiodło się także I LO z Ełku. Placówka zajęła 154. pozycję, podczas gdy wcześniej była na 101.

Staroświeckie wychowanie
Największym zwycięzcą rankingu spośród szkół średnich znajdujących się na Suwalszczyźnie jest I LO im. Marii Konopnickiej. Awansowało aż o 43. pozycje. To efekt sukcesów uczniów na olimpiadach przedmiotowych (28. miejsce w kraju) oraz dobrych wyników matur.

- Zabrakło nam, szkole znajdującej się daleko od centrów akademickich, pozytywnych opinii pracowników uczelni - mówi Bożenna Szynkowska, dyrektor placówki. - Gdybyśmy dostali za to więcej punktów, liceum znalazłoby się w rankingu jeszcze wyżej.

Dyr. Szynkowska i tak jednak z miejsca oraz awansu jest zadowolona.
- W szkole obowiązuje tradycyjne, a jak to niektórzy mówią - staroświeckie wychowanie - dodaje. - Od lat przynosi do bardzo dobre efekty, bo przekłada się na stosunek uczniów do nauki i osiągane w związku z tym sukcesy.

Pozostałe licea z Suwalszczyzny zajęły odległe miejsca. I LO w Augustowie znalazło się 205 pozycji, zaś III LO w Suwałkach - na 343. Wśród techników w pierwszej dwusetce są tylko suwalskie ZST, ZS nr 4 i augustowskie ACE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie