MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Rośnie liczba emerytur "niższych niż najniższa"

Andrzej Matys
Andrzej Matys
pixabay
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska alarmuje, że co szósty Polak, który przeszedł na emeryturę w 2018 roku, otrzymuje świadczenie poniżej ustawowego minimum. Na Podlasiu w takiej sytuacji jest 7 tys. osób.

Przywrócenie wieku emerytalnego w 2017 roku spowodowało, że o wiele więcej osób mogło skorzystać z prawa do emerytury. Do końca ubiegłego roku w Podlaskim złożono ponad 13 tys. wniosków. Przeciętna emerytura przyznana tym osobom różni się ze względu na płeć.

- Świadczenia dla panów były wyższe, średnio o prawie 800 zł. I tak, przecietna emerytura mężczyzn wyniosła 2 390 zł, a kobiet – 1 607 zł. Taka różnica jest zapewne następstwem krótszego stażu kobiet i znacznie mniejszej kwoty zgromadzonych składek - wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

"13. emerytura" - część wypłat jest już na kontach. Odbiorcy świadczeń i zasiłków przedemerytalnych muszą jeszcze poczekać

Jak dodaje, w ostatnich latach, znacznie wzrosła liczba emerytur osób, które nie wypracowały sobie minimalnego świadczenia. Aby mieć gwarancję tej kwoty trzeba udowodnić minimalny okres ubezpieczenia. Dla kobiet ów staż to 20 lat, a dla mężczyzn – 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Dopiero wtedy ma się gwarancję wypłaty minimalnej emerytury, czyli 1100 zł brutto (934,60 zł na rękę).

Według ostatniego raportu Departamentu Statystki i Prognoz Aktuarialnych ZUS obecnie aż 227 tys. polskich emerytów pobiera co miesiąc świadczenia tzw. "niższe niż najniższa". Czyli niższe niż ustawowe minimum.
- Nowy system emerytalny to system zdefiniowanej składki. Polega on na tym, że emerytura jest odzwierciedleniem wkładu pracy, czyli zgromadzonych uprawnień na indywidualnym koncie w ZUS. W nowym systemie nie trzeba obowiązkowo udowodnić stażu pracy, ktory gwarantujący minimalną emeryturę. Prawo do niej daje każdy okres ubezpieczenia. Dlatego przybyło nam osób z emeryturami "niższymi od najniższych” - przyznaje Katarzyna Krupicka.

Gang emerytów oszukiwał ZUS. Teraz musi oddać pieniądze

I właśnie ta część „bardzo niskich” emerytur rośnie bardzo szybko. Nawet szybciej niż liczba minimalnych. Na koniec 2018 roku „bardzo niskich” emerytur było 9-krotnie więcej niż w grudniu 2011 roku. Według ZUS, w zeszłym roku 100-złotowe emerytury pobierało w kraju ponad 2,5 tys. osób, z czego prawie 500 otrzymywało góra 10 zł.

W Podlaskiem świadczenie "niższe niż najniższe" otrzymuje niemal 7 tys. emerytów (na 146 tys. w regionie). Podlaska średnia dla takiego świadczenia to 720,52 zł brutto. Co ciekawe, tym razem to mężczyźni otrzymują mniej (średnio 670,65 zł), niż panie (735,86 zł).
- Wśród osób pobierających tak niskie świadczenia dominują kobiety (aż 85,8 proc.). To efekt tego, że panie mają niższy ustawowy wiek emerytalny niż mężczyźni, a zatem otrzymały swoje pierwsze świadczenia już w roku 2009 roku. Udział mężczyzn stopniowo rośnie, ale dopiero od roku 2014, gdy i oni otrzymali emerytury z nowego systemu - wyjaśnia rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Najniższa emerytura jaką wypłaca Oddział ZUS w Białymstoku wynosi 31 groszy. Otrzymuje ją kobieta, która pracowała na umowę zlecenie przez 1,5 miesiąca. - Ta pani nie miała też ustalonego kapitału początkowego, bo przed 1999 rokiem nie płaciła składek. Kwota ta wynika z podzielenia wartości zgromadzonych środków na indywidualnym koncie przez liczbę miesięcy otrzymywania świadczenia czyli dalszego średnie trwania życia - dodaje rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Dla porównania, najniższa emerytura w 2018 roku w Polsce to... 2 grosze. Odbiera ją mieszkanka Lubelszczyzny, która udowodniła jeden dzień ubezpieczenia. W tym roku najniższe emerytury w Polsce wynoszą 4, 5 i 6 groszy miesięcznie. Otrzymują je (w kolejności podanych kwot) mieszkańcy Zachodniopomorskiego, Śląskiego i Łódzkiego.

Według ZUS w przypadku aż 51,6 proc. emerytów tak niskie świadczenia wynikają z tego, że osoby te nie odprowadzały składek na ZUS po 1998 roku. Najwięcej najniższych emerytur ZUS wypłaca na Mazowszu, a najmniej w Lubuskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna