Podnoszenie ciężarów. Monika Szymanek i Maria Połka w najlepszej ''dziesiątce'' mistrzostw Europy. Czternasta lokata Marka Komorowskiego

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Udane środowe występy trójki Biało-Czerwonych na ME w Sofii
Udane środowe występy trójki Biało-Czerwonych na ME w Sofii FACEBOOK/POLISH WEIGHTLIFTING FEDERATION 1925-2025
Sztangistka Monika Szymanek zajęła ósme, a Maria Połka - dziewiąte miejsce w kat. 59 kg mistrzostw Europy, które odbywają się w Sofii. Marek Komorowski (67 kg) uplasował się na 14. pozycji. Złote medale zdobyli Ormianin Gor Sahakjan i broniąca tytułu Ukrainka Kamiła Konotop.

Dwie Polki w czołowej ''dziesiątce''

Monika Szymanek uzyskała 85 kg w rwaniu i 110 kg w podrzucie - łącznie 195 kg. Takie rezultaty zepewniły Polce ósmą lokatę. Druga z reprezentantek Polski Maria Połka miała natomiast, odpowiednio, 86 i 108 kg, czyli łącznie o jeden kg mniej od rodaczki. Również znalazła się o jedną pozycję niżej.

Ukrainka Kamiła Konotop, która wywalczyła swój trzeci złoty medal mistrzostw Europy, zwyciężyła wynikiem 230 kg (105/125). Srebro wywalczyła Francuzka Dora Tchakounte - 215 kg (98/117), a brąz Finka Saara Retulainen - 214 kg (95/119).

Czternaste miejsce Polaka

Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Ormianin Gor Sahakjan - 311 kg (140/171), przed Turkami Kaanem Kahrimanem - 310 kg (142/168) oraz Ferdim Hardalem - 304 kg (135/169). Marek Komorowski uzyskał 266 kg (121/145). Ostatecznie został sklasyfikowany na 14. pozycji.

Biało-Czerwoni wywalczyli dotychczas w stolicy Bułgarii jeden medal. W poniedziałek, na otwarcie zawodów, srebro w kategorii 49 kg zdobyła Oliwia Drzazga.

Mistrzostwa są dla zawodników z Europy ostatnią szansą wywalczenia kwalifikacji do tegorocznych igrzysk w Paryżu.

Ostatnie dwa olimpijskie starty Polaków nie były udane. Zarówno z Rio de Janeiro (2016) jak i z Tokio (2021) wrócili bez medali.