MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwójna emerytura 2023 - komu i kiedy przysługuje? Składki ZUS i KRUS lub praca za granicą mogą uprawniać do dodatkowego świadczenia

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Podwójne świadczenie emerytalne mogą pobierać osoby, które odprowadzały jednocześnie składki KRUS i ZUS, pracowały za granicą lub były zatrudnione w służbach mundurowych
Podwójne świadczenie emerytalne mogą pobierać osoby, które odprowadzały jednocześnie składki KRUS i ZUS, pracowały za granicą lub były zatrudnione w służbach mundurowych adam_gorka / PixaBay
Osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, mają w niektórych sytuacjach możliwość pobierania podwójnej emerytury. Dotyczy to między innymi Polaków odprowadzających jednocześnie składki ZUS i KRUS lub pracujących za granicą. Wcześniej trzeba jednak spełnić kilka określonych prawnie warunków, a także złożyć odpowiednią dokumentację, gdyż inaczej pieniądze te mogą nam przepaść. Co zrobić, aby otrzymywać dwie emerytury jednocześnie w 2023 roku?

Spis treści

Obecnie w Polsce mamy do wyboru kilka sposobów na podwyższenie emerytury wypłacanej przez ZUS lub KRUS. Można skorzystać, chociażby z rozwiązań III filaru emerytalnego, czyli IKE, IKZE i PPK lub złożyć wniosek o specjalne dopłaty np. dodatek dla inwalidy, mieszkaniowy lub pielęgnacyjny. Mało osób jednak wie, że istnieje również możliwość pobierania drugiej emerytury.

Podwójna emerytura - kto może dostać w 2023 roku?

Na początku warto podkreślić, że o podwójnej emeryturze możemy mówić wtedy, gdy oprócz świadczenia podstawowego (ZUS lub KRUS), dostajemy dodatkowe, przyznane np. w wyniku wcześniejszej pracy za granicą. Środki te pochodzą wtedy z różnych źródeł, zatem są od siebie niezależne i nieograniczone żadnymi limitami. Wysokość takiej emerytury zależy głównie od tego, ile wcześniej składek zdołaliśmy odprowadzić.

Podwójną emeryturę w Polsce mogą pobierać osoby, które:

 • pracowały poza granicami Polski,
 • odprowadzały składki do ZUS-u i KRUS-u,
 • pracowały w służbach mundurowych.

Prawo do podwójnego świadczenia mogą jednak uzyskać tylko osoby, spełniające określone warunki. Przykładowo, emeryt, który chce pobierać emeryturę niemiecką, powinien odprowadzać tam składki przez okres co najmniej pięciu lat.

Podwójna emerytura a praca za granicą

Osoby, które pracowały w państwach Unii Europejskiej lub EFTA, mają prawo do odebrania dodatkowej renty lub emerytury. Warto jednak pamiętać, że każdy kraj ma odrębny system ubezpieczenia emerytalnego, dlatego nie zawsze będzie nam przysługiwało takie świadczenie lub dostaniemy je później niż w Polsce.

Jak przypomina ZUS, jeśli pracowaliśmy w kilku krajach UE lub EFTA, nie musimy składać wniosków o świadczenie w każdym z tych państw. Dokumenty wystarczy dostarczyć instytucji finansowej kraju, w którym obecnie mieszkamy, a ta przekaże wniosek do państw, w których pracowaliśmy.

Państwa, w których pracowałeś będą rozpatrywać Twój wniosek o emeryturę lub rentę według swoich krajowych przepisów. Dostaniesz odrębną decyzję o emeryturze lub rencie z każdego z tych państw. Wszystkie instytucje przyjmą tę samą datę złożenia wniosku – wyjaśnia ZUS.

Wnioski o zagraniczną emeryturę należy złożyć w następujących oddziałach ZUS:

 • oddział w Bydgoszczy – Włochy,
 • oddział w Chrzanowie – Belgia,
 • oddział w Krakowie – Holandia,
 • oddział w Gdańsku – Wielka Brytania,
 • oddział w Lublinie – Irlandia,
 • oddział w Krakowie – Holandia,
 • oddział w Łodzi – Grecja, Cypr, Malta,
 • oddział w Opolu – Niemcy,
 • oddział w Nowym Sączu – Słowacja, Czechy,
 • oddział w Rzeszowie – Portugalia, Hiszpania,
 • oddział w Szczecinie – Islandia, Estonia, Litwa, Fundlandia,
 • oddział w Toruniu – Węgry, Szwajcaria, Dania,
 • oddział w Tarnowie – Słowenia, Austria, Liechtenstein,
 • oddział w Warszawie – Francja, Luksemburg, Chorwacja, Bułgaria, Rumunia.

Dokumenty można złożyć w wyznaczonych placówkach, tych znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania lub za pośrednictwem serwisu internetowego PUE ZUS.

Emerytury zagraniczne rozliczane są na zasadach ogólnych, czyli obejmuje je podatek w wysokości 17 proc. (dochody do 120 tys. zł) lub 32 proc. (dochody wyższe niż 120 tys. zł). W niektórych przypadkach ze względu na umowę zawartą pomiędzy krajami stawki mogą mieć inną wysokość.

Podwójna emerytura dla pracowników służb mundurowych

Podwójną emeryturę mogą otrzymać także osoby, które pracowały w służbach mundurowych. To dotyczy jednak nielicznej grupy pracowników, gdyż większość, pracując wcześniej „w cywilu” i odprowadzając składki, musi zadecydować, czy chce pobierać świadczenie z ZER MSWiA, czy też ZUS.

– To, co wypracuje policjant, strażak, pogranicznik np. pracując w ochronie jako emeryt - nie dolicza się, bo ma emeryturę z budżetu państwa. ZUS obliczy emeryturę z tych składek, ale odmówi jej wypłacenia. I te pieniądze zostają w ZUS-ie. To jest ta druga emerytura, którą potencjalnie mundurowi mogliby pobierać. Ale przepis mówi jasno, że mamy prawo brać tylko jedną – mówił w rozmowie ze Strefą Biznesu Maciej, emerytowany policjant.

Emerytowani pracownicy służb mundurowych mogą natomiast pobierać dwa świadczenia (z ZER MSWiA oraz ZUS), jeśli wcześniej pracowali „w cywilu”, ale ze względu na brak wymaganej dokumentacji nie jest możliwe obliczenie wysokości emerytury policyjnej lub wojskowej przy uwzględnieniu czasu pracy jako cywil.

Dwie emerytury jednocześnie – ZUS i KRUS

Podwójne świadczenie emerytalne przysługuje również osobom, które odprowadzały równolegle składki do KRUS i ZUS. Wcześniej trzeba jednak spełnić wymogi takie jak podleganie pod ubezpieczenie rolników przez okres co najmniej 25 lat, a także pod powszechny system emerytalny.

Osoby ubezpieczone, urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r., które w okresie aktywności zawodowej podlegały zarówno ubezpieczeniu społecznemu rolników, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu, mają prawo pobierania jednocześnie świadczeń z obu systemów. Po osiągnięciu wieku emerytalnego osoby te mogą nabyć prawo do emerytury rolniczej, jeżeli podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników przez okres co najmniej 25 lat, jak również prawo do emerytury powszechnej. Każda z instytucji ubezpieczeniowych (Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) przyznane świadczenie emerytalne będzie wypłacać niezależnie – wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ubezpieczony, który opłacał składki przez okres krótszy niż 25 lat, może wnioskować o emeryturę powszechną z uwzględnioną tzw. częścią rolną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwójna emerytura 2023 - komu i kiedy przysługuje? Składki ZUS i KRUS lub praca za granicą mogą uprawniać do dodatkowego świadczenia - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna