Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokoik pod chmurką

Wojciech Nowicki
Zaletą systemu z aluminium i szkłą jest łatwy montaż i utrzymanie okien w czystości - wszystkie elementy są wyjmowane
Zaletą systemu z aluminium i szkłą jest łatwy montaż i utrzymanie okien w czystości - wszystkie elementy są wyjmowane
Coraz więcej firm ma w swojej ofercie niedrogie, za to ciekawe sposoby na zabudowę balkonów. A efektowna loggia to inwestycja, która podnosi wartość mieszkania.

Na pewno nie ozdobią balkonu niegdyś powszechne plastikowe wstęgi w jaskraworóżowym kolorze. Najlepiej dostosować się do istniejącej balustrady pod względem koloru, jak i materiału.

Jeśli balkon jest nowoczesny, np. z aluminium, można zastosować półprzezroczyste szkło mleczne albo metalowe płyty ażurowe.

Gdy balkon ma wykończenie z drewna, można zabudować go ładnie wykończonymi deskami drewnianymi, w odcieniu istniejących.

Niekiedy znakomity efekt dają bambusowe płotki robione na wymiar.
A na parterze można otoczyć balkon zielenią - to najskuteczniejszy sposób na odgrodzenie się od ciekawskich spojrzeń.

Lekka, estetyczna, bezpieczna

Równie dobrze izoluje od hałasu, kurzu, wiatru, deszczu i śniegu bardziej solidny system zabudowy, na przykład z aluminium.
- Taką konstrukcję można np. wykonać z aluminiowych okien przesuwanych w dowolnym kierunku (gwarantuje to szczelność konstrukcji przed bardzo silnym wiatrem i zacinającym deszczem) - wyjaśnia Adam Chwiećko, właściciel białostockiej firmy A.J.Okna. - Montuje się ją na płycie balkonowej i barierkach. System pasuje do przeszklenia balkonów we wszelkich rodzajach budynków, nowo wybudowanych jak i remontowanych.

Okna przesuwane poruszają się na (zwykle teflonowych, cichych) łożyskach osadzonych na dolnej szynie. W górnej części poruszają się w prowadnicy.
- System taki i podobne ułatwia mycie okien - dodaje Adam Chwiećko. - Można je zdemontować bez wykręcania śrub.

System szklany kosztuje od 300 do 500 zł za metr kwadratowy.

Dół też obudowany

Samą balustradę można obudować - z zewnątrz i wewnątrz barierki - sidingiem. Można ją dodatkowo ocieplić watą mineralną i wykończyć listwami maskującymi. Tymi samymi panelami można też obić wszystkie ściany balkonu, łącznie z sufitem.
Nieco droższym wariantem jest zabudowa szklana (ok. 1,5 tys. zł za mkw.). Możemy zdecydować się na szybę antywłamaniową - klejoną, dźwiękoszczelny pakiet trzyszybowy czy szkło przyciemnione.
- Z zewnątrz zabudowa wygląda jak lita tafla szkła od dołu i góry obramowana profilami - mówi szef białostockiej firmy.

Równie łatwym - i tanim - sposobem na zabudowę balustrady jest użycie płyt z poliwęglanu (plastikowych przezroczystych płyt komorowych odpornych na wszelkie warunki atmosferyczne).
- Z poliwęglanu bardzo często wykonujemy daszki - mówi Adam Chwiećko. - Wtedy deszcz nie kapie bezpośrednio na szybę zabudowy, a i ryzyko, że sąsiad z góry czymś nas zaleje, też jest mniejsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna