MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polegli na matematyce

Katarzyna Chojnowska
Nasi szóstoklasiści zdobyli na sprawdzianie średnio tylko 22,5 punktu.

Ełccy szóstoklasiści zdobyli na sprawdzianie średnio 22,5 punktu. To więcej niż przeciętny uczeń w województwie i niewiele mniej niż średnia ogólnopolska. Nie ma jednak zbyt wielkich powodów do radości, bo maksymalnie można było zdobyć 40 punktów.

W tym roku było trudniej
- Sprawdzian był znacznie trudniejszy niż w roku ubiegłym - przyznaje Małgorzata Kopiczko, dyrektorka SP 2. - Bardziej rozbudowane były treści matematyczno-przyrodnicze i z nimi dzieci miały największe problemy. W naszej szkole wyniki są jednak bardzo dobre, dużo lepsze niż w ostatnich latach.
Uczniowie z sześciu mazurskich powiatów w tym roku wypadli gorzej niż ogólnopolska średnia. Powyżej uplasowali się jedynie przyszli gimnazjaliści z powiatów giżyckiego i węgorzewskiego.

- Egzamin był trudny, z próbnego dostałam 2 punkty więcej - mówi Kinga Jasińska z SP 2. - Zadania matematyczne sprawiły nam najwięcej trudności, choć to z polskiego też nie było najłatwiejsze - dodają Klaudia Lewandowska, Sandra Wiśniewska i Dominika Sokołowska.

Wynik maksymalny otrzymało w całym województwie 110 uczniów, przy czym 91 z nich to laureaci konkursów przedmiotowych. Najniższy wynik - 0 punktów w województwie warmińsko-mazurskim zdobył jeden uczeń. Nauczyciele przyznają, że sprawdzian do najprostszych nie należał, a dobrze wypadły na nim wyłącznie dzieci wybitnie uzdolnione.

- Uczniowie skarżyli się, że zabrakło im czasu, szczególnie na ostatnie zadanie, za które można było zdobyć aż 10 punktów - mówi Anna Sańczuk, nauczycielka angielskiego ze szkół w Borzymach, Rękusach i Nowej Wsi.

Szkoły wiejskie na szarym końcu
Tegoroczny test określany jest przez komisje egzaminacyjne jako "umiarkowanie trudny". Mazurscy szóstoklasiści zdobyli przeciętnie od niemal 2 do ponad 4 punktów mniej niż rok temu. Nauczyciele przestrzegają jednak, że wyniki z tych lat trudno porównywać.

- W poprzednim egzaminie było więcej zadań z języka polskiego - zaznacza Nela Kozłowska, polonistka z SP 3.
Im większe miasto, tym średnie wyniki ze sprawdzianu są wyższe. Najgorzej radzą sobie dzieci ze szkół wiejskich, choć i tu zdarzają się wyjątki.
- Parę lat temu mieliśmy bardzo niski wynik, teraz jesteśmy powyżej średniej wojewódzkiej- cieszy się Ewa Kochanowicz, dyrektorka szkoły w Mrozach. - Jesteśmy bardzo zadowoleni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna