Polska szachistka Klaudia Kulon w trzeciej rundzie Pucharu Świata w Baku. Sensacja na szachownicy. W kolejnej rundzie występy trójki Polaków

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Szachistką Klaudia Kulon awansowała do trzeciej rundy Pucharu Świata w Baku
Szachistką Klaudia Kulon awansowała do trzeciej rundy Pucharu Świata w Baku TWITTER/INTERNATIONAL CHESS FEDERATION
Klaudia Kulon pokonała w barażu Gruzinkę Nanę Dzagnidze 1,5:0,5 i awansowała do trzeciej rundy Pucharu Świata w szachach rozgrywanego w Baku. Mimo heroicznej walki nie udało się to Mateuszowi Bartlowi, który uległ Niemcowi Alexandrowi Donchence 3:4. W dalszej rywalizacji, która będzie kontynuowana od soboty, pozostają także Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek.

Sensacja na szachownicy z udziałem Polki

Największą polską bohaterką dzisiejszego dnia w Baku była Klaudia Kulon, która sprawiła jedną z większych niespodzianek w turnieju kobiet, eliminując ósmą szachistkę światowego rankingu, utytułowaną 36-letnią Gruzinkę Nanę Dzagnidze 1,5:0,5.

Rywalka w przeszłości sześciokrotnie zdobywała złote medale mistrzostw świata i Europy juniorek w kategoriach do 10, 12, 16, 18 i 20 lat. Pięć lat młodsza mistrzyni Polski z 2021 roku już w pierwszej dogrywkowej partii była bliższa zwycięstwa czarnymi, ale Gruzinka w trudnej dla siebie sytuacji zdołała doprowadzić do remisu. W rewanżu Kulon wykorzystała jej błąd i tym razem pewnie zrealizowała przewagę.

Dzięki zwycięstwu zapewniła sobie awans do trzeciej rundy, w której stanie w szranki z mistrzynią Holandii Eline Roebers.

Dwóch polskich szachistów w trzeciej rundy
Jeszcze więcej wysiłku i emocji włożył w rywalizację w piątkowych barażach trzeci w aktualnym rankingu szachista Polski Mateusz Bartel. W pojedynku z drugim arcymistrzem Niemiec Alexandrem Donchenką musiał stoczyć aż siedem dogrywkowych partii. Sześć pierwszych kończyło się zwycięstwem białych. W siódmej, a trzeciej tempem błyskawicznym, gdy pojedynek kończyła wygrana którejś ze stron, kolor ten przypadł Niemcowi i to on, wygrywając ją, wywalczył awans.

W dalszej rywalizacji, która będzie kontynuowana od soboty, pozostają także Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek.

Impreza rozgrywana jest systemem pucharowym i zakończy się 23 sierpnia. Mecze składają się z dwóch klasycznych partii. W przypadku remisu 1:1 kolejnego dnia odbywają się dogrywki w szachach szybkich (dwie partie 25 minut plus 10 sekund, kolejne dwie 10+10) i ewentualnie błyskawicznych (dwie 5+3 i kolejne 3+2 do pierwszego rozstrzygnięcia).