Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski Orient, Sokoliki i "U Pana Boga..."

Dariusz Klimaszewski [email protected]
Lata 70. Ulica Białostocka przebiegająca przez centrum Sokółki. Stare kamienice, dużo zieleni: drzewa i trawniki.
Lata 70. Ulica Białostocka przebiegająca przez centrum Sokółki. Stare kamienice, dużo zieleni: drzewa i trawniki.
Jest jednym z najstarszych powiatów w woj. podlaskim. Powstał już w zaborze rosyjskim w 1807 roku. Był nim nieprzerwanie do 1975 r. Przestał istnieć z powodu reformy administracyjnej, kolejna w 1999 roku go reaktywowała.

Stolica powiatu - Sokółka, ze względu na różne wyznania i narodowości swoich mieszkańców, zyskała określenie: "Stolica polskiego Orientu". To w niej rozpoczyna się utworzony w 1979 roku, na cześć sprowadzenia przez Jana III Sobieskiego chorągwi tatarskiej, "Szlak Tatarski. Prowadzi on do znanych w całym kraju Bohonik i Kruszynian. Nim jednak ten wielokulturowy region stał się atrakcją turystyczną dla mieszkańców innych części Polski, był on powiatem wybitnie rolniczym. Dlatego też w pierwszym numerze "Gazety Białostockiej" z 1-2 września 1951 roku ukazała się notka "50 proc. ponad plan" o następującej treści: "Trzy gromady w gminie Nowy Dwór, pow. Sokółka zrealizowały sierpniowy plan skupu zboża z nadwyżką. Gromada Chilmony dostarczyła do punktu skupu zboże przekraczając sierpniowy plan o 50 proc. Poważnie przekroczyły swój plan gromady Jaginty i Rogacze. Spółdzielnia produkcyjna w Łużanach, gm. Krynki wykonała do dnia 27 sierpnia roczny plan skupu w 60 proc. Dobrze wywiązują się również chłopi z gmin Dąbrowa, Korycin, Janów i Krynki." W tym samym wydaniu dziennika poinformowaliśmy, że w programie miejscowego kina "Kłos" widnieje film "Wilcze doły" z dodatkiem "Instynkt zwierząt". Podaliśmy rywali mistrzów powiatu Budowlanych Sokółka w walce o mistrzostwo województwa w piłce siatkowej mężczyzn.

O rolnictwie i jego problemach pisali nasi korespondenci Ryszard Grzybek, Józef Normantowicz (z Zubrzycy Wielkiej) i Zenon Zalesko. Dopiero w latach 70. ubiegłego wieku do Sokółki wkroczył większy przemysł. Powstały Fabryka Urządzeń Mechanicznych Spomasz i zatrudniający 1,5 tys. ludzi Stolbud, dzisiejsza firma Sokółka Okna i Drzwi. Szczególnie często nasi dziennikarze gościli w Stolbudzie, który szybko stał się marką znaną nie tylko w kraju.

W tych latach "Białostocka" równie często, co o Stolbudzie pisała o... Sokolikach Sokółka. Sokoliki były zespołem piłkarskim Szkoły Podstawowej nr 1. I to jakim! Wygrali mistrzostwo Polski w turnieju "Świata Młodych", reprezentowali nasz kraj na arenie międzynarodowej, m.in. pokonując w Białymstoku mistrzów Węgier 2:0. Ich mecze oglądało po kilkuset, a nieraz i ponad tysiąc widzów, zaś opisywała je nawet "Trybuna Ludu".

Nie ma jednak co ukrywać, że największy rozgłos zdobyła Sokółka dzięki filmowej trylogii "U Pana Boga w...". To właśnie w tym mieście i jego okolicach powstały te obrazy, w których możemy podziwiać miejscowe zabytki. A gdy turyści docierają do stolicy powiatu, to udają się także na Szlak Tatarski oraz do Suchowoli i Korycina. Bo przecież Suchowola została ogłoszona już w 1775 roku przez królewskiego astronoma Szymona Antoniego Sobiekrajskiego "geometrycznym środkiem Europy", a w pobliskich Okopach urodził się błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Natomiast sława truskawek i serów z Korycina dawno już obiegła cały kraj.

Taki jest powiat sokólski - interesujący dla każdego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna