MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polskie dzieci z Białorusi przyjechały na Podlasie. Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny przygotowała choinkę w Supraślu

Magdalena Kuźmiuk
Polskie dzieci z Białorusi z wizytą w Supraślu
Polskie dzieci z Białorusi z wizytą w Supraślu Wojciech Wojtkielewicz
Spektakl, śpiewanie kolęd, wycieczka ciuchcią i spotkanie ze św. Mikołajem, który nie przyszedł z pustym workiem. To tylko niektóre z atrakcji, jakie białostocka Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny przygotowała dla małych gości z Białorusi.

- Jestem tu już chyba piąty raz, a może i byłam więcej razy! Bardzo lubię Białystok. Dla mnie to najfajniejsze miasto w Polsce, a byłam też w Warszawie, Gdańsku, Krakowie - przyznaje 14-letnia Daria Repkina z białoruskiego Mińska.

W weekend blisko 250 dzieci polskich dzieci mieszkających właśnie na Białorusi zjechało do Supraśla. Gościł ich tam hotel Pięć Dębów, a zaprosiła Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny w ramach organizowanej od 2001 roku akcji „Podarujmy Dzieciom Święta”.

Polskie dzieci z Białorusi dostaną słodycze pod choinkę na święta

- Jest to okazja do przybliżenia młodym Polakom z Białorusi polskiej kultury i języka. Spotkania w okresie przedświątecznym jak i w karnawale odbywają się zarówno na terenie Białorusi, na Podlasiu. Dzięki akcji liczne rodziny Polaków z Białorusi mają okazję spotkać się w większym gronie, spędzić czas w świątecznym nastroju, odpocząć od codziennych zmartwień - mówi Rafał Cierniak, prezes fundacji.

Spotkania są możliwe dzięki współpracy białostockiej fundacji z Polską Macierzą Szkolną i polskimi szkołami z Białorusi.

A na dzieci w sobotę czekał m.in. obiad, a po nim przejażdżka ciuchcią, zabawa z animatorami, ognisko, śpiewanie polskich kolęd i pastorałek. Oczywiście, jak to w okresie przedświątecznym, nie mogło zabraknąć spotkania ze św. Mikołajem, który obdarował wszystkie dzieci prezentami.

Polskie dzieci z Białorusi z wizytą w kraju przodków

Fundacja na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny działa od 2001 roku. Początkowo udzielała pomocy i wsparcia dzieciom polskiego pochodzenia z obszaru Grodzieńszczyzny, by z czasem objąć swoją pomocą Polaków zamieszkujących całą Białoruś.
Organizuje pomoc materialną i niematerialną, programy edukacyjne oraz stypendialne, polskie festiwale, remonty siedzib polskich organizacji społecznych, Dzień Dziecka na terenie Białorusi, letni i zimowy wypoczynek dla dzieci polskiego pochodzenia z Białorusi oraz dzieci z polskich domów dziecka i placówek opieki społecznej.

Zobacz też:

Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna