Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły na kontrolowanie wydatków

(pw)
Kapituła konkursowa dokładnie analizowała nadesłane plany budżetów. Od lewej: Ida Stefanowicz z Narodowego Banku Polskiego, Wojciech Jarmołowicz i Maryla Pawlak-Żalikowska z Mediów Regionalnych.1
Kapituła konkursowa dokładnie analizowała nadesłane plany budżetów. Od lewej: Ida Stefanowicz z Narodowego Banku Polskiego, Wojciech Jarmołowicz i Maryla Pawlak-Żalikowska z Mediów Regionalnych.1
Najlepszy okazał się plan budżetu Wojciecha Zambrzyckiego z Goniądza.

Drugie miejsce zajęła praca Zdzisława Daniszewskiego z Kleosina. Trzecią nagrodę otrzyma Grzegorz Łukaszewicz z Sokółki.

Jury nie miało łatwego zadania. Wśród prac nadesłanych do konkursu pod hasłem Zaplanuj swój domowy budżet, były zarówno profesjonalne projekty, jak też proste, ale pokazujące, że nie jest trudno trzymać w ryzach swoje miesięczne wydatki.

- Oceniając prace konkursowe zwracaliśmy uwagę na to, czy są one czytelne, jasne i zrozumiałe oraz możliwe do wprowadzenia w życie. Ważny był też opis, wyjaśniający na przykład, które wydatki można ograniczyć - mówi Ida Stefanowicz, specjalistka ds. komunikacji społecznej oddziału Narodowego Banku Polskiego w Białymstoku.

Autorzy budżetów, które zajęły pierwsze i drugie miejsce, w przejrzysty sposób pokazali, jak można gospodarować swoimi domowymi finansami. Pomogły w tym tabele opracowane w Excelu. Nie było tu mowy o chaosie.

- Były to prace na wysokim poziomie - uważa Ida Stefanowicz. - Natomiast ta, która znalazła się na trzecim miejscu, spodobała nam się, bo przygotowana została z takiego ludzkiego punktu widzenia. Wyszczególniony był każdy dzień i nawet najdrobniejsze wydatki.

Podsumowując konkurs należy podkreślić, że aby efektywnie zarządzać swoimi pieniędzmi, trzeba być konsekwentym w założeniach - wydatki nie mogą przewyższać dochodów. Dlatego istotna jest samodyscyplina podczas zakupów. Wtedy możliwe jest odłożenie co miesiąc pewnej ilości gotówki nawet przez osoby, które na co dzień muszą liczyć się z każdą wydawaną złotówką.

Należy planować nie tylko koszty związane z kupowaniem jedzenia, odzieży czy opłatą rachunków. Trzeba pamiętać, że mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje - choroba czy awaria samochodu. Na nie też warto być przygotowanym.

Projekt został dofinansowany przez Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna