MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 3 000 miejsc w żłobkach i klubach malucha z podlaskich gmin powstanie w ramach programu Maluch+

Andrzej Matys
W nowej edycji Malucha+ wpłynęły 33 wnioski od samorządów i 42 od innych podmiotów (m.in. od osób fizycznych, fundacji i stowarzyszeń). Ministerstwo zaakceptowało wszystkie - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
W nowej edycji Malucha+ wpłynęły 33 wnioski od samorządów i 42 od innych podmiotów (m.in. od osób fizycznych, fundacji i stowarzyszeń). Ministerstwo zaakceptowało wszystkie - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Wojciech Wojtkielewicz
W poniedziałek (8.05) wojewoda podlaski poinformował o rozstrzygnięciu nowej edycji programu Maluch +. W jego ramach 75 samorządów i jednostek niepublicznych otrzyma ponad 176 mln zł wsparcia na opiekę w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Konferencja na ten temat odbyła się w Żłobku Samorządowym nr 1 w Choroszczy, który w 2016 roku skorzystał ze wsparcia z Malucha+.

Program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Maluch+ dotyczy opieki nad dziećmi do 3 lat. Dotychczas Podlaskie otrzymało z tego tytułu 47 mln zł, co pozwoliło utworzyć ponad 1,8 tys. nowych miejsc w żłobkach lub utrzymać te, które już funkcjonują. Obecna edycja wsparcia ma charakter wieloletni (wcześniejsze – rok kalendarzowy) i sięga 5,5 mld zł.

- Założeniem programu jest stworzenie w każdej gminie przynajmniej jednego żłobka. W nowej edycji Malucha+ wpłynęły 33 wnioski od samorządów i 42 od innych podmiotów (m.in. od osób fizycznych, fundacji i stowarzyszeń). Ministerstwo zaakceptowało wszystkie, więc dzięki dofinansowaniu, które wynosi 176,3 mln zł powstanie 3125 miejsc w żłobkach - informował Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Czytaj również:

Dodał też, że ponad 60 podlaskich gmin nie prowadzi żłobków, więc wsparcie do utworzenia jednego miejsca w takiej placówce, które dla samorządów sięga 36 tys. zł, a dla jednostek niepublicznych – ponad 12 tys. zł, przyczyni się do ich powstania.

- To bardzo ważne byśmy nie myśleli o opiece nad małymi dziećmi wyłącznie jako o koszcie, ponieważ jest to element rozwoju. Taka opieka przyciąga mieszkańców, młode rodziny i sprawia, że chce się na danym terenie mieszkać, podejmować pracę, zakładać biznes, czyli chce się żyć – uzupełnił wicewojewoda Tomasz Madras.

Czytaj również:

Stwierdził też, że dzięki Maluchowi+ Białystok ma dwa nowe żłobki na Bacieczkach i Bagnówce, a teraz może powstać kolejny, ponieważ w ostatnim naborze miasto (na nowych utworzenie i utrzymanie miejsc) dostało 17 mln zł, a białostockie podmioty prowadzące niepubliczne żłobki i kluby dziecięce 21 mln zł.

Jak powiedział burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, gmina chce zbudować nowy żłobek i ma już dokumentację projektową. – Budowę chcemy zacząć w przyszłym roku, bo Choroszcz rozwija się dynamicznie. Wiemy, ile miejsc brakuje, więc chcemy utworzyć dwie grupy. Dofinansowanie, które uzyskaliśmy sięga 2 mln zł – dodał burmistrz Wardziński.

Z kolei wójt Grzegorz Jakuć przyznał, że gmina Turośń Kościelna debiutuje jako beneficjent programu Maluch+. Dzięki temu wsparciu do budynku szkoły zostanie dobudowane skrzydło, w którym znajdzie się żłobek. Gmina stworzy więc 24 miejsca na co otrzymała prawie milion zł.

Wojewoda Bohdan Paszkowski zapowiedział podczas konferencji w Samorządowym Żłobku w Sobolewie nową edycję rządowego programu Maluch+. Towarzyszyli mu: burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski i dyrektor Zespołu Żłobków Samorządowych Gminy Supraśl Patrycja Jarocka-Utko.

Maluch+ w 2023 roku: 1,5 mld zł na tworzenie przez samorządy...

- Wkrótce uzyskamy pozwolenie na budowę naszego żłobka (na 96 miejsc), więc to wsparcie otrzymujemy w idealnym czasie. Budowę chcemy zacząć w tym roku, a wsparcie wynosi 4 mln zł na nowe miejsca i prawie 3 mln zł na ich trzyletnie utrzymanie - oświadczył wójt Juchnowca Kościelnego Krzysztof Marcinowicz.

Czytaj również:

- Trzy lata temu utworzyliśmy, z dofinansowania Wojewódzkiego Urzędu Pracy, klub malucha z 18 miejscami. To nie wystarczyło, bo w kolejce ciągle jest około 20 dzieci. Teraz planujemy budowę pierwszego żłobka: na 42 miejsca na co mamy 1,7 mln zł i prawie 1,3 mln zł na jego trzyletnie funkcjonowanie - powiedział wójt Dobrzyniewa Dużego Wojciech Cybulski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna