Ponad 40 podlaskich terytorialsów złożyło przysięgę wojskową...

  Ponad 40 podlaskich terytorialsów złożyło przysięgę wojskową (zdjęcia)

  Zdjęcie autora materiału
  Andrzej Matys

  Gazeta Współczesna

  Ponad 40 podlaskich terytorialsów złożyło przysięgę wojskową (zdjęcia)
  1/8
  przejdź do galerii
  W Kolnie odbyła się w niedzielę (3.02) pierwsza w tym roku przysięga w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Złożyło ją ponad 40 ochotników, którzy skonczyli właśnie szkolenie podstawowe. Kolejne wojsko zaplanowało na przełom lutego i marca.
  Uroczystość rozpoczęła się o godz. 13 na placu przy kościele św. Anny. Oglądali ją mieszkańcy Kolna, władze samorządowe, państwowe, przedstawiciele duchowieństwa, były też poczty sztandarowe instytucji publicznych.
  Wśród gości był również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Jak powiedział, niedzielna przysięga terytorialsów, to dla Kolna moment historyczny. Dodał, że wszyscy potrzebują poczucia bezpieczeństwa, a obecność wojska daje takie poczucie. Szczególnie, że WOT mają być zawsze gotowe (do działań) i zawsze blisko.

  Zobacz galerię

  Przysięgę złożyło 40 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe. Uczestniczyli w nim nie tylko mieszkańcy powiatu kolneńskiego, ale i innych rejonów Podlaskiego. Nic w tym dziwnego skoro powiat kolneński podlega pod strefę działań brygady podlaskiej, a dokładeni 13 Batalionu Lekkiej Piechoty z Łomży. Było to pierwsze z tegorocznych szkoleń terytorialsów. Zaplanowano je z myślą m.in. o pełnoletnich uczniach i nauczycielach. Wszystkie zajęcia odbywały się bowiem podczas niedawnych ferii zimowych (które trwały od 19 stycznia do 3 lutego).

  Niedzielna przysięga była też pierwszą jaką ochotnicy z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej składali w tym roku, ale prawdopodobnie również pierwszym takim wydarzeniem w Kolnie.
  Po uroczystości goście mogli odwiedzić stoiska: 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie, Komendy Powiatowej Policji w Kolnie oraz spróbować wojskowej grochówki.

  Podlaską Brygadę tworzą cztery bataliony lekkiej piechoty: 11 blp w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp z siedzibą w Hajnówce. Aktualnie 1 PBOT liczy ponad 2 tys. żołnierzy, a docelowo ma ich być o tysiąc więcej.
  Wojska Obrony Terytorialnej, to piąty rodzaj sił zbrojnych (oprócz Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych), które mają funkcjonować w każdym województwie. Powstały z na początku 2017 r. Formowanie WOT ma się zakończyć za dwa lata, a wtedy formacja ta ma liczyć 53 tys. żołnierzy.

  Magazyn Informacyjny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej 31.01.2019

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)