Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnia rodzinna w szpitalu dziecięcym też dla dorosłych

Urszula Ludwiczak
Archiwum
Poradnia Medycyny Rodzinnej rusza od czerwca w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Pacjenci już mogą wypełniać deklaracje do lekarzy i pielęgniarek, którzy będą tu świadczyć usługi. To oferta zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

- Przyjmować u nas będą lekarze interniści i pediatra - mówi Eliza Bilewicz-Roszkowska, rzeczniczka UDSK w Białymstoku. - Pomoc pacjentom będą też świadczyć pielęgniarki i położne podstawowej opieki zdrowotnej.

Nowe pomieszczenia już są gotowe

Na potrzeby nowej szpitalnej poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) przygotowano pięć gabinetów na tzw. wysokim parterze, nad rejestracją do poradni specjalistycznych, w budynku od strony ul. Żelaznej. Tu niedawno mieściły się poradnie endokrynologiczna i diabetologiczna, teraz przeniesione do innego miejsca. Teraz będą tu znajdować się gabinety lekarskie, a także gabinet szczepień i zabiegowy w ramach POZ.

UDSK przez kilka tygodni szukał lekarzy, którzy będą zatrudnieni w poradni.

Udało się zdobyć specjalistów z doświadczeniem. To Ligia Holak-Matys, internista oraz Edyta Babińska-Malec - pediatra. Pacjentami opiekować się też będą dwie pielęgniarki środowiskowe i położna rodzinna.

- Każdy, kto chce zostać naszym pacjentem, już może składać odpowiednią deklarację wyboru i zgłosić się z nią do nas - mówi rzeczniczka szpitala.

Deklaracje są dostępne w rejestracji poradni specjalistycznych oraz na stronie internetowej szpitala.

Wypełnione druki już można przynosić do sekretariatu UDSK w budynku administracji przy ul. Waszyngtona 17 (I piętro pok. 6102), a gdy poradnia ruszy - będzie można wypełniać je na miejscu.

- Wszelkie formalności związane z przejściem do Poradni Medycyny Rodzinnej w UDSK załatwiane będą przez nas - mówi Eliza Bilewicz-Roszkowska. - Pacjenci, którzy zapiszą się do naszej poradni, będą mogli liczyć na najwyższą jakość opieki. Mamy nie tylko dobrych specjalistów, do dyspozycji będzie też całe zaplecze szpitalne.

Zgodnie z zasadami systemu ochrony zdrowia ubezpieczony ma prawo wybrać poradnię podstawowej opieki zdrowotnej, a w niej - lekarza rodzinnego, pielęgniarkę środowiskową i położną. Wybór ten jest niezależny od wieku i miejsca zameldowania.

Szpitale z POZ-ami

Pomysł prowadzenia własnej poradni rodzinnej w UDSK powstał jako odpowiedź na potrzeby pacjentów. Ale tworzenie własnych poradni podstawowej opieki zakłada także przyjęta niedawno ustawa o sieci szpitali. Jak wynika z tych zapisów, szpitale będą też świadczyć opiekę nocną i świąteczną. Teraz w Białymstoku po taką pomoc po godzinach pracy przychodni rodzinnych pacjenci zgłaszają się na pogotowie przy ul. Poleskiej i do NZOZ-u przy Miłosnej. Ale często trafiają też na SOR-y, które tak naprawdę powinny przyjmować tylko osoby w zagrożeniu zdrowia i życia. Od października nocna pomoc ma być już świadczona tylko przez szpitale.

Swój POZ mają już białostockie szpitale: miejski, wojewódzki , MSWiA i UDSK. Lada dzień taką przychodnię uruchomi też Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna