Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portal iSztuka nie tylko dla osób niewidomych

uk
sxc.hu
Ten projekt to spełnienie naszego marzenia - mówi Barbara Szymańska z Fundacji Audiodeskrypcja, która stworzyła stronę „iSztuka”. - To wirtualna, wielozmysłowa historia sztuki w postaci edukacyjnej platformy internetowej.

Na razie udało się udostępnić 60 dzieł, od prehistorii do prerenesansu. Każde jest opisane w taki sposób, że osoby niewidome mogą je „zobaczyć”.

Ten pionierski projekt ma zainicjować edukację wizualną i wesprzeć pedagogów prowadzących zajęcia z osobami niewidomymi w całej Polsce. Platforma ta jest bazą materiałów dydaktycznych, dostępnych przez internet, które będą rozwijane nie tylko o kolejne dzieła, ale także o narzędzia wzbogacające wielozmysłowy odbiór sztuki. Malowidła naskalne i rzeźby, świątynie, ikony i mozaiki to tylko kilka przykładów dzieł, które otrzymały opis tekstowy i dźwiękowy - audiodeskrypcję. Uzupełnieniem do fotografii i audiodeskrypcji dzieł są analizy przybliżające kontekst kulturowy, technikę wykonania i przedstawiony temat. Materiały są tworzone przez osoby niewidome, widzące, historyków sztuki, artystów, audiodeskryptorów i edukatorów z Białegostoku, Wrocławia, Krakowa i Warszawy.

- W przyszłości chcielibyśmy dodać kolejne dzieła, z pozostałych okresów, aż do sztuki współczesnej - dodaje Tomasz Strzymiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna