Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posadzki na wiele lat

Wojciech Nowicki
Podłoga lakierowana to najtrwalsza z podłóg, chroni ją bowiem szczelna i twarda powłoka z lakieru
Podłoga lakierowana to najtrwalsza z podłóg, chroni ją bowiem szczelna i twarda powłoka z lakieru
Walkę z brudem należy rozpocząć przed wejściem do mieszkania. Zapobiegniemy w ten sposób częstej renowacji podłóg.

Pomoże też regularne przecieranie podłóg wilgotną ściereczką z odrobiną detergentu. Trzeba tylko uważać, żeby nie przesadzić, bo woda szkodzi drewnianym posadzkom.

Błoto, drobne kamienie i piach wnoszone na podeszwach butów działają jak papier ścierny niszcząc praktycznie każdy materiał. Podłogi drewniane, kamień, płytki ceramiczne czy też wykładziny elastyczne - ich powierzchnia zużywa się pod wpływem wnoszonych zabrudzeń. A wystarczy zabezpieczyć wejście przy pomocy mat, chodników oraz wycieraczek. Zwłaszcza zimą, gdy chodniki posypywane są solą, która trawi drewno równie skutecznie, jak karoserie samochodów.

Bez względu na rodzaj materiału wybranego na podłogę, każdą posadzkę trzeba myć i zabezpieczać przed kurzem. Żadnej podłogi nie zabezpieczymy w 100 procentach, lecz wysiłek związany z jej utrzymaniem w doskonałej formie skutkować będzie przedłużoną trwałością oraz naturalnym pięknem, w tym przypadku, podłogi drewnianej.

Najlepiej na sucho

Największym wrogiem drewnianych podłóg jest woda. Aby zapobiec późniejszemu odkształcaniu się desek, należy szczególnie uważać w czasie remontów, np. malowania ścian czy prac instalacyjnych. Wilgoć z farb może wypaczyć drewno.
Wilgoć w powietrzu także podłodze szkodzi. Drewno pobiera parę wodną i rozszerza się, gdy wilgotność powietrza rośnie lub kurczy się, gdy wilgotność powietrza spada. Najtrudniejszym okresem jest sezon zimowy, gdy wilgotność powietrza, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków, obniża się. Należy wówczas nawilżać pomieszczenia, najlepiej za pomocą nawilżaczy elektrycznych. W pomieszczeniach z klimatyzacją również może wystąpić zjawisko zbyt niskiej wilgotności.

Ostrożnie z chemią

Podłogi drewniane zaleca się czyścić na sucho. Regularne zamiatanie, odkurzanie odkurzaczem z miękką końcówką czy okresowe przecieranie wilgotną ściereczką powinny załatwić sprawę. Takie zabiegi czynią podłogę także łatwiejszą w utrzymaniu w czystości - nie osadza się na niej kolejna warstwa brudu, którą trudniej usunąć i nie jest on wcierany w zarysowania wywołane tarciem piasku.
Zabrudzony fragment należy jak najszybciej wyczyścić, najlepiej specjalnie przeznaczonym do tego środkiem. Najczęstszym błędem podczas mycia podłogi drewnianej jest właśnie stosowanie nieodpowiednich środków chemicznych, które szkodzą drewnu tak samo jak brud. Warto zwrócić uwagę, aby środek czyszczący nie był produkowany na bazie parafiny czy silikonu. Najlepsze są produkowane na bazie żywic akrylowych.

Podłogę da się odmłodzić

Najbardziej odporne na zarysowania są podłogi lakierowane. Jedynie woda czy piasek narażają ją na zniszczenie. Ale w przypadku głębokiego zarysowania trzeba odnowić całą podłogę, a nie jedynie jej fragment.

Najpierw wycyklinować i położyć kilka warstw lakieru. Lakiery, które składają się z dwóch komponentów: podstawy i utwardzacza, są wygodniejsze w użyciu i bardzo skuteczne. Można również pomalować podłogę - przed malowaniem należy ją wycyklinować, a po malowaniu polakierować.

Jeśli odnowimy tylko kawałek zniszczonej podłogi, ten zawsze będzie różnić się od całości (zarówno w przypadku jej szlifowania, jak i powtórnego lakierowania).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna