Posmarować i... polecieć

Miłosz Karbowski [email protected]
Emilia Romanowicz w tym roku zdobyła już m. in. złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski w sprincie. Dziś wystartuje w tej konkurencji w gronie seniorów. A. Zgiet
Emilia Romanowicz z Puszczy Supraśl walczy o kolejny medal Mistrzostw Polski Seniorek.

Nasza narciarka już jeden krążek w tym roku zdobyła. W ramach mistrzostw rozgrywany jest Bieg Piastów. Na dystansie 26 km stylem klasycznym supraślanka była trzecia wśród Polek i tym samym, tak jak w 2011 r. zdobyła brązowy medal krajowego czempionatu.

O kolejny, na krótszych dystansach będzie dużo trudniej.
- Każde miejsce w pierwszej :szóstce", by nas ucieszyło - mówi trener narciarki, Jan Żmojda z Puszczy. - Obsada mistrzostw jest mocna. Poza Justyną Kowalczyk i leczącą kontuzję Sylwią Jaśkowiec, w Jakuszycach wystartują wszystkie biegaczki.

W stawce pojawi się m. in. Kornelia Marek. Po igrzyskach w Vancouver została zdyskwalifikowana za doping. Dwuletni okres zawieszenia właśnie minął.

Mistrzostwa zaczną się dziś sprintami. Potem Emilia wystartuje na 5 km “klasykiem" i na 15 km techniką dowolną ze startu wspólnego. Żmojda opisuje szanse naszej zawodniczki.

- W sprintach ucieszymy się z wejścia do finału, czyli do “szóstki". Jeśli marzymy o medalu, to chyba na 5 kilometrów klasykiem, w tym stylu Emilia jest mocniejsza. Trzeba dobrze posmarować narty i... polecieć. Na 15 km łyżwą nie liczymy na wiele. Organizatorzy mogą wyznaczyć na ten bieg trasę identyczną jak na Puchar Świata. To oznaczałoby trzy mordercze podbiegi, na miękkim brudnym śniegu - mówi trener Emilii.

Przygotowując się do mistrzostw Romanowicz wystartowała w Pucharze Karkonoszy. Na 5 km stylem dowolnym była 3. Przegrała z zawodniczkami będącymi w jej zasięgu, ale to to z powodu upadku. W tej samej imprezie 2. miejsce na 10 km łyżwa wśród mężczyzn, choć w dość słabej obsadzie (5 zawodników), zajął Andrzej Honczar z Hubala Białystok. Ambitny, 36-letni narciarz to nasz drugi przedstawiciel w Mistrzostwach Polski w Jakuszycach.