Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwani są poszkodowani podczas burzy na Giewoncie: TOPR tworzy nowe standardy dla akcji ratowniczych

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) podjęli się trudnego zadania analizy tragicznej burzy na Giewoncie z 2019 roku. Celem jest stworzenie standardów postępowania w przypadku masowych wypadków, co może posłużyć jako wzór dla służb ratowniczych na całym świecie.

Spis treści

TOPR poszukuje poszkodowanych podczas burzy na Giewoncie

Ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) w Zakopanem podjęli się wyzwania przeanalizowania tragicznego wypadku na Giewoncie w 2019 r., aby stworzyć standardy postępowania w przypadku masowych wypadków. Celem jest nie tylko doskonalenie działań TOPR, ale także udostępnienie opracowanych standardów innym służbom ratowniczym na całym świecie.

Turyści na Giewoncie
Tragedia, która rozegrała się na Giewoncie w 2019 roku, pozostawia trwały ślad w historii ratownictwa. TOPR, dążąc do stworzenia standardów postępowania dla masowych wypadków, poszukuje osób poszkodowanych podczas tej burzy. Łukasz Bobek/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne

22 sierpnia 2019 r. na Giewoncie uderzenie piorunów spowodowało śmierć czterech osób, w tym dwójki dzieci, a ponad 130 osób odniosło obrażenia. To był największy masowy wypadek turystyczny w Tatrach.

Lekarz i ratownik TOPR, Sylweriusz Kosiński, który odpowiada za opracowanie standardów akcji, wyjaśnił, że analiza tego zdarzenia jest niezbędna nie tylko dla miejscowych służb ratunkowych, ale również dla formacji z innych górskich obszarów na świecie. Wypady masowe w górach są szczególnie dramatyczne ze względu na teren i trudności w dostępie do poszkodowanych.

TOPR uczestniczy w Międzynarodowym Komitecie Ratownictwa Alpejskiego (ICAR). Po wypadku na Giewoncie zobligowano ich do przeprowadzenia analizy i opracowania praktycznych wytycznych, które mogą być później implementowane na szczeblu międzynarodowym.

TOPR przeanalizuje przebieg akcji ratowniczej z 2019 roku

Spotkania w ramach ICAR ujawniły, że inne służby ratownicze mogłyby napotkać ogromne trudności w obsłudze podobnego wypadku. TOPR wcześniej nie miało do czynienia z tak dużym zdarzeniem. W akcji uczestniczyły również inne służby, takie jak:

  • GOPR,
  • straż pożarna,
  • pogotowie ratunkowe,
  • Lotnicze Pogotowie Ratunkowe,
  • Tatrzański Park Narodowy,
  • policja,
  • straż miejska

W akcji ratunkowej pomagali również wolontariusze.

Aby ustanowić standardy prowadzenia tak dużej akcji ratunkowej, opracowano specjalną ankietę. Osoby poszkodowane w 2019 r. są zachęcane do wypełnienia tej ankiety, aby przyczynić się do analizy. Wszystkie chętne osoby proszone są o kontakt mailowy na adres [email protected] lub [email protected]

Wiele materiałów potrzebnych do opracowania zostało już przeanalizowanych, między innymi materiały filmowe oraz dokumentacje medyczne ze szpitali.

Sylweriusz Kosiński podkreśla, że analiza zeznań poszkodowanych jest kluczowa. Chcą dowiedzieć się, jakie obrażenia dokładnie ponieśli i w jaki sposób doszło do nich podczas burzy. Pytania dotyczą m.in. bezpośredniego rażenia piorunem i lokalizacji poszkodowanych w chwili zdarzenia. Chcą również zbadać, jak można poprawić działania służb ratunkowych oraz zasady bezpieczeństwa, aby w przyszłości zapobiec cierpieniu ludzi na skutek wypadków podczas wyładowań atmosferycznych.

Analiza ma na celu również zebranie uwag krytycznych i skoncentrowanie się na osobistych doświadczeniach poszkodowanych. Wyniki prac będą prezentowane na forum międzynarodowym.

Zobacz też: Najlepsze atrakcje Zakopanego: 24 miejsca, ktore warto zobaczyć w stolicy Podhala. Górska plaża, mysie królestwo, piękne zakątki Tatr

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Poszukiwani są poszkodowani podczas burzy na Giewoncie: TOPR tworzy nowe standardy dla akcji ratowniczych - Strona Podróży

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna