Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiało optymizmem. Kupujemy i kupujemy

(ika)
Coraz więcej mieszkańców województwa ocenia swoją sytuację finansową jako lepszą.

W II kwartale tego roku znacznie więcej też wydawaliśmy pieniędzy niż I kw.

Wyższa Szkoła Ekonomiczna opublikowała właśnie raport "Podlaski barometru nastrojów gospodarczych. Diagnoza II kw. 2010. Prognoza III kw. 2010". Wynika z niego, że ponad połowa badanych gospodarstw domowych (prawie 60 proc.) uważa, że ich sytuacja finansowa nie zmieniła. Jednak co szóste (16,4 proc.) deklaruje poprawę w stosunku do pierwszego kwartału. Znacznie też spadł odsetek oceniających swoją sytuację finansową jako gorszą z 23,1 proc w I kw. do 17,2 proc. w II kw.

- Wreszcie pozytywne nastroje gospodarcze zaczęły dominować na tymi pesymistycznymi. Przewidzieliśmy to w naszych poprzednich prognozach - cieszy się koordynator badań, dr Cecylia Sadowska-Snarska. - Wpływ ma na to sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw.

A firmom, jak twierdzą sami kierownicy (badanie przeprowadzono wśród 480 podmiotów), wiedzie się coraz lepiej. Chcą nawet zwiększyć zatrudnienie. Szczególnie dotyczy to budownictwa, handlu i usług. Wyjątek stanowi przemysł. Największy wzrost optymistycznych nastrojów nastąpił w firmach zatrudniających 10-49 pracowników.

W opublikowanych właśnie badaniach aż 35,3 proc. gospodarstw domowych potwierdza, że wydaje więcej pieniędzy na dobra konsumpcyjne niż w I kwartale. A tylko 7,5 proc. wskazuje, że ich wydatki spadły.

- To są praktyczne informacje dla firm, które mogą dostosować swoje strategie marketingowe do panujących nastrojów gospodarczych - tłumaczy sens badań dr Sadowska-Snarska. - Dominuje tu sektor
bankowy, dla którego szczególnie interesujący jest poziom planowanej konsumpcji.

Badania pokazują na przykład, że pensję wydajemy na bieżąco, a oszczędności wzrosły tylko w co ósmym gospodarstwie.

Barometr nastrojów to w pewnym sensie również ocena działań władz. W tym kontekście spada liczba osób, które uważają, że sytuacja gospodarcza w naszym regionie się poprawiła (o 1,4 proc.). Umacnia się za to grupa tych, którzy nie zauważają żadnej różnicy. Najwięcej uważa, że jest coraz gorzej (24,4 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna