Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie dom dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Jasny Cel ma już budynek i pieniądze na jego remont (zdjęcia)

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Dom dla dorosłych z niepełnosprawnością powstanie dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich
Dom dla dorosłych z niepełnosprawnością powstanie dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich Mateusz Duchnowski (UMWP)
2,6 mln zł z UE dostanie Stowarzyszenie „Jasny Cel” na utworzenie w Białymstoku domu dla osób dorosłych niepełnosprawnych z powodu uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Zdajemy sobie sprawę, że jest to inwestycja bardzo potrzebna, nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale też ich opiekunom i rodzinom - mówił w piątek marszałek Artur Kosicki podczas podpisania umowy w tej sprawie.

Dziękował też stowarzyszeniu za pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami. - Dużo się mówi o wykluczeniu społecznym, likwidowaniu barier architektonicznych i aktywizowaniu osób z niepełnosprawnościami, wy natomiast nie mówicie, tylko działacie - podkreślał.

Jasny Cel. Tu uczą dzieci zwykłego życia. Stowarzyszenie pomaga ludziom z porażeniem mózgowym

Stowarzyszenie „Jasny Cel” pomaga już 22 lata. Na terenie Białegostoku prowadzi cztery placówki. To NZOZ Ośrodek Wieloprofilowego Usprawniania dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, przedszkole specjalne, szkoła podstawowa i szkoła ponadpodstawowa przysposabiająca do pracy.

- W tych czterech placówkach pod opieką mamy 50 dzieci i dorosłych - mówi Andrzej Jacek Reszuta, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”. Ale to nie wszystko. Bo dodatkowo, na kontrakt z NFZ, Jasny Cel przyjmuje jeszcze dzieci i dorosłych z całego regionu na rehabilitację, zajęcia z psychologiem, z neurologopedą, do sali doświadczania świata, na integrację sensoryczną itd.

Na „zwykłe” nowotwory sposobem jest profilaktyka. Na wykrycie chorób rzadkich musimy mieć metodę

To bardzo ważne, by opieka nad osobami z porażeniem mózgowym była tak wszechstronna i kompleksowa. - Zanim zaczęliśmy działać, rodzice jeździli od Annasza do Kajfasza, żeby zapewnić i rehabilitację, i edukację dla swoich dzieciaków - mówi Andrzej Reszuta. To zajmowało czas i zabierało tak wiele energii.

Teraz ta opieka będzie jeszcze bardziej kompleksowa, bo stowarzyszenie obejmie nią również dorosłych. W domu dzienną opiekę otrzyma stała grupa dziesięciu osób. Placówka będzie oferować również tzw. opiekę wytchnieniową. To forma wsparcia skierowana do opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez przejęcie od nich opieki całodobowej na dwa tygodnie.

Specjaliści ze stowarzyszenia zapewnią podopiecznym formy aktywnego spędzania czasu, rozrywki i kontakt z innymi ludźmi. Odpowiednio dobrana terapia rehabilitacyjna umożliwi maksymalnie wysoki poziom ich usamodzielnienia się.

Otwarcie domu jest planowane na 2024 r., bo w budynku przy ulicy św. Rocha, który stowarzyszenie otrzymało od miasta, potrzebny jest gruntowny remont. To na to m.in. zostaną przeznaczone pieniądze z dotacji przyznanej w piątek stowarzyszeniu przez Zarząd Województwa Podlaskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna