Pożar w Studziankach. Najnowsze informacje [FOTO]

kmg
Udostępnij:
Kilkadziesiąt strażaków próbuje go ugasić.

Strażacy dostali zgłoszenie o pożarze na wysypisku śmieci w Studziankach wczoraj o godzinie 23.39, walczą z ogniem do tej pory. Akcja potrwa najprawdopodobniej do południa.

Jak już pisaliśmy, ugaszenie jej nie jest takie proste. Palą się sprasowane kostki plastikowych śmieci. Każda z nich ma 1x1 metr. Całość ma 50 x 50 metrów i na 7 metrów wysokości. Pożar jest w środku. Wypalają się dosłownie tunele pod hałdami. Strażacy używają specjalistycznego sprzętu, by ugasić pożar.

W okolicy wysypiska nie ma utrudnień. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć mogło dojść do podpalenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
beta
Do ostatniego zdania mam pytanie - jakiemu celowi i komu miało służyć te podpalenie ?
Jak widać z nagrań zarzewie ognia rozprzestrzeniało się z wielu miejsc .
Istnieją poważne wątpliwości ,że mogła tego dokonać osoba z zewnątrz.
Uwadze też nie może uiść ile to czasu potrzeba by było na posortowanie takiej ilości
sprasowanej "mieszaniny " odpadów .Prawidłowością w tym wypadku jest sortownie odpadów jeszcze
nie sprasowanych.Tu jednak było odwrotnie.A z jakiego powodu ?

Takich rozważań na forum nie prowadzę.
Ale zdanie : „ z nagrań z…Jak widaćarzewie ognia rozprzestrzeniało się z wielu miejsc …”
już wyjaśnia przyczynę – w tej konkretnej sytuacji musiało być dodatkowe źródło ognia.
Ale na ten temat przecież wypowiedzą się fachowcy.
b
beta
Nowoczesny zakład zagospodarowania odpadów w Tychach …
W przyszłym roku w Tychach rozpocznie się budowa jednego z najnowocześniejszych zakładów zagospodarowania odpadów w Polsce. Po jego uruchomieniu na składowisko przy ul. Serdecznej będzie trafiać o ok. 50 proc. mniej odpadów niż obecnie. Inwestycję przeprowadzi Międzygminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami i Energetyki Odnawialnej „MASTER” Sp. z o.o.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 109 mln zł netto. Zakład zlokalizowany zostanie w Tychach w sąsiedztwie istniejącego Składowiska Odpadów Ko­munalnych na powierzchni 3 ha. Będzie przerabiał rocznie ok. 70 tys. ton odpadów komunalnych zmieszanych, odbieranych z terenów gmin wspólników.
Jeden z najnowocześniejszych…
Projekt ma na celu systemowe i kompleksowe zagospodarowywanie odebranych odpadów komunalnych z terenu ośmiu gmin woj. Śląskiego, takich jak: Tychy, Bieruń, Lędziny, Imielin, Bojszowy, Kobiór, Chełm Śląski i Wyry.

W wyniku realizacji projektu zostaną spełnione wymagania dotyczące charakterystyki odpadów dopuszczonych do składowania, ograniczeniu ulegnie masa odpadów ulegających biodegradacji kierowanych na składowisko oraz prowadzony będzie odzysk surowcowy rozumiany jako przygotowanie surowców do recyklingu.

Zakład będzie przyjmował z różnych źródeł zmieszane odpady komunalne, które poddane zostaną segregacji dopiero w procesie kompleksowej utylizacji. Takie rozwiązanie pozwoli na zmniejszenie wysokich kosztów prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, która nie daje wystarczających efektów. Surowce wtórne – szkło, papier, plastik, drewno, złom, tekstylia itp. kierowane będą do ponownego przetworzenia w przemyśle. Część wysortowanych odpadów mających właściwości energetyczne będzie kierowana na linę do produkcji paliwa modyfikowanego RDF.
b
beta
W Olsztynie:
W czerwcu 2010 roku władze Olsztyna ostatecznie zrezygnowały z budowy spalarni. Zamiast spalarni powstanie zakład produkcji paliwa alternatywnego. Dzięki temu posunięciu dofinansowanie unijne projektu zagospodarowania odpadów zostało zwiększone przez władze Olsztyna z 54% do 70%. Poniżej podajemy pełny tekst komunikatu:
Spalarnia miała być częścią nowoczesnego Zakładu Utylizacji Odpadów. – Decyzja o zmianie technologii jest korzystna między innymi ze względu na wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej, która wzrośnie z 54 proc. do niemal 70 proc. – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – Szacuje się, że koszt inwestycji wyniesie w związku z tym około 300 mln zł, a nie jak wcześniej planowano 520 mln zł.
Spalarnię zastąpi fabryka stabilatu, dzięki czemu powstanie wysokoenergetyczne paliwo, które będzie można spalać w cementowniach.

W Lublinie…
Jednym z bardziej znanych producentów paliwa alternatywnego są zakłady KOM-EKO w Lublinie. Lublin to aglomeracja skupiająca 360 tys. mieszkańców żyjących na 150 km2…
Produkowane przez KOM-EKO paliwo alternatywne dostarczane jest do Elektrociepłowni Lublin-Wrotków, Megatem EC-Lublin oraz do Łęczyńskiej Energetyki w Bogdance. W zakładach tych odpady są utylizowane przez współspalanie paliw alternatywnych wyprodukowanych z frakcji suchej odpadów komunalnych (wydajność ok. 30 ton/dobę), spalanie paliw wytworzonych z frakcji mokrej i suchej odpadów (wydajność ok. 43 000 ton/rok)…
Jedną z najważniejszych inwestycji było zbudowanie dużej i sprawnej linii do segregacji odpadów...
Dzięki zaawansowanemu procesowi segregacji, sortownia odpadów komunalnych w 88% finansuje swoją pracę ze sprzedaży surowców i paliwa…

W Skarżysku-Kamiennej…
Od niedawna pracuje inny zakład, który podjął decyzję o produkcji paliwa alternatywnego z odpadów komunalnych. W 2006 roku zbudowana została sortownia odpadów w Skarżysku-Kamiennej należąca do firmy ALMAX. Sortownia ta obsługuje trzy powiaty: skarżyski, starachowicki i konecki. W zakładzie uruchomione zostały trzy linie sortownicze. Pierwsza służy do podczyszczania odpadów w celu wydzielania handlowych frakcji surowców wtórnych nadających się do dalszego wykorzystania w przemyśle. Druga linia służy do sortowania odpadów zmieszanych (tzw. mokrych). Natomiast trzecia linia jest przeznaczona do produkcji paliwa alternatywnego…
G
Gość
"Kilkadziesiąt strażaków"

Kto pracuje w tej gazecie?!!! Do podstawówki, a nie udawać dziennikarzy!!!
Pisze się (i mówi także):
kilkudziesięciu strażaków!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
G
Gość
Zaraz pewnie poparwią na "kilkadziesiąt strażaka"
G
Gość
innowacje wg. Czysciocha...
Gdzie Kosno, gdzie ekolodzy...

ale nabijasz sobie licznik postów - poranny, współczesna !!!
z
zdrowy_rozsadek
innowacje wg. Czysciocha...
Gdzie Kosno, gdzie ekolodzy...
G
Gość
"Kilkadziesiąt strażaków" - polska język trudna język.

młodzi redaktorzy z radia jard, daj im czas, jeszcze jakieś 30 lat !!!
m
mieszkaniec zawad
Panowie prokuratorzy nadzieja w WAS wezcie sie za kontrole placu " czysciocha " przy ul produkcyjnej tam jest dopiero BOMBA BIOLOGICZNA zakopane setki tysiecy metrow szesciennych roznego rodzaju smieci w tym medyczne ,toksyczne , smiecie z gospodarstw i AZBEST doslownie wszystko zakopane i gnije rozkladajac sie w ziemi . Kazdy pracownik firmy wie ze sa tam zakopane odpady ( smiecie ) dlaczego wszystkie kontrole z Ochrony Srodowiska sa zalatwiane w formie koperty - czyzby uklady znajomosci ? Zacznijcie kopac ,kontrolowac i to dopiero bedzie Afera .
m
malecky
"Kilkadziesiąt strażaków" - polska język trudna język.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie