PPK - z pieniędzy można skorzystać jeszcze przed emeryturą

Materiał partnera zewnętrznego Polski Fundusz Rozwoju S.A.
Odkładanie na starość dla wielu osób w młodym wieku wydaje się abstrakcją. Znają realia i boją się, że oszczędności będą im potrzebne w razie nagłych wydatków. Tymczasem z pieniędzy w Pracowniczych Planach Kapitałowych będzie można skorzystać w każdej chwili. Na jakich zasadach?

Dlaczego Polacy nie oszczędzają na emeryturę?

Badania pokazują jasno, Polacy mają świadomość, że ich emerytury mogą być zdecydowanie niższe, niż ich aktualne wynagrodzenia. Nie zmienia to faktu, że trudno im się zmobilizować do regularnego odkładania części dochodu na czas po zakończeniu aktywności zawodowej.

Największy problem mają osoby, na których spoczywa utrzymanie rodziny, lub planują ją założyć w niedalekiej przyszłości. Niektórzy mówią tak:

Jak tu myśleć o oszczędzaniu na emeryturę, gdy poza pieniędzmi na bieżące wydatki trzeba na przykład oszczędzać na pierwsze samodzielne mieszkanie czy zamianę na większe bo rodzina się powiększa. A przecież trzeba też mieć coś odłożone na „czarną godzinę”, bo przecież zdarzają się różne nieszczęścia, chociażby długotrwała choroba.

Po podliczeniu wszystkich domowych wydatków i opłaceniu kredytu na mieszkanie często okazuje się, że na tak ważny cel, jak godna emerytura, nie starcza już pieniędzy.

Na co można przeznaczyć Pracownicze Plany Kapitałowe

W Pracowniczych Planach Kapitałowych przewidziano, że przed emeryturą mogą zdarzyć się sytuacje, w których będziemy odłożonych pieniędzy potrzebować natychmiast. Właśnie dlatego PPK daje taką możliwość.

PPK, to powszechny system oszczędzania na cele emerytalne przez pracownika, ale realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. Jeżeli uda nam się oszczędności wypłacić dopiero po 60. roku życia, możemy nie zapłacić podatku od zysków kapitałowych.

Jest jednak możliwość skorzystania ze zgromadzonych pieniędzy wcześniej bez utraty korzyści podatkowych i wpłat państwa:

  1. Jako wkład własny wymagany przy zaciąganiu kredytu na kupno lub budowę mieszkania czy domu - możemy w ten sposób wykorzystać całość zgromadzonych w PPK środków, na następnie zwracać je w ratach nawet przez 15 lat. Co najważniejsze, pożyczamy u samych siebie, w związku z tym pożyczka jest nieoprocentowana.
  2. Potrzeba finansowania leczenia w przypadku choroby swojej, dziecka lub małżonka - dotyczy wszystkich, niezależnie od wieku. Dlatego w PPK przewidziano, że w dowolnym momencie można wycofać do 25 proc. zgromadzonych na koncie oszczędzającego środków. W tym przypadku wycofane pieniądze nie muszą być zwracane.

Sam decydujesz o pieniądzach z Pracowniczych Planów Kapitałowych

Ponieważ środki zgromadzone w PPK od początku do końca są naszymi prywatnymi funduszami, po ukończeniu 60. roku życia sami zdecydujemy jak zechcemy je wykorzystać. Możemy:

  • wypłacić kapitał od razu,
  • wypłacać w ratach jako uzupełnienie do emerytury z ZUS,
  • wypłacić procent zebranych środków, a resztę zostawić jako dodatek do emerytury.

W jaki sposób wycofać pieniądze z PPK

Jest też możliwość wycofania zgromadzonych pieniędzy w dowolnym momencie oszczędzania. Oszczędzający w PPK korzysta z różnych preferencji pod warunkiem, że są to pieniądze przeznaczone na uzupełnienie emerytury. Wycofując je przed ukończeniem 60. roku życia:

  • musimy zapłacić podatek od zysków kapitałowych,
  • wypłacana kwota pomniejszona zostanie o 30 proc. wpłat pracodawcy – w związku z tym, że wpłaty te były zwolnione z obowiązkowych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe,
  • Zwracamy dopłaty państwa

Pracownicze Plany kapitałowe są dziedziczone

Mamy pełną swobodę zadysponowania oszczędnościami z PPK na wypadek swojej śmierci. Bez względu na to, czy śmierć nastąpi przed ukończeniem 60. roku życia, czy nie zdążymy ich wybrać podczas pobierania emerytury, są one dziedziczone przez osobę przez nas wskazaną.

Jeśli chcemy zostawić je wybranym przez siebie osobom, wystarczy, że przekażemy taką informację instytucji finansowej prowadzącej nasz rachunek PPK. Dzięki temu beneficjenci dostaną pieniądze bez konieczności przeprowadzania postępowania spadkowego.

Na piśmie możemy wskazać osoby, które otrzymają pieniądze po naszej śmierci. Możemy również określić dowolny (procentowy) ich udział w takim spadku, przy czym, jeśli tego nie zrobimy, pieniądze zostaną wypłacone wskazanym osobom w równych częściach.

Co ważne, w przeciwieństwie do standardowego spadku, dziedziczone z Pracowniczych Planów Kapitałowych pieniądze są zwolnione z podatku od spadków, nawet jeśli beneficjent nie jest osobą spokrewnioną ze zmarłym uczestnikiem PPK.

W przepisach dotyczących programu przewidziano wszystkie możliwe sytuacje związane z dziedziczeniem środków z PPK, od wspólnoty majątkowej z małżonkiem przez rozdzielność majątkową, po sytuacje, w których uczestnik programu jest osobą samotną.

Wszystkie takie sytuacje są rozstrzygane tak samo jak obowiązujące prawo cywilne, rodzinne i podatkowe, a w wielu przypadkach nawet korzystniej od ogólnych zasad.

Więcej szczegółowych informacji na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych znajdziesz na stronie

MOJEPPK.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: PPK - z pieniędzy można skorzystać jeszcze przed emeryturą - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna