Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy DPS-u przy Baranowickiej przechodzą testy na obecność koronawirusa. Wymazy pobiera wojsko

luk
Ponad 280 pracowników Domu Pomocy Społecznej przy ul.Baranowickiej w Białymstoku przejdzie testy na obecność koronawirusa. Badania potrwają cztery dni. Wymazy pobierać będą żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W ramach operacji „Odporna Wiosna” terytorialsi w całej Polsce pomagają w Domach Pomocy Społecznej. Obecnie wysiłek żołnierzy WOT koncentruje się na pobieraniu wymazów od pensjonariuszy i pracowników kolejnych DPS-ów. Dotychczas w całości przebadano personel oraz mieszkańców 436 Domów Pomocy Społecznej, co stanowi ponad 50% wszystkich tego typu placówek w całej Polsce. W woj. podlaskim dotąd przebadano pracowników z największej liczby placówek, zarówno publicznych jak i prywatnych.

W naszym województwie akcję rozpoczęliśmy pod koniec kwietnia br. od pobierania próbek w DPS w Tykocinie, teraz wykonujemy ją w 38 placówce - mówił podczas wtorkowej (26 maja) konferencji prasowej przed DPS-em przy ul. Baranowickiej w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. - Dotąd akcję przeprowadziliśmy w 18 DPS-ach, zostały jeszcze placówki w Białymstoku i Choroszczy. Zostało jeszcze 20 ZOL-i.

W sumie dotąd przebadano ponad 1200 osób - pracowników, do przebadania jest jeszcze ok. 1000 osób.

- Wyniki na razie wszystkie są negatywne, nie stwierdziliśmy zakażenia wśród pracowników DPS-ów - mówił wojewoda.

Czytaj też: Koronawirus. Podlascy terytorialsi wspierają dystrybucję żywności w regionie. Pomogli MOPS w Hajnówce [ZDJĘCIA]

Wymazów dokonują żołnierze podlaskich WOT, jest 11 zespołów pomagających w działaniach związanych z koronawirusem
We wtorek rozpoczęli pobieranie wymazów od pracowników DPS przy Baranowickiej. Badania potrwają 4 dni.

- Nasz DPS zapewnia opiekę dla ponad 300 osób - mówił wojciech Jocz, dyrektor placówki. - Przez czas epidemii pracujemy na pełnych obrotach. Musieliśmy stworzyć warunki, by mieszkańcy czuli się bezpieczni, zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania zakażeń na terenie DPS. M.in. ograniczyliśmy wizyty, przeszkoliliśmy pracowników ze stosowania środków ochrony osobistej, rozprzestrzeniania zakażeń pozyskaliśmy też środki ochrony osobistej. Cieszymy się, że rozpoczną się teraz badania pracowników, to kolejny element, który zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa na terenie domu. Mieszkańcy i pracownicy będa mogli czuć się bardziej bezpiecznie.

Działania w DPS-ach wspiera podlaski sanepid. To laboratorium WSSE w Białymstoku badane są pobierane próbki.

Średnio wykonujemy 170 testów, plus ok. 50 testów wśród pracowników DPS-ów - mówił Paweł Buczko, zastępca dyrektora WSSE w Białymstoku. - Nasze laboratorium pracuje nieprzerwanie, pracownicy zaangażowani są na 100 proc.

WOT bierze też udział w przekazywaniu do placówek zdrowotnych środków ochrony indywidualnej. Jak poinformował wojewoda. dotychczas do DPS-ów wydano prawie 4 tys. litrów płynów dezynfekujących, 10 tys. przyłbic, 85 tys. rękawic, 117 tys. maseczek, 2 tys. kombinezonów i 1 tys. półmasek.

Czytaj także: Podlascy terytorialsi właśnie ukończyli kurs medycyny taktycznej. Co potrafią?

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna