Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy za łapówkę. 23 osoby oskarżone w związku z korupcją w podlaskich WORD-ach

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Śledztwo dotyczyło egzaminów na prawo jazdy odbywających się w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w Łomży, Białymstoku, Suwałkach, ale także w dwóch ośrodkach na Mazowszu
Śledztwo dotyczyło egzaminów na prawo jazdy odbywających się w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w Łomży, Białymstoku, Suwałkach, ale także w dwóch ośrodkach na Mazowszu Andrzej Matys/ Polska Press
Oskarżeni mieli udzielać i przyjmować łapówki w zamian za pomoc w pomyślnym zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Część zarzutów, a jest ich w sumie prawie 600, dotyczy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Sprawa trafiła właśnie do sądu. Dwie osoby tymczasowo aresztowane.

To efekt wieloletniego śledztwa Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, która choć od przestępstw minęło już nawet 10 lat, wciąż próbuje "rozliczyć" osoby zamieszane w ten nielegalny proceder.

- Postępowanie przygotowawcze było bardzo pracochłonne i czasochłonne. W jego toku dokonano odtworzenia i analizy ponad 55 tysięcy rozmów telefonicznych zarejestrowanych w trakcie kontroli operacyjnej, zgromadzono blisko 100 tomów akt, przesłuchano ponad 320 świadków, a także zabezpieczono u głównego podejrzanego bardzo obszerną dokumentację, którą następnie poddano oględzinom - wyjaśnia prokurator Łukasz Janyst, rzecznik "okręgówki".

Czytaj też: Podlaskie. Byli funkcjonariusze WITD podejrzani o korupcję. Po 3 latach śledztwa, wciąż bez aktu oskarżenia. Prokurator przedłuża śledztwo

Zarzuty obejmują okres od końca 2010 do 2015 roku. Dotyczą egzaminów na prawo jazdy odbywających się we wszystkich podlaskich Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w Łomży, Białymstoku, Suwałkach, ale także w dwóch ośrodkach na Mazowszu - WORD Warszawa-Bemowo, Siedlcach i jego zamiejscowym oddziale w Garwolinie.

Według śledczych były nieprawidłowości przy egzaminach zdawanych przynajmniej przez 255 osób. To one miały, w zamian za pozytywny wynik, przekazać oskarżonym zajmującym się płatną protekcją – łapówki na łączną kwotę ponad 630 tys. zł.

Chodzi zarówno o pomoc w zdaniu egzaminów praktycznych, jak i teoretycznych. W tym drugim przypadku - jak tłumaczy prokuratura - mechanizm działania polegał na wyposażaniu osób podchodzących do testu w urządzenia umożliwiające przekaz obrazu i dźwięku na odległość. Za ich pomocą zdający przesyłali treść pytań, a osoby, z którymi współpracowali - wskazówki, która odpowiedź jest poprawna.

Ta grupa zarzutów dotyczy wyłudzania poświadczenia nieprawdy od egzaminatorów, a w konsekwencji uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami przez osoby, które się o nie ubiegały.

Prokuratura uznała, że dowody są wystarczające i w październiku br. skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 23 osobom, którym przedstawiła łącznie prawie 600 zarzutów dotyczących m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, udzielania i przyjmowania korzyści majątkowych w ramach płatnej protekcji. To za pośrednictwo w "załatwieniu" sprawy w instytucji samorządowej grozi najsurowsza kara, bo od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej z kolei - od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: CBA zatrzymało mężczyznę, który wręczał łapówki za Karty Polaka. Chciał też przemycić 2 mln dolarów

Proces toczyć się będzie przed Sądem Okręgowym w Łomży. Większość oskarżonych odpowiadać będzie z tzw. wolnej stopy. Prokurator zastosował wobec nich jedynie środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego lub zakazu opuszczania kraju. Wobec dwóch głównych podejrzanych - którym prokuratura zarzuca członkostwo w "gangu" - w toku śledztwa stosowano tymczasowe aresztowanie.

To jeden z wątków gigantycznego śledztwa białostockiej prokuratury i podlaskiej policji, w którym wcześniej zarzuty korupcyjne związane z załatwianiem egzaminów na prawo jazdy przedstawiono 118 osobom, 87 z nich postawiono w stan oskarżenia, a wobec 14 osób skierowano do sądu wnioski o warunkowe umorzenie postępowania.

Do pracy nad tą sprawą Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku powołał w wydziale dw. z korupcją specjalną grupę śledczą. Ustalenia funkcjonariuszy naprowadzały na trop kolejnych podejrzanych. Wśród nich są m.in. mieszkańcy powiatów białostockiego, łomżyńskiego, siemiatyckiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna