- Jestem bardzo zasmucony tą sytuacją, rozumiem, czuję, wszyscy znają moje poglądy. Jestem przeciwnikiem aborcji eugenicznej - powiedział komentując protesty na polskich ulicach przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego.
Na pytanie o oświadczenie jego córki Kingi Dudy, prezydent odpowiedział: - Jestem z niej dumny, bo podczas tej burzy nie było łatwo zabrać głos. Ma nieco odmienne zdanie od mojego, jest bardziej liberalna, ale ma do tego prawo.
Prezydent wspomniał swojego szefa czyli prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Prof. Lech Kaczyński był zwolennikiem kompromisu aborcyjnego. Jestem od niego bardziej konserwatywny - ocenił.
Do rozmowy nieoczekiwanie włączyła się żona prezydenta Agata Duda. - Nie wyobrażam sobie, bym mogła usunąć ciążę - powiedziała. Jak dodała, przez pięć lat poznała kobiety, które wychowują ciężko chore dzieci. - Mam ogromny szacunek do tych pań. Natomiast stawiam pytanie: czy każdy jest zdolny do heroizmu. Mam wątpliwości - dodała.
Na pytanie prowadzącego o pomysł Jarosława Gowina proponującego zmiany w zapisie ustawy powiedziała, że nie jest na nie.
Co proponuje Porozumienie, partia koalicyjna współtworząca rząd Mateusza Morawieckiego.
- Wprowadzenie zapisów prawnych, które precyzyjnie i jednoznacznie chronią dzieci z Zespołem Downa, a jednocześnie uwzględniają prawo do decyzji matki w skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach nieuleczalnych wad letalnych dziecka, skazującymi je na śmierć w trakcie ciąży lub niedługo po urodzeniu
- Radykalne podniesienie miesięcznego świadczenia socjalnego dla opiekuna niesamodzielnego niepełnosprawnego do wysokości średniego wynagrodzenia
- Utworzenie specjalnego funduszu na budowę i utrzymanie wysokospecjalistycznych ośrodków opiekuńczych dla niepełnosprawnych dzieci oraz wsparcia ich opiekunów.
- Mnie niepokoi bardzo to, co się dzieje. Nie można aprobować profanacji kościołów - powiedziała Agata Kornhauser-Duda.
Zdaniem prezydenta Dudy, "trzeba wziąć się do pracy i wraz z ekspertami wypracować przepisy tak, aby dzieci z Zespołem Downa były chronione, ale nie narażać kobiet na niewyobrażalne cierpienie psychiczne i fizyczne".
Rozmówca Polsat News zaprotestował przeciwko agresji, niszczeniu mienia, kościołów. Jego zdaniem nie jest to uzasadnione. Jak dodał, można demonstrować ale w granicach prawa i w graniach norm etycznych. - Jeżeli opozycja namawia do protestowania w granicach przepisów, ma do tego prawo. Natomiast profanowanie kościołów, zastraszanie ludzi, agresja są czymś, co w państwie prawnym nie ma miejsca - powiedział Andrzej Duda.
- Od zapewnienia porządku jest policja, nie żadne inicjatywy społeczne - powiedziała głowa państwa pytana o komentarz do wezwania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do chronienia kościołów. - Jestem przekonany, że mamy bardzo odpowiedzialne służby, działające zgodnie z prawem. Podziękował przy okazji funkcjonariuszom. Jak dodał, rozmawiał w tej sprawie z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim.
- Bardzo proszę o spokój i rozsądek - zakończył swoją wypowiedź dla Polsat News.
Prezydent przebywa w ścisłej izolacji. Rozmowę telefoniczną z prezydentem i jego żoną przeprowadził Bogdan Rymanowski.
Córka prezydenta Andrzeja Dudy podkreśliła w oświadczeniu opublikowanym w środę 28 października 2020 r. na Twitterze, że rozumie oburzenie kobiet wywołane wyrokiem TK z 22 października 2020 r.
Bunt przeciwko wszystkiemu
Jednak jej zdaniem, dyskusja, która pierwotnie dotyczyła wyroku, wydaje się aktualnie „buntem przeciwko wszystkiemu”.
Kinga Duda zauważa, że część protestujących ucieka się do działań skrajnych, na które nie można wyrażać zgody, takich jak akty przemocy, niszczenie mienia, kościołów, obrażanie osób, które „nie podzielają poglądów skrajnej grupy protestujących”.
Wybór, a nie przymus
„Nie potrafię w pełni postawić się w sytuacji, w jakiej znajduje się kobieta, która oczekując dziecka, dowiaduje się, że stwierdzono u niego ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu. Wierzę, że zgodnie z moimi osobistymi przekonaniami, ja nie zdecydowałabym się na przerwanie ciąży. Nie uważam jednak, że inne kobiety mają myśleć i działać w taki sam sposób jak ja. Każdy człowiek ma wolną wolę” - oświadczyła córka prezydenta.
Jak dodała, rozwiązanie istniejące dotychczas dawało możliwość wyboru. „Wybór, a nie przymus. Kobieta mogła, ale nie musiała z tego prawa korzystać. W sprawie tak niewyobrażalnie trudnej, jak wizja urodzenia dziecka, które może umrzeć minuty lub godziny po porodzie, decyzja o kontynuacji lub przerwaniu ciąży, powinna być pozostawiona kobiecie” - czytamy w oświadczeniu.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?