Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem? Zgłoś się do MOPR

(opr. jul)
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku prowadzi Ośrodek Interwencji Kryzysowej.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku prowadzi Ośrodek Interwencji Kryzysowej. 123RF
Na pytania naszych Czytelników odpowiadała Sylwia Pierścieniak, starszy pracownik socjalny z działu pomocy instytucjonalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

Zmarła moja mama, która opiekowała się chorą 80-letnią siostrą, ja jako osoba pracująca nie mam możliwości częstego odwiedzania ciotki, co mogę w tej sytuacji zrobić?

W naszym mieście jest wiele sposobów pomocy takim osobom jak Pani ciocia. Najwięcej możliwości ma Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Możemy zaproponować szeroki wachlarz działań, jednak na początku postaramy się wspomóc pani ciocię w miejscu jej zamieszkania. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będą usługi opiekuńcze. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej - osobie wymagającej pomocy innych osób może zostać przyznana pomoc w formie usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania osoby potrzebującej pomocy. W takim przypadku do osoby starszej, która już nie jest w pełni sprawna będzie przychodziła wykwalifikowana opiekunka. Jej zadaniem będzie wspomóc ją w codziennych czynnościach od domowych porządków aż po niezbędne zakupy leków, żywności i innych potrzebnych artykułów. Dzięki takiej osobie Pani ciotka będzie mogła otrzymać fachowe wsparcie. Jednak, aby otrzymać taką pomoc, należy zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Malmeda 8 albo do Zespołu Pracowników Socjalnych. Wykaz zespołów oraz obszar ich działania można znaleźć na stronie internetowej MOPR: www.mopr.białystok.pl, w zakładce Zespoły Pracowników Socjalnych. W trakcie rozmowy pracownik ośrodka udzieli szczegółowych informacji odnośnie procedury przyznawania takich usług oraz o niezbędnych dokumentach, które należy dostarczyć.

Gdzie może się zgłosić osoba, która nie może już sobie poradzić z problemami w wychowaniu dzieci czy ciągłymi kłótniami w rodzinie.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku prowadzi Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Jego podstawowym zadaniem jest podejmowanie działań interwencyjnych w sytuacji nagłego lub przewlekłego kryzysu. Z pomocy mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Białegostoku bez względu na swoją sytuację materialną. W ośrodku pracują: psycholodzy, specjaliści pracy z rodziną, terapeuci, pracownik socjalny i prawnik. Ośrodek jest czynny całodobowo we wszystkie dni roku, również w niedziele i święta. Można zadzwonić lub przyjść do ośrodka o każdej porze dnia i nocy. Udzielana pomoc jest bezpłatna. Nie obowiązuje skierowanie.

Z pomocy Ośrodka Interwencji Kryzysowej mogą skorzystać osoby, które zostały dotknięte:

- przemocą domową;

- kryzysem małżeńskim;

- konfliktem rodzinnym,

- utratą, żałobą, osieroceniem;

- wypadkiem, katastrofą, klęską żywiołową;

- problemem samobójstwa;

- trudnościami wychowawczymi;

- bezradnością, długotrwałą chorobą i innymi problemami.

Pierwszy kontakt z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej to zwykle rozmowa telefoniczna lub bezpośrednia wizyta w OIK. Oferowane formy pomocy:

- całodobowe dyżury interwencyjne;

- poradnictwo telefoniczne;

- pomoc psychologiczna, rodzinna, pedagogiczna, prawna i socjalna;

- prowadzenie krótkoterminowej terapii dla osób w kryzysie;

- udzielanie schronienia kobietom oraz kobietom z dziećmi w sytuacji kryzysu;

- grupa wsparcia dla osób doznających przemocy domowej;

- grupa socjoterapeutyczna dla dzieci w wieku 7-12 lat;

- warsztaty psychoedukacyjne: „Szkoła dla rodziców”;

- program korekcyjno-edukacyjny dla osób stosujących przemoc;

- warsztaty dla młodzieży: „Radzenie sobie ze stresem”;

- konsultacje dla małżeństw lub par.

Istnieje też możliwość udzielenia schronienia kobietom oraz kobietom z dziećmi, które zostały dotknięte przemocą domową, silnym konfliktem rodzinnym, handlem ludźmi, utratą dachu nad głową w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego wypadku. Osoby przebywające w hostelu mogą korzystać z kuchni, łazienki, pralni, świetlicy, placu zabaw. Ośrodek jednak nie zapewnia wyżywienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna