MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Problemy ze złożeniem wniosku o pomoc suszową. Aplikacja mówi, że został w edycji, izba rolnicza interweniuje

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Czas na szacowanie strat dawno minął, ale aplikacja nie wszystkim zapamiętała przesłane wnioski?
Czas na szacowanie strat dawno minął, ale aplikacja nie wszystkim zapamiętała przesłane wnioski? pixabay.com/Simedblack
W pierwszym z 2 tygodni naboru wnioski o pomoc suszową złożyło ponad 63,5 tys. rolników. Jednak przybywa tych, którzy zgłaszają problemy. Kiedy logują się w aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”, by pobrać protokół z szacowania strat, okazuje się, że nie mogą. Temat podjęła izba rolnicza.

Spis treści

Wnioski o pomoc suszową: do kiedy można składać wnioski?

Wnioski o tzw. pomocą suszową, choć nie dotyczy tylko suszy, można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór trwa od 29 lutego do 15 marca.

Dokumenty można składać osobiście lub przez osobę upoważnioną w placówce ARiMR, drogą listową, przez platformę ePUAP lub przy pomocy usługi mObywatel (na stronie gov.pl).

O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, jeśli w ich w gospodarstwach szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych wyniosły powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej.

Problem z pobranie protokołu z aplikacji

Na forach rolnicy podnoszą problem z pobraniem protokołu z aplikacji suszowej. Sytuację opisuje i w tej sprawie pisze do ministra rolnictwa Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza. Zgłaszają się do jej zarządu rolnicy, którzy w swoich gospodarstwach ponieśli straty spowodowane ubiegłoroczną suszą, ale mają trudności, żeby wnioskować o pomoc. Tak opisuje to KPIR:

Dokonali zgłoszenia tego w terminie, wprowadzając do aplikacji wszystkie niezbędne dane. D dniu złożenia wniosek został przyjęty przez system. Obecnie logując się w aplikacji celem brania protokołu, okazuje się, iż w systemie nie ma poprawnie złożonego wniosku. Widnieje informacja „w edycji”.

Samorząd rolniczy uważa, że problem wynika wyłącznie z ułomności narzędzia, jakim jest aplikacja.

W takiej sytuacji znalazło się dużo więcej osób, niż początkowo mogło się wydawać. W związku z powyższym zwracam się do pana ministra o podjęcie stosownych czynności, umożliwiających zakończenie procedury złożenia wniosku o szacowanie suszy.

Izba rolnicza przypomina, że już interweniowała w sprawie aplikacji. Pierwsze pismo w tej sprawie skierowalła za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych 22 stycznia po otrzymaniu takich sygnałów od rolników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Problemy ze złożeniem wniosku o pomoc suszową. Aplikacja mówi, że został w edycji, izba rolnicza interweniuje - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna