Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próchnica u dzieci. Są wyniki raportu

Weronika Kowalewska [email protected]
Piękny uśmiech to ozdoba każdego człowieka. Aby go mieć, trzeba dbać o zęby już od najmłodszych lat.
Piękny uśmiech to ozdoba każdego człowieka. Aby go mieć, trzeba dbać o zęby już od najmłodszych lat.
Już od najmłodszych lat powinniśmy namawiać dzieci do szczotkowania zębów i do wizyt u stomatologa.

Aż 80 proc. dzieci ze szkół podstawowych ma próchnicę, a 18 proc. w ogóle nie odwiedza dentysty - to wyniki najnowszego raportu Ipsos, który został przeprowadzony w ramach programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy".

Z raportu wynika także, że Polska jest jednym z krajów o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci w Europie.

Jak to zmienić? Wystarczy nauczyć dziecko, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Ważne jest również systematyczne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego.

Nie tylko pasta i szczotka

Program "Chroń Dziecięce Uśmiechy" realizuje Wrigley Poland, producent marki Orbit, wspólnie z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Czerwonym Krzyżem.
W ramach akcji przeglądy dentystyczne przeprowadzono w szkołach podstawowych na terenie pięciu województw: opolskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego. Wyniki są zatrważające.

Z raportu wynika że 18 proc. dzieci w wieku szkolnym i aż 30 proc. w wieku 5-6 lat w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty. Dane pokazują też, że próchnica częściej dotyka chłopców (82 proc.) niż dziewczynki (78 proc.), a problem ten jest poważniejszy na wsiach (88 proc.) niż w miastach (77 proc.).

- Wyniki badania niestety potwierdziły, że co czwarty uczeń szkoły podstawowej, a w przypadku chłopców nawet co trzeci szczotkuje zęby tylko raz dziennie. A 43 procent dzieci w ogóle nie korzysta z dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej, takich jak płyny do płukania jamy ustnej, nici dentystyczne, bezcukrowa guma do żucia czy szczoteczki międzyzębowe. Dlatego musimy zmieniać sytuację polskich dzieci i edukować je już od najmłodszych lat, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej - mówi prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, partner programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy".

Zainwestujmy w dentobusy

W ramach akcji wolontariusze przeprowadzili również lekcje dla około 47 tys. dzieci w szkołach podstawowych na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Nauczyli maluchy jak często i jak długo należy myć zęby, kiedy wymieniać szczoteczkę i po jakie dodatkowe akcesoria higieny jamy ustnej mają sięgać.

Według specjalistów takie programy powinny funkcjonować w szkołach nie tylko okazjonalnie, ale przez cały czas trwania nauki.

- W polskim systemie szkolno -wychowawczym należałoby wprowadzić edukacyjny program ogólnozdrowotny, w tym stomatologiczny, którego korzyści dostrzega 70 proc. badanych nauczycieli. Do rozważenia jest model tzw. dentobusów - mobilnych gabinetów dentystycznych, funkcjonujących w wielu krajach na świecie oraz w krajach Unii Europejskiej - mówi prof. dr hab. med. Barbara Adamowicz-Klepalska, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

To nie koniec akcji. W ramach drugiej edycji programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy" wolontariusze oraz specjaliści odwiedzą kolejne województwa. Tym razem przeglądy dentystyczne zostaną przeprowadzono w szkołach na terenie województw podlaskiego, mazowieckiego oraz pomorskiego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna