Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy podsumowali ostatnie miesiące działalności

(pet)
Ostrołęka. Skrócony czas oczekiwania na wydawanie licencji na transport międzynarodowy, powołana Korporacja Budowlana, której celem sa wspólne realizacje inwestycji w regionie, największe w Ostrołęce targi gospodarcze, akcje charytatywne - tym może się pochwalić Ostrołęckie Forum Gospodarcze. Stowarzyszenie działa od 1999 r. i zrzesza 72 firmy i instytucje. Poza przypomnieniem tego, co działo się w ostatnim czasie w Forum, przedsiębiorcy zastanawiali się nad tym, dlaczego w Ostrołęce zamiast jeden, zrzeszającej wszystkich organizacji, działają dwie. A programy, co tu dużo mówić, są bardzo podobne...

Poza OFG w Ostrołęce funkcjonuje Regionalna Izba Gospodarcza ONZ. Izba powstała 26 listopada ubiegłego roku. Jak twierdzi Dariusz Nowak z RIG, obecnie skupia ponad osiemdziesiąt podmiotów gospodarczych.
- Nie ma sensu funkcjonowanie dwóch organizacji gospodarczych w Ostrołęce - twierdzili przedsiębiorcy z OFG.
Zarząd OFG, który próbował już podejmować rozmowy z RIG (jak nam powiedziano nie przyniosły one rezultatu) zadeklarował gotowość rozmów w przyszłości. Gdzie leży powód braku porozumienia, nie udało się ustalić. Gotowość negocjacji obiecał w środę, 25 września, Arkadiusz Czartoryski, prezydent Ostrołęki. Kiedy dojdzie do rozmów (i czy w ogóle do niech dojdzie) jeszcze nie wiadomo.
Gospodarczo i charytatywnie
Przedsiębiorcy z OFG, najstarszej organizacji biznesowej w mieście i w regionie, w środę, 25 września podsumowali minione, niespełna dwa lata pracy. Poza działalnością ściśle gospodarczą stowarzyszenie wspiera finansowo m.in. ostrołęcki Dom Dziecka. Podczas Balu Karnawałowego zebrano na ten cel 14 tys. zł. Od początku września wspólnie z "Gazetą Współczesną" prowadzi też akcję zbierania pieniędzy na rzecz najbiedniejszych dzieci z Ostrołęki. Do tej pory mamy ok. 2 tys. zł.
Budowlańcy działają wspólnie
Przy Ostrołęckim Forum Gospodarczym powstała Korporacja Budowlana. Taka decyzja zapadła 1 sierpnia br. Przystąpiło do niej 14 przedstawicieli i właścicieli firm z tej branży.
Pomysł powołania organizacji-córki, która ma służyć pomocą ostrołęckim firmom budowlanym, wyszedł od Andrzeja Kowalczyka, przewodniczącego zarządu OFG.
Wielkie inwestycje budowlane w Ostrołęce są już pozamykane. Nim zacznie się cos nowego budować, minie kilka miesięcy. Mamy więc czas na przygotowanie się. - powiedział Andrzej Kowalczyk.
Korporacja ma służyć ochronie interesów firm z branży budowlanej. O ile nie zyska statusu osoby prawnej, nie będzie mogła występować do przetargów. Prawdopodobnie będzie więc funkcjonować na zasadzie umowy dżentelmeńskiej. Przykładowo: inwestor ogłasza przetarg. Żadna z firm z korporacji nie jest w stanie zapewnić pełnego zakresu robót. Może jednak zapewnić inwestora, że np. postawi mury, a instalacje sanitarne, okna itp. zamontują inne zrzeszone firmy.
Przedsiębiorcy widzą zagrożenie konkurencji z zewnątrz i chcą współpracować, bronić się.
Nowe możliwości
Ostrołęckie Forum Gospodarcze jest też członkiem KIG. Przynależność do Krajowej Izby Gospodarczej to dla lokalnej przedsiębiorczości na pewno duża szansa na rozwój - powiedział Andrzej Kowalczyk, przewodniczący OFG.
W tej chwili Izba zrzesza ok. 150 stowarzyszeń. Korzyści, jakie zdaniem przedsiębiorców będą płynąć z wstąpienia do KIG, to przede wszystkim dostęp do informacji, związanych z małym i średnim biznesem, a także możliwość otwarcia się na rynki wschodnie. Ponadto, KIG, już teraz zapowiedziała pomoc przy organizacji ostrołęckich targów "Prezentacje Gospodarcze".
A "Prezentacje" to jedna z najważniejszych imprez organizowanych przez OFG. W tegorocznych, zorganizowanych w maju, wzięło udział 42 wystawców. Środki na organizację tego przedsięwzięcia przedsiębiorcy otrzymali z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Ostrołęckiego Urzędu Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna