Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekwitanie to naturalny proces

Ewa Kurzyńska [email protected]
Objawy menopauzy pojawiają się zwykle po 50. roku życia.

Uderzenia gorąca, zaburzenia miesiączkowania, nadmierne pocenie się, zmienne nastroje, zaburzenia pamięci i koncentracji, trudności w zasypianiu - to objawy mogące zwiastować początek menopauzy.

Mogą pojawić się już po 40. roku życia. Jednak średni wiek, w którym przekwitają Polki, wynosi obecnie 52 lata - mówi dr n. med. Tomasz Łoziński, specjalista ginekolog-położnik.

Ostatecznie menopauzę rozpoznaje się, gdy u kobiety w wieku dojrzałym ustaje menstruacja i samoistne miesiączki nie występują przez więcej niż pół roku. Dodatkowo oznacza się poziom hormonów, estrogenów, które są produkowane przez jajniki.

- Okres przekwitania może być dla kobiety bardzo trudny. Należy jednak pamiętać, że to proces naturalny, a nie choroba - dodaje doktor Łoziński.

Jednak skutki tego stanu nie są bez wpływu na ogólne zdrowie. Po pierwsze, rośnie ryzyko rozwoju osteoporozy. Po drugie, kobiety stają się bardziej narażone na rozwój niektórych nowotworów. Przede wszystkim raka sutka i jelita grubego. Po trzecie, gwałtownie zmienia się przemiana materii, pogarsza gospodarka tłuszczowa organizmu. Efekt? Szybciej przybywa zbędnych kilogramów, a poziom "złego" cholesterolu we krwi może niebezpiecznie wzrosnąć. Rośnie także zagrożenie cukrzycą, chorobą wieńcową, nadciśnieniem.

- Dlatego tak ważne jest, by kobieta, która wchodzi ten szczególny okres, była pod stałą opieką lekarzy. Przede wszystkim lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje pacjentkę do odpowiedniego specjalisty. Konieczne są także regularne konsultacje ginekologiczne - dodaje nasz specjalista.
Ważne tym bardziej, że zachodzące w organizmie kobiety zmiany hormonalne powodują często suchość pochwy.

- Bywa, że panie z tego powodu często zniechęcają się do współżycia seksualnego. Tymczasem współczesna medycyna zna skuteczne środki, które mogą temu zaradzić - podkreśla dr Tomasz Łoziński.

Zaburzenia związane z menopauzą trwają zazwyczaj kilka lat. Bywa jednak i tak, że ciągną się ponad dekadę.

- W tym czasie mogą z bardzo dobrym efektem procentować zdrowe nawyki nabyte wcześniej. Menopauzę zazwyczaj lepiej znoszą panie, które są aktywne fizycznie. To pomaga nie tylko w utrzymaniu szczuplej sylwetki. Podczas wysiłku w organizmie wytwarza się m.in. serotonina, zwana hormonem szczęścia - mówi lekarz.

Specjalista dodaje, że o uprawianiu sportu powinny pomyśleć także panie, które wcześniej go unikały. Warto zacząć od spacerów, pływania na basenie czy popularnego ostatnio nordic walkingu, czyli energicznego maszerowania ze specjalnymi kijami.

- Oddanie się bardziej forsownym dyscyplinom, jak np. bieganiu czy tenisowi, radzę wcześniej skonsultować z lekarzem rodzinnym. Zna on kondycję pacjentki i doradzi, na jaki wysiłek może sobie ona pozwolić - dodaje dr Łoziński.

Skontroluj tarczycę
- W okresie menopauzy mogą rozwinąć się zaburzenia tarczycy. Schorzenia tego gruczołu występują u pań nawet osiem razy częściej niż u panów. Lekarze radzą, by każda kobieta, która zbliża się do 50. urodzin, miała wykonane badania określające poziom hormonów tarczycy (TSH, FT 3 i FT 4). To pozwala wykryć zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy.

- Panie powinny pamiętać także o samokontroli piersi i regularnych mammografiach. Po 50 roku życia badanie to należy wykonywać przynajmniej raz na dwa lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna