Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez idiotyczne telefony, ktoś może umrzeć

Paweł Tomkiewicz [email protected]
– Obyśmy mieli jak najmniej wezwań – mówi dr Iwona Gąsior-Popielarz. Razem z nią w ełckim pogotowiu pracują m.in. Karol Kalinowski (od lewej), Dariusz Waszczuk i Andrzej Odolecki.
– Obyśmy mieli jak najmniej wezwań – mówi dr Iwona Gąsior-Popielarz. Razem z nią w ełckim pogotowiu pracują m.in. Karol Kalinowski (od lewej), Dariusz Waszczuk i Andrzej Odolecki.
Ratownicy: bardzo często jesteśmy wzywani bez potrzeby.

Pieczenie w gardle, zapalenie krtani czy duszności. Do pacjentów między innymi z takimi właśnie dolegliwościami muszą wyjeżdżać zespoły ełckiego pogotowia. Jak się okazuje, wiele z tych zgłoszeń jest bezzasadnych. Podobnie jest w przypadku wezwań do pijanych osób śpiących na ławkach czy klatkach.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

- Najgorsze jest to, że w tym czasie ktoś naprawdę może potrzebować pomocy - przyznaje dr Iwona Gąsior-Popielarz, kierownik ełckiej stacji Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.

Z nożem na lekarza
Ełckie pogotowie na swoim wyposażeniu ma cztery karetki - jedną specjalistyczną i trzy podstawowe. Stacjonują przy szpitalu na osiedlu Jeziorna, przy ulicy Piłsudskiego oraz w Kalinowie.

- Maksymalnie w ciągu 10 minut od zgłoszenia musimy dojechać do pacjenta - wyjaśniają ratownicy.
Obecnie wszystkie zgłoszenia przyjmowane są w dyspozytorni w Olsztynie. Stamtąd przekazywane są one ełckim ratownikom.

Wcześniej były przyjmowane w Ełku. Miejscowi dyspozytorzy znali już niektórych "stałych klientów". Wiedzieli, że ich życiu i zdrowiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo i potrafili przekonać ich np. do wizyty w przychodni. Teraz muszą jeździć na każde ich wezwanie.

- Są takie osoby, które wzywają nas nawet raz, dwa razy dziennie. Zazwyczaj skarżą się na jakieś duszności, ból, a nawet zwykłe swędzenie. Wiemy, że tym osobom nic złego się nie dzieje, ale musimy jechać - opowiada dr Iwona Gąsior-Popielarz.

Mimo wielu próśb i apeli ciągle zdarzają się też fałszywe zgłoszenia.

- Mamy informacje o zasłabnięciu albo wypadku, jedziemy na miejsce, a tam nic się nie dzieje, nikogo nie ma. A gdyby w tym czasie był wypadek, a wszystkie karetki byłyby zajęte? - zastanawiają się ełccy ratownicy.

Jednak największym problemem i to nie tylko ełckich zespołów są pijani pacjenci.

- Często ludzie dzwonią na pogotowie, bo widzą, że ktoś leży na ziemi, na ławce. Zawsze gdy dzwonimy po pomoc, najpierw powinniśmy podejść i zobaczyć, co dzieje się z tymi ludźmi. Zazwyczaj są oni pijani i po prostu śpią - wyjaśnia dr Iwona Gąsior-Popielarz. - Takich wezwań najwięcej jest latem. Czasami nawet kilkanaście jednego dnia.

Podobnie jest w wypadkami i stłuczkami. Leżący w rowie samochód czy rozbite auto nie zawsze oznacza, że ktoś potrzebuje pomocy.

Ratownicy muszą też jeździć do kłótni na melinach czy w domach, gdy np. mąż wróci pijany do domu. Jednak tam na niewiele mogą się przydać. A taka wizyta na melinie nie należy ani do przyjemnych, ani do bezpiecznych.

- Kiedyś zostaliśmy wezwani w takie miejsce. Mieliśmy udzielać pomocy, a ja zostałam raniona nożem - wspomina kierownik ełckiej stacji.

Spisują się na "szóstkę"
Jak przyznają lekarze i ratownicy medyczni, mimo tych niedogodności praca w pogotowiu jest niezwykle ciekawa. Często przynosi też satysfakcję. Zwłaszcza kiedy udaje się uratować komuś życie.

- Dostaliśmy zgłoszenie o zasłabnięciu na ulicy. Mężczyzna miał zawał. Przywieźliśmy go do szpitala, trafił na kardiologię inwazyjną i jest operowany. Zaledwie kilka minut po zawale trafił na stół. W innych miastach na taki zabieg trzeba czekać nawet dwa miesiące - dodaje dr Iwona Gąsior-Popielarz.

Jak podkreśla kierownik ełckiej stacji, nasi ratownicy są jednymi z najlepszych. Przechodzą liczne szkolenia, a na mistrzostwach w Piszu, na 32 zespoły, zajęli 11. miejsce.

- Spisują się na "szóstkę" - mówi z dumą ich przełożona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna